Jump to content

Achizitie F30 SH, sunt plin de nelamuriri


Marius C

Recommended Posts

Salutare, oameni buni si La Multi Ani!

M-a fascinat "calatoria" lui nepot_nepot, asa ca iata-ma, e prima mea postare, nu am avut BMW pana acum, dar intentionez sa achzitionez un F30 Premium Selection din Germania in primele luni din 2016.

 

Ca mai tot romanu' ma incadrez un pic la categoria sarac si cu pretentii :)

Vreau:

- automata

- piele

- sa fie din 2013 incoace

- sa fie Premium Selection (nu stiu nimic despre verificat masini si nu vreau sa fac loterie pe multi bani)

- xenon

- nu ma intereseaza Navi, dar ma intereseaza sa pot conecta iPhone-ul si sa ascult audio bookg & altele; de Connected Drive ce stiti?

- as vrea ideal sa pot lua masina fara sa merg in Germania

 

Am buget 25k cu tot cu TVA (fara transport), hai maxim 26k daca e din 2014.

 

Intrebari sunt:

- daca nu pot nicicum sa gasesc in buget ce vreau, pe termen lung ce e mai bine sa aleg: piele sau automata? Doresc argumente bazate pe fapte, va rog.

- masinile vandute de dealeri BMW care Nu sunt Premium Selection, de ce credeti ca nu sunt Premium Selection (pe langa depasirea celor 120k km acceptabili)

- daca e Premium Selection, pot sa o cumpar din Ro fara sa merg? Cum se procedeaza cu actele?

- in ianuarie, o sa scada oare brusc preturile un pic dat fiind ca tocmai intram in 2016 si o masina din 2013 pare cu un an mai veche asa pur si simplu?

 

Iata aici un exemplu: http://gebrauchtwagen.bmw.de/CarSearch/Details/1262779/8 , ma roade ca e din 2012, iar in 2016 o sa aiba 4 ani :(

 

Acestea mi se par perfecte, insa probabil sunt date si nu scoase de pe site:

http://gebrauchtwagen.bmw.de/CarSearch/Details/1200801/1

http://gebrauchtwagen.bmw.de/CarSearch/Details/1302744/-3

 

Faza e ca cele din 2013-204 care se incadreaza in toate criteriile de sus sunt f putine :(

 

Va multumesc in avans si va doresc condus in siguranta!

Marius

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

In 2016 o masina din 2012 pare de 4 ani (si daca nu e), una din 2013 de 3. Intrebarea e de cand incep preturile sa scada din cauza acestei aparente de si mai vechi? In primele zile e inca liniste.

Cumva ma doare sa dau 25k pe una de 4 ani, pe de alta parte, cum ai zis, poate are km mai putini cea din 2012. Atunci vine intrebarea: 30k km sau 1 an? La revanzare cred ca anul va conta mai mult.

Link to comment
Share on other sites

In 2016 o masina din 2012 pare de 4 ani (si daca nu e), una din 2013 de 3. Intrebarea e de cand incep preturile sa scada din cauza acestei aparente de si mai vechi? In primele zile e inca liniste.

Cumva ma doare sa dau 25k pe una de 4 ani, pe de alta parte, cum ai zis, poate are km mai putini cea din 2012. Atunci vine intrebarea: 30k km sau 1 an? La revanzare cred ca anul va conta mai mult.

Eu cred ca kilometrii din bord decid pretul nu anul.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu sa iei o masina cat mai noua, preferabil in garantie, fiindca garantia de la Premium Selection e din aia EuroPLUS de stai si-ti bati capul luni intregi pana reusesti sa scoti ceva de la ei (eu am fost patit).

 

De asemenea, Premium Selection nu inseamna neaparat impecabila. A mea a fost luata tot de la dealer, tot PS, insa la fata locului am gasit destule mici hibe care nu erau mentionate: parbriz usor spart (fusese si schimbat, iar la montaj il "lipisera" doar cu 2 puncte de mastic, daca impingeam cu gegetul din interior iesea in afara. L-am schimbat intre timp pe casco :) ), ciobituri pe bara fata, ceva zgarieturi etc.

 

Si da, pretul scade odata cu km multi, nu neaparat cu vechimea.

Edited by LYM
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer nu Ăâ˘tiu cum e pielea la F30 si peste topicul tĂŁu am dat ĂŽntâmplator, dar eu am mers câteva zile cu o masina care avea piele (nu alcantara, cu piele ĂŽntoarsĂŁ pe Ăâ˘ezut si spĂŁtar, ci piele in ĂŽntregime) si am zis ca nu mi-ar trebui niciodata asa ceva!

Transpiri vara de zici ca esti la sauna. Si nu te amĂŁgi cu clima si alte cele, ca dacĂŁ apuca sa se ĂŽncĂŁlzeascĂŁ si te urci direct in masina nu te mai salveazĂŁ nici mama klimei.

Repet, dacĂŁ ai ventilaĂâşie sau piele ĂŽntoarsĂŁ e altceva, dar altfel... Eu nu m-aĂ⢠baga!

 

 

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pielea,in afara elegantei pe care o confera,nu are alt plus,parerea mea,ca posesor de piele neagra. Nu-i problema iarna ca e rece,se incalzesc scaunele rapid,insa vara se incalzesc si mai rapid,si frige ca dracu' cand te urci in ea.

