Jump to content

Inmatriculare Auto (Problema)


davyd

Recommended Posts

Buna seara! Am si eu o problema.Vreau sa cumpar o masina din Bucuresti in data de 04/12 adusa din Belgia,cu 2 randuri de numere rosii scoase,acest rand al doilea este valabil pana pe 31 decembrie spune proprietarul,el a luat ambele randuri.El mi-a spus ca are si briefurile alea din Belgia ,dar nu este el ca proprietar in ele deoarece a luato pe platforma.

Treaba sta in felul urmator:

 

El zice ca singurele acte care mi le da el sunt Contractul de V-C si actele masinii,el zice ca fiscalul acela de la imp si taxe mi-l da de abia dupa ce inscriu eu masina la RAR in orasul meu si dupa ce-i trimit copie dupa cartea masinii imi trimite el fiscalul inapoi.Omul pare ok,nu vad de ce ar vrea sa faca "jmecherii",adica ce ar avea de castigat sa nu scoata fiscalul si sa-mi faca mie rau? El zice ca asa e in Bucuresti ca cica de ex in Cluj ti-l da pe loc,dar in Bucuresti asa se face cum am spus mai sus.Eu stiu ca poti sa-l platesti de "urgenta" o taxa de 35 lei parca in plus si ti-l da pe loc.

 

Intreaba logica:

 

Cum naiba sa cumpar masina fara sa-mi de-a fiscalul????

 

Am auzit deja nush cate pareri dar cea mai logica e sa mergem sa ia fiscalu sa-mi puna nush ce stampila pe el sa se vada ca nu are datorii si etc si de abia dupa i dau banii,dupa ce facem V-C.Am inteles ceva ca trebuie actele traduse ,dar eu stiu ca alea se pot traduce oriunde imediat in ziua respectiva,eu nu concep sa plec de acolo fara sa-mi de-a fiscalu,el zice ca asa face la toate masinile ca asta face aduce masini si ca daca vrem sa fim siguri ne arata alt fiscal in care se vede ca nu are datorii.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Semnezi contactul de V-C si dupaia va duceti la taxe si impozite la el cu fisa de inmatriculare si iti pune stampila la vanzator

dupaia te duci cu fisa de inmatriculare la tine la taxe si impozite si iti pune stampila la cumparator cand iti deschide rolul

Si asta e cam tot

Dupaia te duci la inmatriculari

Link to comment
Share on other sites

Deci eu sunt din alt oras la 300 km,deci facem V-C ,mergem la taxe imp la el cu fisa de inmatriculare,imi pune stampila la vanzator si dupa merg la taxe si imp la mine unde? in oras sau in bucuresti?La inmatriculari unde ma duc ?tot in orasul meu?

 

Fiscalul acela are rolul lui,de ce sa nu vrea sa mi-l de-a?daca in cluj iei fiscalul pe loc de ex de ce in alt oras din aceeasi tara e alt sistem?Credeti-ma ca asta e singura masina din 2004 care o cumpar din Romania si mi se pare cam ciudat...totusi este in jur de 12.000 euro masina...deci eu stiu ca trebuia sa iau fiscalul din spusele cuiva care cumpara masini,dupa sa-mi bage stampila pe fisa de inmatriculare.Daca el are datorii sau alte prostii? Daca el nu-mi trimite fiscalu cum zice?Am citit pe net ceva ceva si ca daca o iei pe platforma nu scrie nimic in brief ma refer la mentiuni sau proprietar sau altcv,dar tot e ciudat....nush ce sa zic,nu poate sa-mi explica cineva mai exact si mai explicit ce vrea de fapt vanzatorul din bucuresti sa faca?

Link to comment
Share on other sites

Hai cĂŁ te duce capul! Ăți pui niște semne de ĂŽntrebare bune.

 

Uite douĂŁ situații de-ale mele:

1. Acum un an și jumĂŁtate am cumpĂŁrĂŁt un Bmw, motocicletĂŁ, de la un nene din Buc. Am fĂŁcut contractul și am mers cu el la impozite și taxe, de unde aparținea el și am scos fiscalul. Omul a ținut sĂŁ se asigure cĂŁ o scoate de la impozit, cĂŁ nu cumva sĂŁ nu rĂŁmânĂŁ cu impozitul pe viitor, deși era 6 lei/an.

2. Am cumpĂŁrat ĂŽn mai 2015 Bmw 320 d din Pitești. Prima datĂŁ am fost am vĂŁzut, mi-a plĂŁcut, am dat avans, mi-a fĂŁcut o hârtie ĂŽn care a scris cĂŁ a primit suma x de la mine. Am stabilit cu el sĂŁ aibĂŁ fiscalul scos și toate actele când vin peste 4 zile sĂŁ o iau.

Mi-a dat inclusiv fiscalul firmei importatoare, factura de achiziție din Belgia, factura cĂŁtre el, fiscalul lui.

