Jump to content

Mecanic bun Timisoara


eliones

Recommended Posts

  • 3 months later...
Salutare, ai vorbit cu mecanicii recomandati? Ai reusit sa ajungi la unul din ei? Eu am un Seria 3 F30 si urmeaza sa imi fac revizia (ulei, filtre) si am vorbit cu baietii la Banat Car si mi-au facut o oferta de 1500 de lei cu tot cu TVA la piese si undeva la vreo 300 lei cu tot cu TVA la manopera. Mi se pare exagerat dat fiind faptul ca am cautat piesele (ulei original, filtre MANN probabil exact ce folosesc ei ca si OEM) si am iesit la pretul de 600 de lei cu tot cu TVA.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Nu este vorba ca nu mai dau pe aici, doar ca postul este destul de vechi si de atunci am rezolvat problema. Si ceva concluzii: la mecanicul de langa stadionul CFR numai magarii( pentru schimbat vasul de expansiune mi-a zis ca trebuie sa schimb si radiatorul ca nu vine altfel - nu am mai dat pe la el), la cel din sag, care iarasi mi-a fost recomandat, mi s-a luat 100 de lei pentru schimbat vasul( a lucrat 15 minute si mi-a lasat antigelul sa curga peste scut si peste motor pentru ca cik nu conteaza, dar de fapt nu avea rampa libera si nu vroia sa se complice sa deschida si surubul de la motor de antigel). Pana la urma am rezolvat in Bucuresti la Florin ca si asa am avut treaba acolo.
Link to comment
Share on other sites

Deci sa ĂŽnțeleg ca nu prea am variante unde sa imi schimb piesa cu tepi,suporti motor,termostat principal si etc...pĂŁcat ca nu se gĂŁsește in tm un mecanic sau service cu bun simt.

 

 

La cine am zis eu mai sus ai ĂŽncercat Âşi nu au fost de bun simĂž?

Link to comment
Share on other sites

Va recomand sa intrati si pe site-uri care descriu in detaliu tehnici DIY,asa nu veti cauta un mecanic pt orice munca banala.

Eu ma declar fan DIY (sunt si aici niste limite).

In cazul meu as pune asa situatia= am avut mai multe experiente neplacute decat placute cat am fost prin service cu masina.

 

Se poarta si pe afara treaba asta,iar faptul ca ai facut o munca initial imposibil de realizat aduce mici satisfactii .

Edited by calinbmw2000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Revin cu o intrebare aici. Am fost sa imi incarc clima,ea fiind neschimbata in masina de minim 3 ani,la service imi zice ca nu trebuie neaparat ca eu am freon. Dar freonul ala nu isi pierde din proprietati? ce sa fac sa merg altundeva si sa il schimb sau sa il las asa? racoare baga...
Link to comment
Share on other sites

Revin cu o intrebare aici. Am fost sa imi incarc clima,ea fiind neschimbata in masina de minim 3 ani,la service imi zice ca nu trebuie neaparat ca eu am freon. Dar freonul ala nu isi pierde din proprietati? ce sa fac sa merg altundeva si sa il schimb sau sa il las asa? racoare baga...

 

Pai daca face frig, la ce-ti bati capul daca nu te doare?!?! :) La frigideri ii schimbi oare Freon-ul ca si-a schimbat proprietatiile? Eu cred ca nu. Il schimbi sau il reincarci doar daca nu mai este.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare.

 

Am si eu o mica problema si chiar mi-as dorii sa ajung la un mecanic decent din Timisoara.

Dupa un drum de Grecia am observat la una din rotile din spate niste picaturi uleioase sub masina. Am verificat nivelul la lichidul de frana si nu pare sa scada dar as vrea sa fiu sigur.

In momentul in care schimb in treapta inferioara si accelerez masina lasa o pelicula de fum negru in spate.

 

As vrea sa imi spuna cineva daca a fost la vre-unul din mecanicii mai sus mentionati si daca merita sa duc masina la ei.

Edited by Qubikxxl
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.