Jump to content

Cum va place noul 7?


fbdcnt

Noul 7 sau Mercedes S?  

112 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ma tot uit dupa noul 7 cu sentimente amestecate. citesc ce mai spun altii. opinia care se desprinde este ca desi inca nu e la nivelul mercedesului s, a devenit un competitor real. mercedesul s nu stiu daca l-ati vazut indeaproape sau condus, e o uzina. inauntru e ca in paradis. cu toate astea nu-mi place, nu e masina mea. in plus esti decuplat de la tot ca in orice Mercedes. 7-le asta nou are si el fel de fel de gadget-uri si interiorul arata misto, primul bmw dupa zeci de ani cu un interior mai nou, seriile curente au toate acelasi design interior obosit de mii de ani chiar daca le-au infipt tableta aia in bord intr-un mod discutabil ca design, este insa ingrozitor de scump, spre 100,000 fara tva dotat binisor si cam 80,000 chel. scaunele, chiar cele mai scumpe, sport individual par inguste fata de interiorul masinii, zici ca sunt de seria 3. cu jante foarte mari parca nu arata bine, arcul aripii incaleca janta, parca e cazut pe roti, in realitate nu arata ca in poza, poate se ridica cand pleaca dar nu cred. in aceeasi bani parca mai buna e oferta Mercedes ca masina insa parca prefer 7-le totusi. pare insa prea jos pentru cat e de mare.

 

http://www.bmw.com/_common/shared/newvehicles/7series/sedan/2015/showroom/equipment/7-series-sedan-equipment-msport-06.jpg

 

http://www.bmw.com/_common/shared/newvehicles/7series/sedan/2015/showroom/equipment/7-series-sedan-equipment-msport-02.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg cum va puteti trezii unii sa comentati astfel despre o asemenea masina/capodopera. Noul seria 7 e mult peste imaginatiile multora dintre noi si tu vi sa zici ca are jante prea mari,ca e prea jos,ca linia aripii e peste janta.. eu iti recomand sa faci un test drive cu ea si apoi roaga un moderator sa stearga acest topic si deschide altul dar nu la fel de "modest" ca acesta ;)
  • Like 8
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

nu as fi atat de extaziat. vedeti si mercedesul s. si eu prefer sa conduc bmw, nu Mercedes insa 7-le asta e cumva intarziat. eu am vazut masina asta mai demult in Frankfurt. avea jante f mari si era cazut pe roti. n-am avut nici un "waw". am avut "waw" la s-ul asta nou cand a aparut chiar daca nu sunt sofer de Mercedes. vom vedea care pe care. 7-le anterior nu prea a stralucit. in plus si ala era cam jos, chiar si cu suspensie adaptiva cand treceai cu el peste denivelari dadeai cu burta de asfalt din cauza ca e lung si jos. cu mercedesul s am mers ca pasager si nu am observat asa ceva. cred ca se ridica ca rr si cayenne cand trece peste denivelari altfel nu imi explic.
Link to comment
Share on other sites

Am Audi, sunt fan Bmw, dar S-ul, dpmdv, e mult peste seria 7..astept sa vad cu ce vine noul A8, seria 7 l-am vazut live si pe mine nu m-a fascinat cu nimic.

Ma refer strict la impactul vizual, nu la gadget-urile cu care vine, farurile laser, carboncore si alte prostii.

 

Tocmai, Carbon Core si farurile laser nu sunt chiar niste prostii. Eu cred ca e doar o chestie de gust.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am Audi, sunt fan Bmw, dar S-ul, dpmdv, e mult peste seria 7..astept sa vad cu ce vine noul A8, seria 7 l-am vazut live si pe mine nu m-a fascinat cu nimic.

Ma refer strict la impactul vizual, nu la gadget-urile cu care vine, farurile laser, carboncore si alte prostii.

Ca si zicala " Daca vulpea nu ajunge la struguri, spune ca-s acrii"

Ar fi bine sa vorbeasca cei pasionati de bmw!

