Jump to content

Sunete ciudate(ca de geam deschis)in masina


Recommended Posts

Salutare.

De ceva timp am doua sunete ciudate in masina.Pe la 80Km/h se aude in masina un fasait ca si cum ar fi un geam deschis.Alt sunet ciudat se aude in fata dreapta ca un rontait tot asa pe la 80Km/h.Aveti idee de unde provin aceste sunete???

Multumesc anticipat!!!

Link to comment
Share on other sites

Am avut masina in service vreo 4 zile

Dupa ce am adus masina acasa am observat aceste sunete.Si sunetul din stanga???Se aude ca un fluierat in functie de cum accelerez....

Poate avea legatura ca a fost motorul dat jos???(schimb distributie).Asa cum am mai scris numai belele am avut dupa schimbarea distributiei......

Link to comment
Share on other sites

Da din fata de la motor.Coincidenta cam ciudata zic eu.Chiar asa sa se uzeze chederele dupa ce am scos masina????

 

E un fluierat/suierat ca de alternator zic eu....maine ma duc iar la service m am cam saturat sincer sa stau prin service-uri inca mai am rabdare hmmm...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
salut.Am schimbat chederele la usi dar din pacate tot se aude in masina.Nici o schimbare.Nu mai stiu ce sa i fac.Cel mai tare ma dispera mecanicii care nu aud nimic dar vajaie de iti sar urechile.Ceva pareri sunt binevenite.M am uitat pe la oglinzi imbinari etc dar nimic.Poate sa fie de ls parbriz???
Link to comment
Share on other sites

Problema mea a aparut exact dupa ce s-a umblat la motor adica s-a dat jos ptr schimbarea distributiei.Nu stiu ce sa-i mai fac....s a dat jos si capota ma gandeam ca poate si de la asta sa faca.La tine a aparut dintr-o data sau ai umblat pe la usi ,parbriz,etc
Link to comment
Share on other sites

Si eu am un fluierat care vine din partea dreapta fata si la fel mecanicii deabia il aud sau nu vor sa il auda. La mine fluieratul apare cand accelerez si am peste 1000 de turatii iar mai apoi pe la 2500 dispare. Edited by Jayson
Link to comment
Share on other sites

La mine creste in intensitate cand creste si viteza.Mecanicii cred ca se fac ca nu aud....Stergatoarele nu au fost date jos in timpul schimbarii distributiei doar capota...Mai incerc nu ma dau batut....ma gandeam sa nu fie chederele de la geamurilemici de la usile din spate.Asa am patit la o astra si dupa ce am inlocuit chederul a fost ok.E bucata de cauciuc dintre geamul mare si cel mic.Vedem dar ma tem sa nu fac otita:-):-):-)

 

Tiberiu tu ai schimbat parbrizul?sau nu a fost pus ok din fabrica.Tin sa mentionez ca la mine inainte era izolat perfect problemele au inceput de cateva luni de zile .....

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca e o chestie de aerodinamica,ori la imbinarea capotei cu farurile ori nu stiu...si eu aveam un suierat la fosta masina pe la oglinda exterioara de la sofer ,se umblase la ea si pur si simplu intra aerul intr-un loc anume si suiera.Pe mecanici nu-i intereseaza greierasii ,ei nici nu-i mai aud,incearca sa gasesti pe cineva care se ocupa de tinichigerie.Eu sunt cam sigur ca din cauza capotei care s-a dat jos.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc man o sa incerc si asta.Asta suspectez si eu chestie de aerodinamica capota,oglinda,stergatoare,etc...O sa merg iar luni si o sa verific.Imi doresc enorm sa o rezolv....

Multumesc ptr sfaturi....o sa va anunt ce am facut luni.

Numai bine.....

Link to comment
Share on other sites

Salut.incerc sa rezolv ceva si dau peste altceva.Azi am avut un tinichigeriu in masina ptr probe.Am facut cativa km apoi cand am ajuns cand am ridicat capota se auzea cum bolborosea apa in vasul de expansiune.Se auzea doar nu a dat apa pe langa doar 'fierbea".Dupa cateva minute nu s-a mai auzit.Temperatura la lichidul de racire nu am de unde s-o iau asa ca m-a spart iar limuzina mea:)))

Iar ma enervez:)))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.