 

DacĂŁ nu ĂŽți dĂŁ fiscalul lui, e ceva dubios. Nu te lĂŁsa dus de nas de texte ”așa se face”, ”cu asta mĂŁ ocup și așa fac cu toți”.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vanzatorul vrea sa spuna ca nu poate sa treaca masina la el la rol pentru ca nu are carte de identitate.De aceea te pune sa-i dai copie de pe carte.Sa o poata inregistra si apoi scoate de la primarie.Poti sa-l pui sa faca cartea de identitate si sa ti-o dea cu carte.Cartea mai costa 450 ron.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

vara asta a cumparat un prieten bun un e90 din Buc si a facut prostia sa creada balivernele cu fiscalul si a luat masina fara fiscal. ca sa afle dupa vreo 3 sapt ca masina avea sechestru si era pe punctul de a ramane fara masina. abia pe la inceputul lui 2016 spera sa o poata inmatricula dupa o mare bataie de cap. asa ca nu crede orice tampenie si vezi sa fie vanzatorul in regula si nu pleca fara fisa de inmatriculare stampilata si/sau fara fiscal. intr-adevar poate sa difere procedeul institutiilor, insa nu cu mult. dar pe vorbe ca ti-l trimite dupa nu te baza. oricum eu ziceam pas daca auzeam propuneri de genu asta de la vanzator
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai el cum o vinde daca nu este proprietar????Are vreo factura din care reiese ca el este cumparatorul bunului respectiv?

 

Probabil el aduce multe masini, cine stie ce firma fantoma e cumparatorul de fapt in acte, el nu face nici macar cartea de identitate, identificare RAR, etc........

Link to comment
Share on other sites

iei masina , faci contract intre tine si cel din Belgia (exista formular pe net ) , la inmatriculari pentru placute spui ca e adusa pe platforma ( sa stii un nr inm o platforma ) , si obtii primul set numere rosii , apoi faci inm definitiva cu fiscal de la tine , toate astea daca are actele k de belgia ( carte -talon sau cum sant ele k , de exemplu ptr Danemarca exista o singura hartie ce tine loc de carte si talon , intereseazata ptr belgia si restu e valabil ce am scris , succes !

 

sau 2 - pune'l sa scoata placute cu nr rosii ( o baga si scoate la fisc ) dupa care iti poate da fiscal ( multi evita asta deoarece nu vor sa se incarce cu multe vanzari pe la fisc )

 

Vanzatorul vrea sa spuna ca nu poate sa treaca masina la el la rol pentru ca nu are carte de identitate.De aceea te pune sa-i dai copie de pe carte.Sa o poata inregistra si apoi scoate de la primarie.Poti sa-l pui sa faca cartea de identitate si sa ti-o dea cu carte.Cartea mai costa 450 ron.

ca sa dai fiscal cand vinzi masina adusa nu ti trebuie CIV de romania , e deajuns si obligatoriu sa o treci in 30 zile la fisc , apoi in baza contr v-c soliciti fiscal ( + copii dupa CiV strain tradus )

Link to comment
Share on other sites

CICI86 sti despre ce vorbesti.Incearca o simulare de programare RAR si o sa observi ca daca vrei acum sa faci o programare prima zi libera este pe 21 decembrie.

Am facut un print screen sa ne lamurim cum sta treaba cu programarea la RAR.

post-4682-0-18526100-1449164531_thumb.jpg

Edited by FANATIC
Link to comment
Share on other sites

Am inmatriculat masina adusa pe platforma acum 3 luni si am procedat astfel:

 

- C-V intre proprietarul din De si mine;

-pe baza C-V si a briefului mare tradus, inscriere pe rol la taxe si impozite;

-planificare RAR pentru certificat autenticitate si CIV;

-la biroul circulatie declaratie pe proprie raspundere, olografic, ca masina a fost adusa pe platforma.

 

In cazul in care vanzatorul a scos numere rosii, obligatoriu fiscal concomitent cu stampila pe fisa de inmatriculare. Refuza sa dea fiscal, cauti alta masina.

 

Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

iei masina , faci contract intre tine si cel din Belgia (exista formular pe net ) , la inmatriculari pentru placute spui ca e adusa pe platforma ( sa stii un nr inm o platforma ) , si obtii primul set numere rosii , apoi faci inm definitiva cu fiscal de la tine , toate astea daca are actele k de belgia ( carte -talon sau cum sant ele k , de exemplu ptr Danemarca exista o singura hartie ce tine loc de carte si talon , intereseazata ptr belgia si restu e valabil ce am scris , succes !