In cazul tau, cu Audi dar fan Bmw ..... ..... Ca si cum joci la Dinamo si esti fan Steaua!

Bmw 7series este ceva revolutionar si inimaginabil de multe minti stralucite din lumea aceasta! Iar cei care spun ca nu aduce nimic nou, poate nu inteleg acele optiuni si gadget-uri!

 

 

 

 

Iph6+

  • Like 5
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg cum va puteti trezii unii sa comentati astfel despre o asemenea masina/capodopera. Noul seria 7 e mult peste imaginatiile multora dintre noi si tu vi sa zici ca are jante prea mari,ca e prea jos,ca linia aripii e peste janta.. eu iti recomand sa faci un test drive cu ea si apoi roaga un moderator sa stearga acest topic si deschide altul dar nu la fel de "modest" ca acesta ;)

+1

 

 

Iph6+

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

E forum monomarca, e de inteles doza de subiectivitate, insa S-ul nou e nava spatiala inca. Designul e discutabil la noul 7, la fel cum a fost la mai toate 7-arele de dupa e38. Si mie mi se pare prea jos si nu doar din poze. Oricum din punctul meu de vedere, prima optiune va fi tot S ul in categoria asta. Sa vedem noul a8 ce poate aduce in plus pt a se apropia de reperul clasei.
  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

vreti sa stiti care e problema? desi sunt din ce in ce mai multe masini de fapt sunt din ce in ce mai putine. optiunile s-au ingustat. nu ai ce sa cumperi asa din tot sufletul, sa iti doresti intens si sa te bucuri cand ai. totul a ajuns un compromis.

 

Tocmai, Carbon Core si farurile laser nu sunt chiar niste prostii. Eu cred ca e doar o chestie de gust.

astea vin cu progresul tehnologic. prin 2002 cred cand am avut noul e care aparuse si care avea totul by wire + elemente de caroserie din aluminiu ziceam ca e nava spatiala. electrica era pe fibra optica. s-a dovedit ca frana si acceleratia by wire sunt prostii. acum caroseriile integral din aluminiu au devenit comune. mai nasol cu indreptatul. era normal sa inceapa sa folosesca si carbon daca pretul final de cost o permite.

in rest, desigur de la un anumit pret in sus, cca 60,000+ tva e numai chestie de gust, apoi in trepte de sa zicem 20,000, de posibilitati financiare.

Link to comment
Share on other sites

E forum monomarca, e de inteles doza de subiectivitate, insa S-ul nou e nava spatiala inca. Designul e discutabil la noul 7, la fel cum a fost la mai toate 7-arele de dupa e38. Si mie mi se pare prea jos si nu doar din poze. Oricum din punctul meu de vedere, prima optiune va fi tot S ul in categoria asta. Sa vedem noul a8 ce poate aduce in plus pt a se apropia de reperul clasei.

nu e joasa masina.oricum garda la sol este reglabila daca asta era problema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sincer ca si look sa zicem ca sunt la egalitate din punctul meu de vedere din fata S-ul pare un pic mai agresiv din lateral si spate nu imi place deloc.Interiorul S nu este pe placul meu(nu ma refer la calitate aici)Stric dintre ele 2 as lua 7-ele chestiune de gust cum ai zis si tu.De mers nu am mers cu ele so nu am ce sa comentez.

Pe de alta parte daca as avea banii aia de aruncat nu i-as arunca pe nici una din cele doua :)

 

edit:altfel din clasa asta imi place

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz_W126

 

https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_7_Series_(E23)

 

https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_7_Series_(E38)

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

http://s24.postimg.org/f6ewg8kd1/1_1.jpg

image hosting 10mb limit

 

http://s11.postimg.org/5v6tabxgj/2016_bmw_7_series_2015_mercedes_benz_s_class_05.jpg

image hosting site over 5mb

 

http://s9.postimg.org/evglqjjff/2016_bmw_7_series_2015_mercedes_benz_s_class_06.jpg

 

Daca ajuta la comparatie pozele... Parerea mea e ca S-ul e mai fotogenic. Nu m-a dat pe spate vizual. Cat despre tehnologii, ambele au inovatiile lor. Parcare din cheie la Seria 7 care din cate am inteles nu va fi disponibila in Romania, Vitality Programme, adica sa faci fitness direct in masina e iarasi o chestie tare. In presa de specialitate se lauda saptarul, nu am citit comparative, dar majoritatea o vad ca pe cea mai avansata limuzina.

