Jump to content

Recomandare montaj folie geamuri!


BADICA

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
Vreau sa pun folii - fata si spate. Am sunat la o firma autorizata - Bucuresti, unde mi s-a spus ca la E90 pe spate - interior usa, are niste baghete din plastic care zgarie folia si care trebuie date jos. Fiind pe interior, nu are treaba cu apa. Se pare ca e musai sa le dai jos sau nu mai deschizi geamurile . :unsure: Cei cu E90 cu folii, cum ati procedat? Le-ati dat jos?
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa pun folii - fata si spate. Am sunat la o firma autorizata - Bucuresti, unde mi s-a spus ca la E90 pe spate - interior usa, are niste baghete din plastic care zgarie folia si care trebuie date jos. Fiind pe interior, nu are treaba cu apa. Se pare ca e musai sa le dai jos sau nu mai deschizi geamurile . :unsure: Cei cu E90 cu folii, cum ati procedat? Le-ati dat jos?

 

Asa este dar acele baghete sunt la geamurile fata .... si la E90 pe fata nu trebuie date jos fetele de usa,se dau jos foarte usor.Le le-am spus ca ma fut in folia lor si eu nu rup masina .......evident ca dupa o vreme s-a zgariat.

Link to comment
Share on other sites

Deci este ceva adevar in ce mi-a spus tipul ala...

Pai si ce ai facut? Le-ai dat jos? Presupun ca nu ai ramas cu ele zgariate. Sau... da?

Nu prea mai inteleg mare lucru. Flaviu zice ca n-a avut probleme, Doru zice ca da. Tinand cont si de ce mi-a spus seful de la folii, mi-a cam scazut entuziasmul. Dar tot as vrea sa pun.

 

Sorry, acum am vazut ca sunt pe Seria 5. La 3 nu am gasit nimic de folii. O sa deschid un topic acolo, poate ne lamurim mai mult.

Edited by Avalon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut,

 

As dori un feedback despre foliile Skyfol. Vreau sa montez folii fata(omologate)+spate pe un E60 iar pt folii Llumar am primit urmatoarea oferta de la Masterfol Cluj:

 

Seria Comfort ****. Disponibile la 5%, 15%, 35% si 50% transperanta. Sunt cele mai groase – au 45 de microni – rezista cel mai bine la zgaraire si la decolorare. Fiind colorate cu particule de metal sunt foarte eficiente in reducerea supraincalzirii: reflecta pana la 67% energie solara. Sunt recomandate pentru aspect esteticsi pentru oprirea vizibilitati dar mai ales pentru a reduce supraincalzirea masinii. Sunt cele mai cautate folii din cauza multiplelor avantaje si a pretul accesibil.

Aplicarea foliilor costa 650 lei fara usile fata si 900 lei cu usile fata. - demontare geamuri.

 

Iar de la un alt atelier, am primit oferta cu folie Skyfol, cu aceleasi proprietati, la 650 lei. - folie montata cu geamurile pe masina.

 

Pana acum nu am mai avut doar folii Llumar pe masini, montate la Masterfol, de care am fost foarte multumit, singurul minus ar fi ca acestia monteaza foliile cu demontarea geamurilor si nu mai vreau sa apelez la metoda aceasta deoarece am impresia ca masina nu mai e la fel de antifonata dupa demontare fete usi, geamuri si montat la loc.

 

Mentionez ca Masterfol au mai multe pachete, de la 650 lei ambele 1100, insa pachetul de mai sus mi-a atras atentia.

 

Sunt deschis si la alte recomandari de folii si ateliere in zona Cluj(+100km)

Link to comment
Share on other sites

Stiti cumva daca la noi se monteaza folii fara sa trebuiasca a fi date jos panourile de usi,fiinca as monta folii si la actuala masina dar nu as dori sa patesc ca la vechea masina unde idioti la demontare au crepat un panou de usa.

 

in anul 2020, cine stie sa puna folii auto, le pune fara a demonta geamul.

 

evident ca orice operatiune in plus, cost.

 

(ironic: sa incerce cineva sa dea jos si luneta pentru a pune folie, sunt curios de pret.)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Vlad@

 

Eu am pus Lumar doar pe spate si dupa 2 ani arata foarte bine, nu am avut nici o nemultumire.

Nu stiu cum e la E60 insa la G30 nu au dat fetele de usi jos, au coborat geamurile spate pana la jumatate, au scos trimul exterior de sub geam (se desprinde foarte usor), au bagat un fel de limba de pantof intre geam si cheder si apoi geamul se scoate pur si simplu cu mana.

 

Pe fata de ce vrei sa platesti in plus sa pui folii ? Oricum sunt ilegale cele inchise.