 

sau 2 - pune'l sa scoata placute cu nr rosii ( o baga si scoate la fisc ) dupa care iti poate da fiscal ( multi evita asta deoarece nu vor sa se incarce cu multe vanzari pe la fisc )

 

 

ca sa dai fiscal cand vinzi masina adusa nu ti trebuie CIV de romania , e deajuns si obligatoriu sa o treci in 30 zile la fisc , apoi in baza contr v-c soliciti fiscal ( + copii dupa CiV strain tradus )

Acum am vorbit cu o cunostinta care lucreaza la primarie.Nu poate sa se dea certificat fiscal atata timp cat masina nu este trecuta la rol.Ca sa o treci la rol trebuie CIV pentru ca trebuie sa stie unde sa te incadreze la impozit,(documentele pentru declarare sunt pe siturile primariilor)Sunt anumite primarii unde pot sa dea fiscal fara a o trece la rol.

 

Daca masina a fost adusa pe platforma trebuie sa ai neaparat CMR cu confirmare de la destinatar ca sa poti obtine numere rosii.

Faza cu falsul nu vad sa-si aibe rostul.Mai ales ca masina a fost adusa de catre o firma care are anumite responsabilitati in privinta achizitiilor intracomunitare.

Link to comment
Share on other sites

Acum am vorbit cu o cunostinta care lucreaza la primarie.Nu poate sa se dea certificat fiscal atata timp cat masina nu este trecuta la rol.Ca sa o treci la rol trebuie CIV pentru ca trebuie sa stie unde sa te incadreze la impozit,(documentele pentru declarare sunt pe siturile primariilor)Sunt anumite primarii unde pot sa dea fiscal fara a o trece la rol.

 

Daca masina a fost adusa pe platforma trebuie sa ai neaparat CMR cu confirmare de la destinatar ca sa poti obtine numere rosii.

Faza cu falsul nu vad sa-si aibe rostul.Mai ales ca masina a fost adusa de catre o firma care are anumite responsabilitati in privinta achizitiilor intracomunitare.

 

 

Este adevarat,m-am interesat mai bine,s-a schimbat legea,daca el a scos numere rosii,dar nu a declarato la taxe si impozite,nu are cum sa-mi de-a fiscal,am sunat la taxe si imp din BUcuresti si doamna mi-a spus ca trebuie sa o cumpar sa fac R.A.R=sa iau cartea si dupa sa trimit copie dupa carte si el sa-mi trimita fiscalul..Asa e mai nou,e o tampenie de lege pentru samsari pusa,dar asta este acuma!Macar nu a mintit omul,multumesc mult de sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

fanatic : spunei persoanei de la primarie sa si schimbe locul de munca , pentru foscal nu ti trebuie CIV de Romania , se depune copie dupa carte id straina tradusa si legalizata .

 

fantic : nu ti mai cere nimeni CMR , este inlocuit cu o declaratie data de cel ce solicita placutele rosii , pe o coala A4 , si o depune la dosar cand solicita placutele ( declaratia cuprinde 5 propozitii : declar ca auto ....a fost adus cu platforma if05... am inmatriculat cateva masini !

Edited by geobeks
Link to comment
Share on other sites

Poate la tine la Buzau.La Pitesti doar daca ai adus masina pe platforma ta poti sa dai declaratie pe propria raspundere in rest trebuie CMR-ul de la firma transportatoare.

Vis a vis de declarare lucrurile sunt stabilite de lege care probabil este interpretabila.Nu un functionar decide care este procedeul de declarare.

Mai jos documentele pentru declarare copiate de pe situl primariei.Se vede clar ca trebuie CIV.

Poate la alte primarii este altfel.La Pitesti certficatul fiscal se elibereaza in format electronic.Daca mie i-mi baga CNP-ul si la mine nu apare masina respectiva poate sa-mi elibereze certificat fiscal doar pentru celelalte bunuri care sunt declarate.

 

Daca te uiti pe situl altor primarii,fiecare are o alta modalitate de declarare.

 

 

 

 

1. Declaraţie fiscală pentru stabilirea impozitului pe mijloacele de transport, în cazul contribuabililor persoane fizice; click

2. Document din care să rezulte dreptul de proprietate asupra vehiculului (contract de vânzare-cumpărare, factură, hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă, document notarial - act de donaţie, certificat de moştenitor, ş.a.) - original şi copie;

3. Cartea de identitate a mijlocului de transport - original şi copie;

4. Act de identitate proprietar(i) - original şi copie;

5.Fişa de înmatriculare a mijlocului de transport;

6. Certificat de atestare fiscală de la vânzător - copie.

 

Documentele menţionate mai sus se depun într-un dosar cu şină.

Dosarul complet se prezintă la camera 49 sau la centrele de încasări.

Edited by FANATIC
Link to comment
Share on other sites

Poate la tine la Buzau.La Pitesti doar daca ai adus masina pe platforma ta poti sa dai declaratie pe propria raspundere in rest trebuie CMR-ul de la firma transportatoare.

 

ciudat.....

eu am primit declaratie la notar ca a venit pe platforma ( fara sa specific nr de inmatriculare)...+ restul actelor ok....si la Pipera nu am avut prob.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.