 

As merge pe combinatie piele si textil,daca exista, si as alege fara discutie automata,mult confort.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pielea,in afara elegantei pe care o confera,nu are alt plus,parerea mea,ca posesor de piele neagra. Nu-i problema iarna ca e rece,se incalzesc scaunele rapid,insa vara se incalzesc si mai rapid,si frige ca dracu' cand te urci in ea.

 

As merge pe combinatie piele si textil,daca exista, si as alege fara discutie automata,mult confort.

 

Nu ai mai alege piele a doua oara?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspunsuri! Ma temeam ca o sa fie impartite...

 

Am pus ochii pe masina aceasta:

http://gebrauchtwagen.bmw.de/CarSearch/Details/1399183/-1

 

Pare sa nu aiba servotronic :( Nu e default la toata seria? Daca nu e si nu are, cat de naspa e fara?

 

Multumesc,

M

probabil faci confuzie intre servodirectie si servotronic. au de fabrica servodirectie nu servotronic.

servotronicul e in functie de viteza. servodirectia e la fel raspunsul volanului indiferent de viteza

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Mai intrebam daca stiam raspunsul?

Ca o evolutie a sistemului de directie BMW a scos pe rand

-Power Steering (clasica transmisie hidraulica) care probabil ramane cea mai utila/uzuala, "revolutionara" idee (nu doar a bmw-ului..)in usurinta manevrarii volanului.

 

- Active Steering care a "adaugat" sistemului hidraulic de mai sus pe langa usurinta manevrarii in diferite unghiuri de intoarcere a rotilor la acelasi unghi de intoarcere al volanului, asta IN FUNCTIE DE VITEZA (turatia motorului) prin adaugarea unui mecanism mecanic in coloana volanului..

 

- Servotronic la acest sistem de transmisie (hidraulic) al directiei a fost adaugata o electrovalva care controleaza puterea transmisa sistemului hidraulic...

ceea ce ei numesc usurinta in manevrare si precizia directiei se traduce in realitate (cel mai neplacut pe autostrada, in fapt) in (aproape) aceiasi usurinta in manevrare a volanului si implicit permanenta corectare a directiei pe autostrada pentru ca, controlul directiei nu mai este lasat DIRECT la mana soferului, "tehnologia" facand ajustari ale directiei peste ajustarile soferului. Destul de ciudat/neplacut..

Desigur ramane o parere personala; parca nu mai este aceeasi impresie data (si) prin volan ca masina se "tine" de asfalt.

Edited by bimmer90f30
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Cauta o masina cat mai noua, ideal sa aiba sub 24 de luni,adica sa se afle in garantia oferita de producator, apoi extinzi garantia in Ro, la o masina 2014, o poti extinde pana in 2020 si max. 200k km.

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=215283987&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&fuels=DIESEL&isSearchRequest=true&categories=Limousine&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&features=XENON_HEADLIGHTS&scopeId=C&zipcode=&minFirstRegistrationDate=2014-01-01&maxMileage=80000&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=10&pageNumber=1#

 

Dupa negociere 100% se va incadra in buget. Masina este vanduta tot de reprezentanta.

Edited by ionut_marius
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cauta o masina cat mai noua, ideal sa aiba sub 24 de luni,adica sa se afle in garantia oferita de producator, apoi extinzi garantia in Ro, la o masina 2014, o poti extinde pana in 2020 si max. 200k km.

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=215283987&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&fuels=DIESEL&isSearchRequest=true&categories=Limousine&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&features=XENON_HEADLIGHTS&scopeId=C&zipcode=&minFirstRegistrationDate=2014-01-01&maxMileage=80000&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=10&pageNumber=1#

 

Dupa negociere 100% se va incadra in buget. Masina este vanduta tot de reprezentanta.

Pare sa nu fie Premium Selection. Chiar nu inteleg aceste masini vandute de reprezentanta ce nu sunt Premium Selection ce bai au de nu sunt? Adica daca ar fi perfecte, le-ar da titlul de Premium Selection, dar faptul ca nu au imi da de gandit ca ceva tot le lipseste.

 

Le scriu oricum, multumesc!

M

Link to comment
Share on other sites

Salut, sfatul meu e sa iti iei cutie automata deoarece protejeaza mai bine motorul cand schimba vitezele la parametrii la care este setata si este multa mai confortabila in oras.Daca ai chef de "joaca", dezactivezi sistemul antiderapaj si te joci cu tiptronicul :)) Nu te sfatuiesc sa iti iei masina cu tapiserie de piele integral si/sau partiala. Transpiri rau vara in ea si se incinge fff usor. Daca totusi vrei piele, ia cu Alcantara. Eu am avut BMW E60 cu piele neagra full si acum am Alcantara pe E90. Crede-ma ca vara pielea integrala nu se compara cu Alcantara in combinatie cu material textil e mult mai ok. Absolut sa iei xenon, adaptiv daca se poate. Noaptea, la drumuri lungi chiar se vede diferenta, insa tine cont ca un bec xenon costa mai mult ca un bec H7 sau H8 (becuri care le gaseste in benzinarii). Indiferent ce iti vei cumpara, sa o stapanesti sanatos, sa te bucuri de masina si sa ai drumuri fara incidente! La multi ani :D Edited by Colombian Heaven
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu pricep cum aveti voi probleme cu transpiratia la piele. Am piele si la e90 si la c klass si la TT si la Jeep si in afara faptului ca daca o lasi vara in soare se incinge si dureaza pana se raceste, nu transpira mai mult decat textilul. Evident ca nu te urci in pantaloni scurti. Eu unul nu port pant scurti decat la plaja sau la sport.

Ideal este evident piele cu ventilatie, dar deja e extracost.

  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.