Jump to content

Achizitie F30 SH, sunt plin de nelamuriri


Marius C

Recommended Posts

Ce limitare? 320d e una, 318d e alta. Motorul e acelasi cod, dar nu inseamna ca difera doar sodtul pe ele. Nu stiu cat mai tine si asta cu pierdutul tva ului.

Cat despre dotari, la 20k euro ar fi de bun simt xenon, automata, 320d, scaune sport si piele ca senzori macar spate cred ca au cam toate. Scaunele normale te cocoseaza dupa cateva sute de km.

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni, eu Nu imi cumpar masina altfel decat de la reprezentanta. Iar dintre cele de acolo din moment ce cele Premium Selection sunt mai scumpe nu vad niciun motiv pt care neamtul nu le-ar face pe toate Premium Selection pt a lua mai multi bani pe ele. Mi se pare logica basic, iar din moment ce nu o face eu traiesc cu convingerea ca ceva ceva tot are o masina ce nu e Premium Selection.

Decat sa fac loterie pe 19k prefer sa dau 23k pe linistea mea oricand, chiar daca are mai putine dotari masina. Treoretic, practic o sa fie dotata cu mai multa liniste pt mine, prima optiune pe lista. O sa am probabil copil si drumuri importante, nu-mi permit sa umblu prin service si sa raman pe drum chiar daca din aia 4k euro poate as repara-o mult si bine. Nu sunt genul. Nu imi permit nici sa dau 30-40k pe ea, poate peste 4-6 ani...

Din pacate inteleg ca nici TVA nu mai este deductibil..

 

In ultimele luni am vazut literalmente peste o mie de masini si nici macar un F30 320 cu AUTOMATA, piele si toate cele nu am vazut la 20k. Nici macar pe aproape! Repet, Premium Selection.

Printre cele mai bune masini pe care le-am vazut pana acum la 20k este masina aceasta si ma si gandesc la ea : http://www.hansbrandenburg.de/print-exposee/sKJQW4ZDPNVEVMTH3FNTWHYFJQX3QQMCXCB7WAWML4AY2S66SIWGWGJNRFF7OJAFB

 

Merita 1000 euro pt 2 ani de garantie de la BMW in Ro?

 

Mie mi-a venit un F10 in noiembrie cu camionul din DE si am platit 530 de euro. Si daca mergi personal sa aduci masina cheltui maxim-maxim 1000 de euro. Cand am adus X-ul acum un an am cheltuit cu avion, numere rosii, hotel 1 noapte la Viena si combustibil vreo 800 de euro.

Ma intereseaza foarte tare subiectul. Ce firma? Ai un contact? Te rog detaliaza.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

 

 

In ultimele luni am vazut literalmente peste o mie de masini si nici macar un F30 320 cu AUTOMATA, piele si toate cele nu am vazut la 20k. Nici macar pe aproape! Repet, Premium Selection.

 

 

Da, Marius, pentru ca, cei care vand masini (dealerii) stiu cat sa ceara pe o masina (nu ma refer doar la BMW..) care are mai putine dotari decat alta cu, ceva mai multe(...) pentru ca din asta traiesc si n-ai pentru ce sa fii ..indignat; asta e piata.

Tu poti sa fii rabdator si de ce nu, intelept, alegand pana la urma sa dai banii pe exact ce consideri tu ca merita.

Sigur ca poti negocia si cu dealerul dar trebuie sa fii abil si sa cunosti diferentele intre diferite echipari (chiar pe modelele scoase, noi..) si alte alea... si mai ales sa te simta ca vrei sa o iei, dar in conditiile (banii) tai :thumbsup:

:drinks: ..Noroc sa ai sa gasesti ce iti doresti!

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, Marius, pentru ca, cei care vand masini (dealerii) stiu cat sa ceara pe o masina (nu ma refer doar la BMW..) care are mai putine dotari decat alta cu, ceva mai multe(...) pentru ca din asta traiesc si n-ai pentru ce sa fii ..indignat; asta e piata.