Link to comment
Share on other sites

s classe vs 7 er poate genera discutii interminabile. cineva aducea in discutie si a8, care nu intra in aceeasi propozitie cu cei 2 titani al clasei. audi alearga doar in spatele lor si incearca sa tina pasul.

facelifturile ,,trimestriale" pe care le care face si zecile de gadgeturi nu propulseaza audi la egalitate, ii asigura un loc fruntas in liga 2.

Edited by bogdan_07
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am urcat in ambele (nu am condus nici una);

S-ul este impunator in interior, sobru, "greu", ca o mobila clasica, din perioada renasterii, dar restaurata pentru mileniul 3;

7-le, este mai agil, mai high-tech, mai aproape de cei ce stau toata ziua cu gadget-uri in mana;

 

Pentru ce vrea sa fie clasa de lux, in care sa stai in dreapta spate in fotoliu, ambele isi au oamenii tinta: un antreprenot tanar sau cineva care are 35+ ani si face bani pe bursa, ii sta mai bine intr-un 7; unui om in varsta care vine doar la adunarile generale sa vada in ce directie merge afacerea, va cobori din S;

Inca ceva, la cat de elegant este S-ul, fac o nota discordanta cele doua monitoare (cel cu navigatia su mai ales cel ce inlocuieste cadranele)....e ca si cum ai incastra un televizor LED in rama de tablou (stiti la ce ma refer)....imi pare cam....nu din acelasi film

 

Una peste alta....ca si prestanta, in S...te simti domn; In 7...e altceva, nu stiu daca in bine sau in rau.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ciprian, nu ai inteles nimic din postul meu..

1. ca sa fiu pasionat de o anumita marca auto, nu inseamna automat ca trebuie sa si detin o masina apartinand respectivei marci. Pana si meseria de jurnalist auto implica, in cel mai bun caz, un simplu test drive cu o masina pentru realizarea unui editorial.

2. am spus foarte clar: "ma refer strict la impactul vizual", comparatia intre 7 si S eu am facut-o doar din acest punct de vedere.

3. fiind o parere personala, bazata pe gusturile/preferintele mele, nu poti tu sa vii si sa imi spui ca e gresita.

ESTETIC, interior+exterior, dpmdv, S e peste 7.

Multumesc pentru replica!

Poate din subiectivism, am aceasta parere!

Oricum dpmdv ii o masina superba!

 

 

Iph6+

Link to comment
Share on other sites

Am vĂŁzut si eu 7-le live, ieri prin Bucuresti. Am stat destul de mult pe lângĂŁ el in trafic si l-am analizat cât am putut de bine, sau cât mi-a fost permis de trafic. Este frumos, ĂŽmi place mult (parca aratĂŁ mai bine in poze), dar in comparaĂâşie cu "S-ul" ....cu pĂŁrere de rĂŁu o spun, ....sau mai bine m-a abĂâşin , chiar vroiam sa fie peste S, dar nu este :(

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

L-am vazut si eu, live, si am citit tot felul de review-uri si comparatii. Am stat si in S-klasse.

7-le este cu siguranta "a masterpiece" in materie de tehnologie si inovatii, probabil luand pentru prima data fata "batranului" S-klasse.

Ca aspect,

exterior : de ce dracu' seamana izbitor din spate cu A8 ? din fata arata bine. are look proaspat si elegant.

interior : what the fuck ? totusi, cum sa arunci bordul de seria 3 in 7 ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.