Jump to content

X5 vs Seria 5 GT


dananculescu

Recommended Posts

sincer sa fiu mie imi place foarte mult varianta gt-ului ...nu stiu de ce dar ma atrage si mai repede intorc capul dupa el decat dupa un x5 . Acum sa nu mint si x5ul il am la suflet dar cocoasa aia a gt-ului e speciala asa nu stiu cum sa zic . X6 nu imi place deloc si nu ii gasesc locul in peisaj dar asta este o parere pur subiectiva si strict legata de experientele mele cu bmw-urile :)

 

my vote : gt :D

Edited by Bigmoon
Link to comment
Share on other sites

Mie personal nu mi se pare ca ar compara mere cu pere, din contra, e unul din cele mai interesante vs-uri pe care le-am vazut pe forum in ultimul timp, mult mai discutabil si apropiat in comparatii decat Audi modelul Y vs Bmw modelul Z sau dinastea. Multi tind sa il compare cu Seria 7(F01) pentru ca e facut pe plaforma lui,e identic cu el in latime, putin mai scurta insa, dar...si Rolls-Royce Wraith e tot din aceasi mama(plaforma) ce inseamna asta, ca trebuie sa comparam doar masini ce isi impart plaforma?

X5-ul(E70) e putin mai scurt si putin mai lat. Mie imi place sa reduc GT-ul la urmatoarea formula sau cum vrei sa ii spui: 7+5+x=5GT. Are un pic din fiecare. Personal vad 5ul mai deosebit si mai atragator.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mie personal nu mi se pare ca ar compara mere cu pere, din contra, e unul din cele mai interesante vs-uri pe care le-am vazut pe forum in ultimul timp, mult mai discutabil si apropiat in comparatii decat Audi modelul Y vs Bmw modelul Z sau dinastea. Multi tind sa il compare cu Seria 7(F01) pentru ca e facut pe plaforma lui,e identic cu el in latime, putin mai scurta insa, dar...si Rolls-Royce Wraith e tot din aceasi mama(plaforma) ce inseamna asta, ca trebuie sa comparam doar masini ce isi impart plaforma?

X5-ul(E70) e putin mai scurt si putin mai lat. Mie imi place sa reduc GT-ul la urmatoarea formula sau cum vrei sa ii spui: 7+5+x=5GT. Are un pic din fiecare. Personal vad 5ul mai deosebit si mai atragator.

Da,cat se poate de concludent

Link to comment
Share on other sites

parerea unui posesor de x5 care a condus si x6 o perioada destul de mare.

bmw x5

PRO:

 

- spatiu mare de carat bagaje, imens

- spatiu mare pe bancheta, si sofer/pasager

- destul de comfortabila, mai ales la drum lung

- foarte stabila la viteze mari, mai ales cu jante mai late

- destul de sportiva pentru cat de mare e (mult mai sportiva decat alte rivale din aceeasi clasa)

- calitate buna la interior

 

CONTRA:

 

- destul de rigida pe gropi in oras

- unghi bracaj foarte mare (mereu trebuie sa fac 2 manevre cand iau o curba mai stransa, la parcare)

 

 

BMW x6

 

PRO:

 

- spatiu bun in portbagaj

- sportivitate mai mare ca x5

- stabila

- mai buna in oras ca un x5

- calitate la fel in interior

 

CONTRA

 

- lipsa loc mijloc bancheta spate (la unele modele)

- loc mai mic in portbagaj

- loc mai mic pe bancheta

- forma mai ciudata pentru unii

 

seria 5gt (spun doar in ce am citit pe net si poze)

 

PRO (ce cred eu)

 

- mai sportiva ca celelalte 2, garda la sol mai coborata

- interior mai nou

- posibilitate achizitie fara xdrive (pt unii constituie un avantaj)

 

CONTRA

 

- spatiu mai mic la interior

- spatiu mai mic la bagaje.

 

despre motoare, cutii, consum si dotari nu vorbim, ca toate cele 3 modele pot fi configurate la fel.

Edited by andreisaioc
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

VĂŁd ca toate pĂŁrerile sunt pro 5grandt. Eu sunt posesor de x5 3.0 283 hp și iubesc mașinĂŁ asta chiar dupĂŁ 4 ani de la cumpĂŁrare. DacĂŁ gĂŁsești un model cu optiuni peste medie și ești pasionat de puțin off road aceasta masina nu va dezamĂŁgi deloc. DacĂŁ vrei ne putem vedea ĂŽn București sa iti arat puțin X-ul meu și sa "ne dam puțin". Ca minus la aceasta mașinĂŁ este consumul relativ mare ĂŽn oraș ce variazĂŁ de la 12 la 16 ĂŽn funcție de cât ești de grĂŁbit.

 

Cele bune,

 

Dennis

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.