Jump to content

Cum va place noul 7?


fbdcnt

Noul 7 sau Mercedes S?  

112 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mie vechiul S (w221) imi place mult mai mult decat actualul S.Iar ca dimensiuni, cel prezent pare ca s-a micsorat fata de generatia veche.

Cu referire strict la comparativul dintre 7 si S,imi place mai mult 7-le.Si fiind mai nou cu 2 ani,e totusi normal sa fie putin mai avansat in tehnologii,desi unele dintre ele au fost deja implementate in premiera la Mercedes.De ex. optiunea Magic Body Control de pe S, o premiera la data aparitiei,exista acum si pe 7 dar sub o alta denumire.

Unul dintre ultimele numere ale revistei Autobild il declara invingator pe 7 in segmentul de lux, in comparatie cu Panamera, A8 si S.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

in ritmul in care evolueaza tehnica invingator devine mereu ultimul aparut.

 

Nu obligatoriu. Pot fi chestii noi gandite prost si chestii vechi concepute cu cap. S-ul va ramane lider de segment, asa cum si bmw 5 e peste E-klasse. 7-le asta nou aduna elemente de la toti (cur de Lexus, crom ca la Cadillac, navi ca la A7 etc). Cred ca e buna masina, fiabila, tehnoligizata, dar destul de negandita comparativ cu Mercedes.

Edited by VeGe
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu obligatoriu. Pot fi chestii noi gandite prost si chestii vechi concepute cu cap. S-ul va ramane lider de segment, asa cum si bmw 5 e peste E-klasse. 7-le asta nou aduna elemente de la toti (cur de Lexus, crom ca la Cadillac, navi ca la A7 etc). Cred ca e buna masina, fiabila, tehnoligizata, dar destul de negandita comparativ cu Mercedes.

sunt variante pur teoretice. cei in discutie sunt mari mesteri in masini si nu am cunostinta ca in ultimii 50 de ani sa o fi zbarcit groaznic. au mers fiecare pe drumul lui. impresia artistica si tehnica tin mai mult de factori subiectivi. masinile mai noi sunt mereu mai bune.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

M-am urcat in amandoua. Pentru S am tot respectul, dar in 7 ma simt ca acasa. Mie imi place tot, e o bijuterie. Probabil n-o sa-mi iau oricare din ele noi, asa ca ramane doar o admiratie se la distanta. Am Sclass din 2003, dar in E60 ma simt sofer. S-ul este comod, nu simti nimic, merge masina singura. La Bmw simt ca am un rol si ma simt mai ca acasa.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

mi se pare mult superior s klasse dpdv aspect atat la exterior cat si la interior. cu pachetul M, bmw mai recupereaza din handicap.

este vreo careva cu seria 7 G11 pe forum?

ca sa nu mai spun ca seria 7 se vinde cu peste 20% discount chiar fara un istoric cu masini bmw iar S klasse pe la 5% daca esti un nimeni in curtea lor. poti sa ai parc de mercedesuri, la S klasse vei primi cu greu aproape de 15% iar asta spune multe.

Link to comment
Share on other sites

din discount-ul oferit inteleg ca ei trebuie sa vanda BMW-ul pe cand la Mercedes nu au nevoie de asa oferte pentru ca e oricum coada la poarta lor, si asta o stiu si de la un prieten care lucreaza la Autoklass, mai degraba asta spune ca Merc-ul e intr-un moment in care e pe un mare val, nu numai la clasa S dar pe toate segmentele vinde foarte bine.

 

Sa nu uitam ca mai e un jucator nou aparut, Audi A8, care la randul lui a venit cu niste inovatii pe care nici unul din cei doi nu le are ceea ce ingreuneaza oricum decizia. Eu as alege cred S-klasse, la 7 nici nu cred ca m-as duce la drive-test, chiar nu ma incita iar review-urile nu au fost over the top ca la S-klasse.

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

pe la toamna/iarna ar trebui sa apara primele test mule cu noul model de seria 7.

 

chiar am cautat si primul test mule al lui G11 a iesit pe strada pe 28 februarie 2013, masina fiind lansata dupa mai bine de 2 ani si 3 luni, adica pe 10 iunie 2015.

 

designul lui g11 a fost stabilit in 2009 adica la un an dupa ce aparuse f01...cam atat se munceste pt o asa masina. pt ca in intervalul 2009-2013 toti furnizorii de componente lucreaza la proiectarea si testarea acestora.

 

cineva intr-o fabrica fotografiase farurile skodei superb facelift la cateva luni dupa ce se lansase modelul de superb de baza(non LCI)...deci grila aia prosteasca a lui seria 7 este de vreo 4 ani in capul lor

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Este frumos, dar parca a pierdut mult din stilul bmw. Problema este in folosirea prea multor elemente din aluminiu la interior si exterior. Ar trebui sa fie o masina eleganta, nu una sport. Nici bugatti care este super sport nu foloseste atat aluminiu/chrom.
Link to comment
Share on other sites

Este frumos, dar parca a pierdut mult din stilul bmw. Problema este in folosirea prea multor elemente din aluminiu la interior si exterior. Ar trebui sa fie o masina eleganta, nu una sport. Nici bugatti care este super sport nu foloseste atat aluminiu/chrom.

 

Mie aluminiul sau cromul mai ales nu imi insipira sportivitate, ci din contra.

Fibra de carbon te duce cu gandul la sportivitate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.