Jump to content

Compatibilitate jante ET47 pe E90


cosmin.m

Recommended Posts

Salut,

 

Vreau sa schimb jantele mele de E90 , style 154, 7x16, ET34 , 5x120 , pe un alt model de E46 , toate marimile sunt la fel, mai putin ET. La cele pe care vreau sa le iau , Et este 47.

Are cineva idee daca sunt compatibile? Ar atinge ceva pe la aripi/suspensie/discuri sau etriere de frana?

Cel cu care vreau sa le schimb este din alta localitate, eu in Sibiu el in Pitesti, si nu as vrea sa il pun pe drumuri in cazul in care cineva de aici stie sigur pe proba ca nu sunt compatibile cu masina mea - E90 2007, 318i.

 

Multumesc,

Edited by cosmin.m
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Vreau sa schimb jantele mele de E90 , style 154, 7x16, ET34 , 5x120 , pe un alt model de E46 , toate marimile sunt la fel, mai putin ET. La cele pe care vreau sa le iau , Et este 47.

Are cineva idee daca sunt compatibile? Ar atinge ceva pe la aripi/suspensie/discuri sau etriere de frana?

Cel cu care vreau sa le schimb este din alta localitate, eu in Sibiu el in Pitesti, si nu as vrea sa il pun pe drumuri in cazul in care cineva de aici stie sigur pe proba ca nu sunt compatibile cu masina mea - E90 2007, 318i.

 

Multumesc,

 

Fara distantiere o sa atinga in etrier si nu o sa poti pleca cu masina de pe loc pentru ca roata va fi blocata...Eu am ET44 pe E90 325i 2006 si am fost nevoit sa pun distantiere 20 cu 20 (fata-spate) ca sa pot folosi jantele.

ET 47 este si mai apropiat de etrier decat ET-ul 44, asa ca fara distantiere nici nu te gandi ca vor incapea. Succes!

Link to comment
Share on other sites

Fara distantiere o sa atinga in etrier si nu o sa poti pleca cu masina de pe loc pentru ca roata va fi blocata...Eu am ET44 pe E90 325i 2006 si am fost nevoit sa pun distantiere 20 cu 20 (fata-spate) ca sa pot folosi jantele.

ET 47 este si mai apropiat de etrier decat ET-ul 44, asa ca fara distantiere nici nu te gandi ca vor incapea. Succes!

 

Dar aceste distantiere nu implica nici un risc? Prezoanele mai prind suficient in butuc in asa fel incat sa nu existe nici un pericol?

Link to comment
Share on other sites

Dar aceste distantiere nu implica nici un risc? Prezoanele mai prind suficient in butuc in asa fel incat sa nu existe nici un pericol?

Nu cred ca e un risc daca vei cumpar distantiere de calitate...Eu am cumparat distantiere H&R, made in Germany, speciale pentru BMW E90, care m-au costat 1100 de lei setul de 4 si sunt cu prindere dubla. Distantierele vin la cutie cu prezoane H&R si sunt 20mm fata cu 20 mm spate. Merg cu ele de 1 an si jumatate si nu am avut nici un fel de problema...

Link to comment
Share on other sites

<br />avand 318i e posibil sa nu atinga (colegul de mai sus vad ca are 325i, franele sunt mai mari) dar cu et47 va arata foarte urat, roata va intra mult &quot;sub&quot; masina.... nici nu te gandi la asa ceva;<br />cauta ceva de e90.<br />
<br /><br /><br /><br /><br /><br />FĂŁrĂŁ distanțiere nu se vor potrivi sub nici o forma. Indiferent de mĂŁrimea frânelor, et-ul este prea mare pentru E90, și jantele vor atinge telescopul. Edited by ovy07
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Multumesc,

Am renuntat la cele cu ET 47.

Caut altceva cu dimensiune apropiata de cea a jantelor originale, care au ET34.

 

Bravo! Incearca sa ti masina in parametri originali, recomandati de producator. Incearca sa eviti adaptarile nejustificate. Sunt o gramada de modele de jante pe originale cu ET-ul potrivit, ai de unde alege.

Link to comment
Share on other sites

Corect, asa este.

Am gasit acum un alt model al carui ET este 35. Astea cred ca se potrivesc, 1 mm nu poate face diferenta, parerea mea. Nu poate fi nici janta originala atat de aproape de etrier sau de discul de frana incat daca se apropie mai mult cu 1 mm , sa fie vreo problema.

Astea mai au o dimensiune diferita cu o zecime de mm, si anume diametrul gaurii centrale. Ale mele au diametrul gaurii centrale de 72.6 mm, cele cu care vreau sa le schimb au 72.5 mm. Nici aceasta dimensiune nu ar trebui sa fie o problema, vorbim de o zecime de milimetru, care probabil ca se acumuleaza si din rugina sau vaselina de pe butuc.

Vreo parere?

Link to comment
Share on other sites

jantele sunt originale bmw? de obicei ET 35 e pe jantele replica

nu vad cum sa influenteze negativ, se potrivesc

Nu sunt originale,sunt produse de Ronal.

Nu ma deranjeaza producatorul, atata timp cat imi place modelul.. Modelul pe care il dau la schimb este cel de la BMW 154 style, modelul cu buza. Tocmai pentru ca sunt cu buza nu imi plac, poate si pentru ca le compar cu cele de iarna care sunt Borbet , nu stiu ce model dar nu originale BMW, fara buza.

 

 

 

vorbesti despre o zecime de centimetru

sunt la fel 72,6 ambele

72,5 au unele bentley ,bmw ,land rover ,mini si honda odissey dupa 2005

 

Totusi cred ca este o zecime de milimetru. Este vorba de diametrul gaurii centrale, cel pe care se pune capacelul cu marca masinii, producatorul jantei, etc. si care are 72.5 respectiv 72.6 mm la cele doua modele de jante.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

intamplator, eu am un e90 320d lci din 2010 si jantele de vara sunt style 230 de 8x19 inch cu et 37 9x19 inch cu et 39 (masina din poza de la profil)iar cele de iarna sunt de e46, 7x16 inch, style 169 cu et 47. nu am nicio problema sa atinga undeva jantele. intradevar, sunt un pic intrate sub aripa dar nu se vede chiar asa de groaznic.(diferenta e sub 1 cm). deci merg puse fara probleme

mie personal imi place asa pentru ca iarna oricum e mult noroi, nisip si pietris pe drumuri si mi se pare mai protejata aripa si caroseria si nu se murdareste asa tare.

Edited by Rico24
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.