Tu poti sa fii rabdator si de ce nu, intelept, alegand pana la urma sa dai banii pe exact ce consideri tu ca merita.

Sigur ca poti negocia si cu dealerul dar trebuie sa fii abil si sa cunosti diferentele intre diferite echipari (chiar pe modelele scoase, noi..) si alte alea... si mai ales sa te simta ca vrei sa o iei, dar in conditiile (banii) tai :thumbsup:

:drinks: ..Noroc sa ai sa gasesti ce iti doresti!

 

Multumesc, asa sa fie!

 

 

Mai pune 3k si o sa vezi destule......masinile Premium Selection sunt mai scumpe decat restul .......stii ce e aia Pemium Selection?

Dupa tonul tau deduc ca nu asa ca, te rog(si nu sunt ironic) sa ma lamuresti pt ca, chiar am multe nelamuriri. De ex, pt o masina non PS, cum il pot convinge pe dealer sa imi arate unde a "picat testul".

Edited by Marius C
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru ase incadra la Premium Selection trebuie sa treaca o verificare in 60 puncte parca.....caroserie,motor,zgarieturi.......si mai multe.Daca spre exemplu are un defect sau mai multe si care pot chiar minore(zgariata ) nu este PS.

PS este un fel de garantie ca masina este OK chiar daca are 100k ....eu asa am vazut acest PS si chiar am cumparat-o asa pentru a nu-mi bate capul.....de ce avea doar 3 schimburi de ulei in 95 k cum a avut a mea ........chiar nu ma intereseaza .....

Trebuie sa ai rabdare si poate o sa apara si masina pe care o cauti tu.....poate mai plusezi la bani sau mai renunti la unele dotari....nu toate sunt asa de importante......pachet lumini...da bine......xenon e altceva.

Bafta .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt o gramada de topicuri de tot felul, se prezina pe aici cumpararea unei masini de parca ai cumpara o naveta spatiala :)) chiar asa greu e sa cumperi o masina sh , iti trebuie 5 milioane de pareri eu cred ca tu vrei mai mult sa ne arati noua ca ai bani de un f30 :)))... Cred ca tu nu vei fi lamurit nici dupa un an de discutii pe topicul asta.

 

Ne intrebi pe noi ce iti place manuala sau automata ce scaune si tot felul de tampanii, e cum as intreaba eu ce sa aleg o blonda sau bruneta:)).

Edited by branevl
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Sunt o gramada de topicuri de tot felul, se prezina pe aici cumpararea unei masini de parca ai cumpara o naveta spatiala :)) chiar asa greu e sa cumperi o masina sh , iti trebuie 5 milioane de pareri eu cred ca tu vrei mai mult sa ne arati noua ca ai bani de un f30 :)))... Cred ca tu nu vei fi lamurit nici dupa un an de discutii pe topicul asta.

 

Ne intrebi pe noi ce iti place manuala sau automata ce scaune si tot felul de tampanii, e cum as intreaba eu ce sa aleg o blonda sau bruneta:)).

 

Eu nu am avut: bmw, automata, xenon, piele, multe dintre dotari, masina sh. Vreau sa stiu la ce sa renunt daca nu am suficienti bani de asta intreb si astept pareri de la oameni ce au trecut efectiv prin respectivele experiente. Pareri de pe net am si eu deja, dar sper la pareri de la oameni cu experienta reala.

Link to comment
Share on other sites

Eu as cere pareri despre un anumit motor, cum se simte, daca trage, daca consuma, daca..

Dar nu vad de ce ai cere pareri daca sa o iei cu xenon, fara, cu piele, fara, automata sua manuala, cu senzori, etc. Pai atunci e ca si cum iti alege altul masina. Eu mereu le-am cumparat fara sa intreb pe nimeni. Am condus, mi-a placut pac am luat-o. Dotarile chiar nu necesita pareri. Decat daca nu intrebi "merita Edc" de ex. In rest, ar trebui sa stie fiecare cam ce isi doreste.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt o gramada de topicuri de tot felul, se prezina pe aici cumpararea unei masini de parca ai cumpara o naveta spatiala :)) chiar asa greu e sa cumperi o masina sh , iti trebuie 5 milioane de pareri eu cred ca tu vrei mai mult sa ne arati noua ca ai bani de un f30 :)))... Cred ca tu nu vei fi lamurit nici dupa un an de discutii pe topicul asta.