Link to comment
Share on other sites

Vlad@

 

Eu am pus Lumar doar pe spate si dupa 2 ani arata foarte bine, nu am avut nici o nemultumire.

Nu stiu cum e la E60 insa la G30 nu au dat fetele de usi jos, au coborat geamurile spate pana la jumatate, au scos trimul exterior de sub geam (se desprinde foarte usor), au bagat un fel de limba de pantof intre geam si cheder si apoi geamul se scoate pur si simplu cu mana.

 

Pe fata de ce vrei sa platesti in plus sa pui folii ? Oricum sunt ilegale cele inchise.

 

Si eu am pus Llumar pe 3 masini diferite, nu am avut probleme.

 

Din pacate, la E60 nu merge varianta respectiva, trebuie demontate fetele de usi, insa am gasit pe cineva care sa nu dezlipeasca tot capitonajul.

Pe fata le vreau pe cele omolgate, pt protectie UV.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

o folie montata pe un geam demontat nu se compara cu una montata pe masina (exista riscul sa ramana vizibil sau in timp sa se desprinda)

la BMW din ce stiu eu nu este necesar demontarea fetei de usa (la mine le-au dat jos fara a umbla la fata de usa)

oricum, demontarea usolor nu trebuie sa afecteze antifonarea sau cat de ermetica ramana dupa punerea fetei de usa

acestea sunt prinse in suruburi + clipsuri (normal este cadaca dupa demontare un clips este demontat sa fie inlocuit) si atunci n-ar trebui sa fie nicio problemaeu am avut montat si la masini la care s-a dat fata de usa jos si nu a fost nicio diferenta dupa

 

nu stiu in ce oras esti, dar uite aici o varianta din Bucuresti

post-84068-0-25186900-1617971957_thumb.jpg

Edited by dismalskin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

o folie montata pe un geam demontat nu se compara cu una montata pe masina (exista riscul sa ramana vizibil sau in timp sa se desprinda)

la BMW din ce stiu eu nu este necesar demontarea fetei de usa (la mine le-au dat jos fara a umbla la fata de usa)

oricum, demontarea usolor nu trebuie sa afecteze antifonarea sau cat de ermetica ramana dupa punerea fetei de usa

acestea sunt prinse in suruburi + clipsuri (normal este cadaca dupa demontare un clips este demontat sa fie inlocuit) si atunci n-ar trebui sa fie nicio problemaeu am avut montat si la masini la care s-a dat fata de usa jos si nu a fost nicio diferenta dupa

 

nu stiu in ce oras esti, dar uite aici o varianta din Bucuresti

 

Mersi! In Cluj sunt, eram/sunt dispus sa ma deplasez pana in 100 km/sens pt asta, insa am gasit pe cineva aici, ce monteaza folie Solar Zone cu insertie metalica(pana acum am avut doar Llumar, sper sa fie ok), a zis ca intr-adevar, are nevoie de acces la un surub, insa n-o sa dezlipeasca antifonazul/izolarea pt asta, ii face un X mic cu cutterul cat sa aiba acces la el, apoi lipeste un alt material peste taietura respectiva, prefer asa decat sa dezlipeasca o parte din el pt un surub, si imi monteaza pe tot geamul.

 

Revin cu feedback.

Link to comment
Share on other sites

Solarzone e o folie ieftina. As zice sa te feresti de ea si de suntek (motiva) daca nu vrei sa se faca mov in 1-2 ani de la soare.

Eu am un mondeo la firma cumparat cu suntek, iar toata folia e mov, o voi da jos ca e oribila.

Avem la firma masini cu llumar de 8-9 ani, e impecabila, iar folia este gama LA, adica cea mai ieftina de la ei.

Edited by Alexandru'
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mersi! In Cluj sunt, eram/sunt dispus sa ma deplasez pana in 100 km/sens pt asta, insa am gasit pe cineva aici, ce monteaza folie Solar Zone cu insertie metalica(pana acum am avut doar Llumar, sper sa fie ok), a zis ca intr-adevar, are nevoie de acces la un surub, insa n-o sa dezlipeasca antifonazul/izolarea pt asta, ii face un X mic cu cutterul cat sa aiba acces la el, apoi lipeste un alt material peste taietura respectiva, prefer asa decat sa dezlipeasca o parte din el pt un surub, si imi monteaza pe tot geamul.

 

Revin cu feedback.

Sa ne zici cum e.

Dar nu o sa scada/pierzi si mai mult semnal la telefon cand o intri in zone slabe?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am fost saptamana asta si am montat folii omologate pe fata, am ales Llumar AIR 90 CL SR HPR, masina are privacy glass.

 

Pe fata de ce vrei sa platesti in plus sa pui folii ? Oricum sunt ilegale cele inchise.

Fals, exista si folii omologate, cel putin Llumar are, CTX, IRX, AIR.

