Jump to content

deschidere luneta hayon la touring e 61


emil18

Recommended Posts

Salut chiar azi am fost cu masina la un electrician deoarece am aceleasi probleme nu merge dezaburirea si nici lumina in portbagaj.

Problema la mine e manunchiul de fire care trece prin haion partea dreapta are mai multe fire frecate si unele chiar rupte, se vede cu o lanterna prin gaura de la balama. Aparent e ceva obisnuit la e61.

Sper sa fi fost de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Salut chiar azi am fost cu masina la un electrician deoarece am aceleasi probleme nu merge dezaburirea si nici lumina in portbagaj.

Problema la mine e manunchiul de fire care trece prin haion partea dreapta are mai multe fire frecate si unele chiar rupte, se vede cu o lanterna prin gaura de la balama. Aparent e ceva obisnuit la e61.

Sper sa fi fost de ajutor.

ciao,

 

merci; o sa apelez si eu la un electrician

Link to comment
Share on other sites

sa va spun pas cu pas cum se face, dupa ce am invatat sa le repar singur pt ca electricianul cand a vazut cat e de lucru a fugit.

1. desfaci eleronul spate dupa ce deschizi geamul. Daca nu se mai deschide geamul inseamna ca firul de la buton s-a taiat in balama acolo sus (am patit asta) si il ve desface doar din laptop altfel nu mai vrea neam.

2. desfaci tablele care vin prinse in doua suruburi peste ambele balamale. sa nu desfaci suruburile groase care tin geamul ca au o forta de iti rup degetele daca scapa de tot.

3. am uitat sa zic: firul de la dezaburire este pe balamaua din stanga si e maro gros, iar firul deschidere geam este pe dreapta unul subtirel. Oricum sunt vreo 15-20 fire pe stanga si la fel pe dreapta si din experienta mea aproape toate sunt rupte GARANTAT. o sa inceapa sa iti dea erori de becuri arse, nu o sa se mai inchida din cheie, etc. P.S. Cand te apuci de desfacut firele PUNE CEVA LA GEAMUL SPATE SA NU SE INCHIDA PE HAION CA NU IL MAI DESFACI, SI APOI DECONECTEAZA BATERIA.

4. desfaci capacele boxelor din plafon spate, desfaci suruburile boxelor, scoti boxele, si apoi mai ai cate o chestier de plastic sub forma de romb pe care trebuie sa le scoti pt ca prin ele trec firele.

5. slabesti firele din balamaua haionului ca sa le poti trage in interior unde la vei desface pe rand, le vei lipi, le dai cu banda izolatoare, dar ai grija sa lucrezi finut ca daca se umfla manunchiul rau nu se mai pune la loc balamaua. Pe stanga la dezaburire vei lipi degeaba ca nu va tine mult pt ca e gros firul.

6. dupa ce ai lipit firele si bandajat, ia un cutter si acolo unde sunt ele in niste furtune din cauciuc in spatele boxelor, taie de jur imprejurul furtunului ca sa nu mai fie prinse pe el. Ajuta la lejeritate atunci cand inchizi si deschizi portbagajul sa nu le mai ingatuie. CREDE MA!!!

7. apoi cuplezi bateria pui totul la loc dar inainte verifica sa functioneze totul, mai ales geamul haion.

8. cam obligatoriu 2 oameni si vreo 3 ore munca.

9.este un clip pe youtube asa orientativ , doar ca el schimba acolo tot cablajul.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 7 months later...

salut .

am patit si eu aceasta problema la e61 al meu

puteti detalia va rog modeul de repare

sant intrerupte in ambele balamale ?

sau recomandati vreun mecanic care ma poate ajuta .

multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
de bagat nu prea se baga niciun electrician ori pt ca habar nu are cum se face din prima ori ca stie cum se face si stie ca e munca de vreo 3-4 ore pentru ambele balamale. Cel mai bine iei un prieten care se pricepe cat de cat la mesterit si urmezi pasii de mai sus. eu fac operatia singur si va zic ca tot singur am invatat, cu greselile de rigoare de a lungul cursului :))).
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Aalut mardeiasu, am si eu aceasi prb, leam fct odata firele asa pe fuga, nu nush ce profesional, dar au mers, singuru ce nu merge este deschiderea lunetei, ma gandeam ca poate fii butonul, ieri am fct rost de unbuton, si azi lam schimbat si tot nimic, ai putea sa imi zici te rog care sun cablurile exacte se la luneta? Sau care ar putea fii prb? Mersii
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.