Jump to content

Consum ulei 320i


Recommended Posts

Buna seara , detin un e90 , 2006 2.0 benzinar . consuma destul de mult ulei 1 litru / 1000 KM . la plecare da cu fum . am stat de vorba cu un mecanic si mi a spus in felul urmator , sa nu desfac motorul doar pentru chestia asta , sa astept pana intampin o problema mai grava. stiu ca trebuie schimbat Semeringurile la supape sau cum se numesc . eu momentan as vrea sa merg asa pana la vara . este chiar o problema grava si se poate strica motorul oricand ? . rog cunoscatorii sa imi dea un sfat va rog mult . o seara buna va doresc
Link to comment
Share on other sites

exista sanse sa se strice mai repede catalizatorul sau sondele lambda, in rest nu sunt f mari probleme daca mergi asa.

totusi in functie de nr de km parcursi nu stiu cat merita financiar sa bagi ulei la o perioada asa regulata. mai ales ca sa schimbi semeringurile o poti face si fara sa dai _chiulasa_ jos, o operatiune de 2 ore si cost 500-800 lei.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

exista sanse sa se strice mai repede catalizatorul sau sondele lambda, in rest nu sunt f mari probleme daca mergi asa.

totusi in functie de nr de km parcursi nu stiu cat merita financiar sa bagi ulei la o perioada asa regulata. mai ales ca sa schimbi semeringurile o poti face si fara sa dai _chiulasa_ jos, o operatiune de 2 ore si cost 500-800 lei.

 

Salut cosmin . Multumesc pentru raspuns . Cunosti vreun mecanic care face chestia asta si intre 500-800 lei ?

Link to comment
Share on other sites

scrie si tu de unde esti;

cauta pe topicurile celor cu N42 (e46 valvetronic). a acelasi principiu ca la tine din cate stiu.

http://www.bimmer-service.ro/inlocuire-simeringuri-supape-e90-320i-n46-2005-valvetronic/

 

uite un link doar asa pentru informare, nu neaparat ca as face o recomandare ferma pt acel service :)

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

scrie si tu de unde esti;

cauta pe topicurile celor cu N42 (e46 valvetronic). a acelasi principiu ca la tine din cate stiu.

http://www.bimmer-service.ro/inlocuire-simeringuri-supape-e90-320i-n46-2005-valvetronic/

 

uite un link doar asa pentru informare, nu neaparat ca as face o recomandare ferma pt acel service

 

800 lei doar manopera .. + piesele de schimb cred ca ma duce mai mult .. la inceputul luni trebuie sa fac un drum de 1500 km si de asta imi e cam teama .. nu stiu ce sa fac

Link to comment
Share on other sites

Am avut exact aceeasi problema la valvetronicul meu. Consumul de ulei era in jur de 1-1,5 litri/1000km. Simeringurile se pot schimba si fara sa dai jos chiulasa (exact asa am procedat si eu). Iti recomand sa mergi la un mecanic care a mai schimbat simeringuri la valvetronic. Este o procedura destul de complicata pentru ca trebuie blocat motorul si sistemul sistemul de valvetronic. Piesele sunt in jur de 500 lei si manopera m-a costat in jur de 800 de lei. Eu am schimbat simeringurile la brasov.

PS: operatia de schimbare a simeringurilor dureaza in jur de 4-5 ore. Dupa schimbul de simeringuri masina mea nu mai consuma deloc ulei.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by tradov22
Link to comment
Share on other sites

Am avut exact aceeasi problema la valvetronicul meu. Consumul de ulei era in jur de 1-1,5 litri/1000km. Simeringurile se pot schimba si fara sa dai jos chiulasa (exact asa am procedat si eu). Iti recomand sa mergi la un mecanic care a mai schimbat simeringuri la valvetronic. Este o procedura destul de complicata pentru ca trebuie blocat motorul si sistemul sistemul de valvetronic. Piesele sunt in jur de 500 lei si manopera m-a costat in jur de 800 de lei. Eu am schimbat simeringurile la brasov.

PS: operatia de schimbare a simeringurilor dureaza in jur de 4-5 ore. Dupa schimbul de simeringuri masina mea nu mai consuma deloc ulei.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Multumesc tradov22 pentru sfat. eu as vrea sa fac chestiia asta vara viitoare . am un drum de 1500 km de facut si ma gandesc sa nu am probleme pe drum din cauza asta . sau daca as face o acum si as gasi in jur de 800 lei cu totul ar fi fost ok .. nu imi permit acum mai mult

Link to comment
Share on other sites

Maxim 1000 lei te costa toata operatiunea. Recomand si eu baietii din Brasov unde a mers colegul tradov22 ;)

 

Cu piesele lor intre 800-1000 lei te costa si ideal e sa le schimbi cat mai repede.

 

ma gandeam sa aman inlocuirea lor cate-va luni si sa pun un aditiv iarna asta multumesc oricum . Alte pareri va rog ?

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa rezolvi problema cat de repede, nu o sa rezolvi nimic cu aditiv.

 

Preferam pe cineva in bucuresti dar nu stiu daca gasesc pe cineva la pretul asta 800-1000 lei cu tot ce trebuie , daca cunoaste cineva vreun mecanic mai ieftin va rog lasati mi nr lui . Multumesc

Link to comment
Share on other sites

0728444108 asta e numarul unui mecanic din bucuresti (florin chitila) care din cate am citit pe forum are recomandari f bune pt schimbat semeringurile.

suna si vezi cat iti cere! :)

 

mi a cerut 1400 lei acum 1-2 saptamani cand am vorbit despre chestia asta . multumesc

Link to comment
Share on other sites

ce intra in banii astia?

posibil semeringurile sa fie mai scumpe la motorul tau(stiam de la baietii cu e46 valvetronic ca e ceva mai ieftin - sa confirme sau infirme cineva) sau poate ti-a cerut mai mult ca este e90, o fi mai mult de munca sau se mai practica cu cat e masina mai scumpa cu atat manopera e mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Am mai zis pe aici pe un thread, dar repet: dacĂŁ tot schimbi simeringurile ar fi bine sĂŁ schimbi toate garniturile pe care le mai poți schimba la motor ĂŽn aceeași manoperĂŁ + patine + ĂŽntinzĂŁtor.

 

ce l din chitila mi a spus 700 lei manopera iar 700 lei piesele ..

 

Am vorbit cu domnul la care am schimbat simeringurile in brasov. Pentru masina ta te costa 800 de lei (manopera si simeringuri)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Apreciez Tradov22 pentru efort . 800 lei + drumul tot ma duce undeva la 1100 lei mai caut saptamana asta poate poate gasesc o varianta mai low-cost . multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.