Jump to content

Eroare BSD e90 320d


Recommended Posts

Am si eu nevoie de un sfat

In vara am schimbat releul la alternator cu valeo acelasi cod de piesa la niste baieti pe la gara obor, inainte tot valeo aveam

Toate bune, masina a mers si merge bine, numai ca de curand am facut o scanare de erori si am o eroare de BSD,

 

4A27 intelligent battery sensor communication, no communication via bsd interface

 

mai pe scurt DDE-ul nu comunica cu alternatorul si cu IBS-ul, dar problema este ca nu am IBS la masina

Astept pareri daca sa ma duc la aia cu alternatorul sa-mi puna alt releu sau poate sa fie de la altceva

post-58282-0-94666600-1448393682_thumb.jpg

Edited by razzzzvan
Link to comment
Share on other sites

Salut , pai din moment ce nu ai IBS , e normal sa nu comunice ECU cu el . Daca releul e nou si alternatorul incarca corect , n-ai ce sa-i faci ...

p.s. Nu stiu ce masina ai , dar vezi poza atasata - daca pe manunchiul de cabluri de langa baterie ai o mufa mica albastra "in aer" , deci neconectata, probabil ca masina a avut IBS , s-a stricat si a fost eliminat ...

post-980-0-60312500-1449007981_thumb.jpg

Edited by Lancer
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Masina este e90 320d nfl fara ibs din fabrica

Inainte sa inlocuiesc releul de la alternator n-am avut eroarea asta

Scanarea am facut-o la cateva luni de la inlocuirea releului original defect cu aftermarket

Incarcarea e foarte buna numai ca a aparut eroarea asta pe care nu stiu de unde s-o iau

M-am uitat si la mufa care intra in altermator si nu are decat un pin pus, banuiesc ca excitatia, celalalt unde probabil ar fi trebuit sa fie magistrala BSD este orb.

Si locasul unde intra mufa tot un pin are

Link to comment
Share on other sites

Masina este e90 320d nfl fara ibs din fabrica

Inainte sa inlocuiesc releul de la alternator n-am avut eroarea asta

Scanarea am facut-o la cateva luni de la inlocuirea releului original defect cu aftermarket

Incarcarea e foarte buna numai ca a aparut eroarea asta pe care nu stiu de unde s-o iau

M-am uitat si la mufa care intra in altermator si nu are decat un pin pus, banuiesc ca excitatia, celalalt unde probabil ar fi trebuit sa fie magistrala BSD este orb.

Si locasul unde intra mufa tot un pin are

Mufa aia nu-i de la excitatie ,ea are traseul in releu . Prin mufa aia ( cu un pin )se face monitorizarea tensiunii de catre ECU ... Poate ai un contact imperfect acolo sau e din cauza releului aftermarket ...

Edited by Lancer
Link to comment
Share on other sites

Mufa aia nu-i de la excitatie ,ea are traseul in releu . Prin mufa aia ( cu un pin )se face monitorizarea tensiunii de catre ECU ... Poate ai un contact imperfect acolo sau e din cauza releului aftermarket ...

 

Si excitatia pe unde se face ?

Este analog sau digital tot prin pinul ala de la magistrala BSD ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
Salut. Am un Bmw 320d, e90, 2007. Din când ĂŽn când apare o eroare la servodirecția electricĂŁ și aceasta se oprește. La un moment dat, ĂŽși revine. Alternatorul poate cauza o problemĂŁ de genul, așa ca am trecut la mĂŁsurat. Aveam oscilant 14.8, 13.4, 14.2 etc. Așa ca am zis: e dus releul. L-am schimbat și acum nu mai trece de 13.2, ba chiar uneori mai puțin. S-a mai lovit cineva de treaba asta ? Sau de cea cu servo electricĂŁ? Mulțumesc.
Link to comment
Share on other sites

daca am luat borna de pe baterie trebuie inregistrata bateria in ecu masinii?

Se prea poate pentru ca fara tensiune ECUul .. sau modulul ce gestioneaza starea bateriei nu stie in ce stare este bateria.

Iar in Inpa de cate ori am deconectat bateria si am inregistrat-o mesajul a fost ca inregistrarea s-a facut cu succes.

Fara baterie deconectata nici un mesaj.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.