 

Dar nu o sa scada/pierzi si mai mult semnal la telefon cand o intri in zone slabe?

Llumar are cateva serii cu specificatii bune care nu afecteaza semnalul aparatelor.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Hmm sincer nu m-am gandit la riscul asta, dar cred ca e unul real. Cat de tare ar trebui sa afecteze?

Eu zic sa crezi ce zice Dan_316i.

 

Cat de nasol e cand nu ai semnal la telefon intr-o zona cand unii ti-au pus folii cu insertie (oricat de mica/subtire..) metalica?? Eu stiu ca nu face bine... decat daca iti spun aia ca poti sa o folosesti si ca antena (folia) la telefon. :) :)

Serios, mergi pe ceva fara plasa, folie metalica. Un metal reduce semnalul radio daca nu il folosesti ca antena..

 

As pune tot Llumar (ATX), care ti-l permiti..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Update: intrebarea mea de mai sus ramane valabila :))

 

 

 

Dar mai am una:

Skyfoll vs Suntek vs Solar Zone :))

 

Eu am pus folii 5% pe spate + luneta de la Suntek si sunt multumit maxim dupa 1 an si ceva. Multumit insemnand ca folia este la fel ca in prima zi, exceptand o mica bula de aer pe luneta care e din cauza montarii nu a foliei. Plus ca am dat 250 de lei sau chiar 200, nu-mi mai aduc bine aminte, oricum mai mult de 250 nu am platit, poate cu tot cu ciubuc. Ai garantie si certificat de omologare deci tot ce iti trb. Suntek este foarte bun raport calitate pret, toate preturile de le vezi la 700-800 lei pt 3 geamuri este hotie din punctul meud e vedere, platesti din ei 200 lei folia in sine si restul de 500 profitul lor net.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa crezi ce zice Dan_316i.

 

Cat de nasol e cand nu ai semnal la telefon intr-o zona cand unii ti-au pus folii cu insertie (oricat de mica/subtire..) metalica?? Eu stiu ca nu face bine... decat daca iti spun aia ca poti sa o folosesti si ca antena (folia) la telefon. :) :)

Serios, mergi pe ceva fara plasa, folie metalica. Un metal reduce semnalul radio daca nu il folosesti ca antena..

 

As pune tot Llumar (ATX), care ti-l permiti..

 

Din pacate, Llumar in Cluj am gasit doar la Masterfol, ce nu monteza cum doresc eu.

O sa discut marti cu tipul la care am programare, daca zice ca afecteaza calitatea semnalului, montez varianta mai ieftina, fara insertie metalica.

Sau imi montez doar pe luneta si geamuri spate.

 

 

Eu am pus folii 5% pe spate + luneta de la Suntek si sunt multumit maxim dupa 1 an si ceva. Multumit insemnand ca folia este la fel ca in prima zi, exceptand o mica bula de aer pe luneta care e din cauza montarii nu a foliei. Plus ca am dat 250 de lei sau chiar 200, nu-mi mai aduc bine aminte, oricum mai mult de 250 nu am platit, poate cu tot cu ciubuc. Ai garantie si certificat de omologare deci tot ce iti trb. Suntek este foarte bun raport calitate pret, toate preturile de le vezi la 700-800 lei pt 3 geamuri este hotie din punctul meud e vedere, platesti din ei 200 lei folia in sine si restul de 500 profitul lor net.

 

Mersi de feedback.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Revin cu feedback:

 

Am foliile de fix 1 sapt, am facut in timpul asta aprox 1k km, in oras, drumuri nationale, drumuri de tara.

Nu am observat momentan sa fie probleme la semnal, desi m-am portat recent pe Vodafone, in weekend am fost in zona de munte in care nu aveam semnal nici eu, dar nici ceilalti 3 din masina, ei fiind pe Orange.

Nu aveam semnal nici afara din masina/geam(uri) deschise.

 

am montat urmatoarele:

Geamuri fata - SolarZone Astra 85 TNL 70% - omologate

Geamuri spate - SolarZone Alpha(plus)05 TBL - 5%

Luneta - Solarzone Alpha(plus)20 TNL - 20%

 

IMG-0702.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am pus si eu folii recent pe masina. Pe spate si luneta mi-au pus marca Global, modelul HPC din ce-mi amintesc, transparenta 20%, si pe fata Armolan, 77% parca. Ca si costuri pe spate a fost 320 lei, si pe fata 120 lei. Deocamdata sunt multumit, dar nici nu prea pot face comparatii, e prima data cand pun folie.

158791526_3758237154231455_6042969168482245643_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=1-3&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=3STj1mddB1IAX94WlI6&_nc_ht=scontent.fias1-1.fna&oh=d2d889189c9a4e514878ba37c987fa7b&oe=60A31CF4

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.