 

Ne intrebi pe noi ce iti place manuala sau automata ce scaune si tot felul de tampanii, e cum as intreaba eu ce sa aleg o blonda sau bruneta:)).

 

 

Haha, buna asta :D

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Claudiusnc,

NU te supara, ai avut "decenta" de a citi cat vrea sa dea autorul topicului pe un bmw?

25 mii de euro daca nu ma insel.

 

Tu ce parere ai, cu tot pomelnicul insirat de tine,(DE FAPT LAUDA IN TOATA REGULA..) crezi ca isi poate permite ce ti-ai luat tu de banii aia de mai sus (tot felul de ..luxuryline si alte liniute..) masina cu 5k km in bord?

..probabil nici nu ne mai intreba daca avea destui bani sa nu aiba indoieli ci doar garantii ( ca tine) :sorcerer:

 

Ai uitat ce e mai important, sa spui ce bani ai dat pe cele doua bmw-uri, separat...!?

 

Nu am inteles nimic din postul tau si nici nu stiu cum sa iti raspund. Ma rog, pare a fi o cugetare profunda si poate ma depaseste.

Am avut decenta sa citesc topicul. Ceea ce am postat este o parere personala cu privire la minimul de optiuni care ar trebui sa existe pe o masina premium.

Si de cand a devenit o lauda de sine o lista de optiuni? Discuti de bugete de parca ai sti ce bani este dispus sa ofere pe o masina.

Niciodata nu inceteaza sa ma uimeasca astfel de raspunsuri.

Keep on! :thumbsup:

 

 

Nu ne mai putem kk acu, ca n-avem cotiera culisanta ori panou extins...C'mon.

Dintre cate ai insirat tu pe acolo, cele ce sunt intr-adevar folositoare as spune doar atat:

 

- xenon

- cutie automata(si atat)

- scaune incalzite

- navigatie professional(arata mai bine)

- senzorii de parcare

- pilot automat

- climatronic(desi la atsfel de masini cred ca-i by default instalata o astfel de clima)

- scaune sport sau confort pt drumuri lungi, desi cred ca nici pe F30 nu au introdus din astea confort

 

Mai sunt si altele importante care in acelasi timp sunt destul de uzuale si care sa te ajute intr-adevar:

- oglinzi incalzite

- parbriz incalzit

- scaune ventilate mai ales daca sunt din piele.

- etc

 

Restul e OK sa le ai, dar nu cred ca-s un must have!

 

Iarasi, nu inteleg asocierea de tip scato cu cotiera culisanta. O fi vreo problema cu aparatul digestiv si cotiera culisanta... :sorcerer:

--

Domnilor, ma retrag din discutie.

Marius, sper ca ti-au fost de ajutor informatiile.

Mult succes! :thumbsup:

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Ca posesor de F30, iti pot spune ca am cautat cateva luni bune pe toate site-urile de profil din Germania, am platit pretul corect si nu am avut probleme pana acum.

Parerea mea e PS conteaza mai putin atata timp cat gasesti un dealer cu ceva prestanta si verifici masina la cineva de la AUto Bavaria sau similar.

Iti dau si cateva poze, pretul a fost 23500 cu TVA inclus. Masina luata pe PF.

102.000 km, 2012. Luxury line, cam tot ce vrei pe ea. Pielea e super faina, si nu mi se pare ca se incalzeste asa rau vara...

https://www.flickr.com/photos/53132324@N00/

 

Daca ai intrebari, ma poti contacta.

Edited by Livius1
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Ca posesor de F30, iti pot spune ca am cautat cateva luni bune pe toate site-urile de profil din Germania, am platit pretul corect si nu am avut probleme pana acum.

Parerea mea e PS conteaza mai putin atata timp cat gasesti un dealer cu ceva prestanta si verifici masina la cineva de la AUto Bavaria sau similar.

Iti dau si cateva poze, pretul a fost 23500 cu TVA inclus. Masina luata pe PF.

102.000 km, 2012. Luxury line, cam tot ce vrei pe ea. Pielea e super faina, si nu mi se pare ca se incalzeste asa rau vara...

https://www.flickr.com/photos/53132324@N00/

 

Daca ai intrebari, ma poti contacta.

E superba!

De la ce dealer ai luat-o?

La ce te referi prin pretul corect?

Cum anume ai verificat-o la Bavaria? Cum poti verifica daca ceva la ea sta sa cedeze, la Bavaria de la distanta?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

E atat de simplu sa cumperi o masina din Germania!!!!.Intra prietene pe site-ul asta http://gebrauchtwagen.bmw.de/CarSearch/Index si te asteapta zeci de mii de BMW doar de la dealeri.

Alegi masina si trimiti direct de pe site email la dealer in care intrebi de disponibilitaea ei si de acolo ...te descurci tu.Eu am sunat vineri dupa amiaza.....masina nu se vanduse.....luni eram la ei in showroom cu banii...in 2 ore aveam numere pe masina si plecam catre casa.....ce mare filozofie.

Masina am luat-o de la Cloppenburg Ansbach........ca sunt mai multe.....super misto si baiatul de la vanzare,daca vreodata mai iau o masina tot acolo ma duc.

Restu e cancan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intaco, Hanovra. Nu e dealer BMW, ci multimarca.

Se pot verifica masinile dupa VIN, daca ai pe cineva cunoscut la Bavaria, daca nu, aici pe forum - istoric, probleme la motor, etc.

Legat de alte probleme, am avut un prieten cu mine, care se pricepe, am gasit o usa revopsita, not big deal.

Prin pretul corect ma refer la pretul pe care l-am platit pt masina. Daca cauti chilipir ia-ti din Romania.

 

E superba!

De la ce dealer ai luat-o?

La ce te referi prin pretul corect?

Cum anume ai verificat-o la Bavaria? Cum poti verifica daca ceva la ea sta sa cedeze, la Bavaria de la distanta?

Multumesc!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cine sugereaza sa o cumpar din Germania de la dealer BMW, clar nu a citit nimic din acest thread.

Trecand peste acest aspect: dat fiind ca probail o sa iau Premium Selection si ca o sa le cer sa scrie in contract sau pe factura ca masina este exact asa cum zice, inclin spre a nu mai merge deloc si sa apelez la o firma de transport pt care am primit recomandari.

 

Ce ma sfatuiti in acest caz? Rog parere a celor ce au cumparat Premium Selection, altfel pt nimic nu mi-as pune problema sa iau fara sa vad.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

daca in descrierea masini apare "lieferung " inseamna ca fac ei livrarea. Chair daca nu scrie, suni ii intrebi, pot aranja ei ceva.

 

 

Cateodata poate fi inclus in pret, depinde cum negociezi, sau pot cere sa platesti ceva maxim 400 de euro oriunde in Europa e pretul standard.

 

iesi mai bine decat daca bati drumul pana acolo.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Din proprie experientĂŁ iti recomand sa aiba:

- piele (interiorul arata mult, mult mai bine, am avut pe ultimele 2 masini si n-am sesizat nici sa fie mai calde si nici mai reci comparativ cu stofa, in soare ambele sunt la fel de calde)

- navigatie professional (arata mai bine, e mai putin utila, dar important este sĂŁ te simti bine in interiorul masinii)

- cutie automata (pentru orasele aglomerate este ideala, in rest nu chiar)

- xenon (diferenta de vizibilitate este mare si arata mai bine, dar dacĂŁ nu mergi mult noaptea poti renunta la ele)

- scaune incalzite (dar se poate si fara)

- pilot automat

- senzorii de parcare

In concluzie eu nu asi mai cumpara o masina fara piele (1), navigatie mare (2), xenon (3) si de preferat reglaje electrice la scaune, rabatare oglinzi, etc.

Iar la Premium selection eu zic sĂŁ te mai gandesti, daca esti dispus sa platesti in plus ca sa nu abia zgarieturi sau mici defecte cand o cumperi, o sa constati dupa nici un an ca ai aruncat banii pe fereastra. In timpul asta masina o sa fie cel putin o data atinsa in parcare la Mall, zgariata de ”n” ori si plina de lovituri de pietricele de pe drum si de la portierele altora. Ăn plus nu trebuie sa fii inginer sa vezi daca o masina de 2-3 ani merge bine sau nu, mai ales ca ai si cartea de service + istoricul masinii, teapa nu prea ai cum sa iti ei daca o cumperi in DE din reprezentante. Iar intre km putini si ani putini, alege sa fie mai noua, 80k -100 k km pe autostrazi in DE sunt nimic.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Eu iti recomand Premium Selection prin prisma faptului ca are un istoric verificat si ca masina este ok din punct de vedere tehnic. Inainte de a primi statusul de Premium Selection sunt efectuate toate reparatiile necesare, daca este cazul. Din punctul meu de vedere este o garantie in plus ca masina este ok.

 

Eu am cumparat acum 2 saptmani din Nurenberg un 328i Xdrive, Premium Selection si 1 an garantie Euro Plus. Masina este impecabila si vanzatorul super profi.

 

Referitor la optionale, doar tu stii de ce ai nevoie pe o masina. In cazul meu a fost strict partea tehnica ( motorul si tractiunea ).

 

Atata timp cat o iei de la un dealer autorizat nu trebuie sa iti faci griji. O sa vezi ca iti vor trece in contract absolut tot: km, problemele care le-a avut masina, profil anvelope, etc. Totusi nu uita sa le pui tu intrebarile referitoare la masina ( a fost lovita, probleme, ce, cum...)

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Cine sugereaza sa o cumpar din Germania de la dealer BMW, clar nu a citit nimic din acest thread.

Trecand peste acest aspect: dat fiind ca probail o sa iau Premium Selection si ca o sa le cer sa scrie in contract sau pe factura ca masina este exact asa cum zice, inclin spre a nu mai merge deloc si sa apelez la o firma de transport pt care am primit recomandari.

 

Ce ma sfatuiti in acest caz? Rog parere a celor ce au cumparat Premium Selection, altfel pt nimic nu mi-as pune problema sa iau fara sa vad.

Multumesc!

 

Eu clar nu mai citesc tot threadul dar ca sii cumparator de Premium Selection ma calific sa postez pe aici.Prietene doar dealerii BMW pot sa vanda masini PS.....ma repet ,asta inseamna ca masina este tehnic si vizual impecabila sa zicem si de obicei mai vine si cu garantie BMW.M-as bucura sa cumperi o masina asa cum vrei tu dar parca acum....vrei PS cu contract beton dar adus de o firma de transport cu tarif mic pe km de la un dealer turc multimarca.

Du-te frate pana acolo ca Germania e frumoasa si nu in fiecare luna spargi 20/25k pe o masina.Incearca si la AB ca au si aia Premium Selection ,am vazut eu . Si daca pana in mai nu te hotarasti am un prieten care conduce un F30 de firma(MSD) si se termina leasing-ul atunci ....el nu o vrea.Mai mult de atat....bafta .

Link to comment
Share on other sites

Ce facilitati esentiale considerati ca ii lipsesc acestei masini?

http://gebrauchtwagen.bmw-hamburg.de/CarSearch/Details/609917/2

 

Pare cheala la prima vedere, dar: e Luxury, are auto, piele, xenon, pdc, navi.

 

Legat de transport, am primit recomandarea de pe forum, e o firma ce duce Dacii in Germania si decat sa vina cu "mana" goala, fac treaba aceasta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.