Jump to content

Probleme STERGATOR luneta BMW e91


Lucian Florin

Recommended Posts

Va salut domnilor, si LA MULTI ANI !

 

Am si eu o problema, daca s-a mai comfruntat cineva cu ea, va rog sa ma ajutati si pe mine.

Nu-mi functioneaza stergatorul de la luneta, motorasul este bun, da sa invarta se aude un click, in momentul in care actionez maneta, si atat.

Am pus testerul dar nu-mi apare nici o eroare.

Care ar fi problema? daca stie cineva.

Masina E91, an 2006

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

la mine nu a cedat si a trebuit sa il tai sa il pot scoate.

Iese pana la urma doar ca trebuie sa insisti cu rabdare(si ceva injuraturi..).

Nu-l mai taiati! Din ce imi amintesc se pare ca tot apa am folosit pentru dizolvare dar si diverse ale chestii lungi-subtiri din metal ca sa razui de pe ax tot ce era alb vizibil.. (piatra din apa...) si a iesit pana la urma.

Curatat complet de albeata dupa demontare(ax si suportul de pe geam..), uns (nu in exces!) si de mai bine de 3 ani nu s-a mai intepenit!

Ar trebui sa faca parte din revizie-reungere la fiecare 3-4 ani .. :download:

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 6 months later...
Va scriu si eu aici cu aceeasi problema la un e91, problema e ca oricat am incercat, nu pot scoate axul din acel suport , dar nici suportul de pe luneta cu totul, efectiv ambele sunt gripate, asa am luat masina cu ele gripate si acum nu mai am idei, efectiv nu mai stiu cu ce sa dau sa isi dea drumul, nu existe vreo solutie miraculoasa, de incalzit ma gandesc ca creapa efectiv luneta si asa nu prea as fi de acord. vreo idee dc are cineva ar fi binevenita. Edited by cristianpop2016
Link to comment
Share on other sites

Va scriu si eu aici cu aceeasi problema la un e91, problema e ca oricat am incercat, nu pot scoate axul din acel suport , dar nici suportul de pe luneta cu totul, efectiv ambele sunt gripate, asa am luat masina cu ele gripate si acum nu mai am idei, efectiv nu mai stiu cu ce sa dau sa isi dea drumul, nu existe vreo solutie miraculoasa, de incalzit ma gandesc ca creapa efectiv luneta si asa nu prea as fi de acord. vreo idee dc are cineva ar fi binevenita.

Poti incerca o solutie de dizolvat piatra care se depune de obicei pe robineti la baie.. Atentie ca aceea e toxica! Poate ataca pielea mainilor, mai ales daca o folosesti concentrat! Si atentie ca daca aceea solutie pica pe alte parti.. tapiterie, plastice le poate albi... Informeaza-te unde si ce ataca aceea solutie.. Eu doar mentionez, NU RECOMAND! Personal NU am folosit asa ceva!

Este vorba cam de aceeasi piatra formata in urma apei scurse prin/in lagarul acela.

Fara tenacitate si calm nu o sa poti sa scoti acel ax!

E vorba de cam 2-3 ore de rotiri cu geamul ridicat.. insotite de mici deplasari axiale, ca sa iasa axul, nu?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 8 months later...

Am rezolvat problema stergatorului spate cu w40. Acolo este o tija metalica,care culiseaza si era blocata.Am dat cu w40 si si-a dat drumul.L-am curatat bine si acum functioneaza perfect.

Salut, am si eu un BMW e 46 Touring si este comoplet blocat axul stergatorului luneta, cum ai reusit tu sa il deblochezi? adica motorasul merge dar nu poate invarti axul care e blocat,

Merci anticipat pentru ajutor,

Link to comment
Share on other sites

Salut, am si eu un BMW e 46 Touring si este comoplet blocat axul stergatorului luneta, cum ai reusit tu sa il deblochezi? adica motorasul merge dar nu poate invarti axul care e blocat,

Merci anticipat pentru ajutor,

..ai citit tot topicul?

Eu am avut aceiasi problema - ax intepenit - si am descris mai sus; rabdare, tenacitate in degete/maini.. WD40, ca mai sus, si iese/se va roti liber din nou!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Salut, am si eu un BMW e 46 Touring si este comoplet blocat axul stergatorului luneta, cum ai reusit tu sa il deblochezi? adica motorasul merge dar nu poate invarti axul care e blocat,

Merci anticipat pentru ajutor,

 

La mine probabil nu era asa de intepenit.Am dat doar cu wd40 si acum functioneaza.

Poate reusesti si tu.Daca vrei mai multe detalii uitate pe youtube sunt tot felul de tutoriale cu demontare.Acolo iti explica tot ce trebuie sa faci.Atasez un link

 

Vizionare placuta si spor.

Link to comment
Share on other sites

Crede-ma ca am ĂŽncercat destul de mult sa-l degripez, dar fĂŁrĂŁ rezultat. Poate s-a ĂŽnțepenit mai tare pt ca mașina a mers mult fĂŁrĂŁ brațul stergatorului și a fost destul de expus axul.

Si la mine este foarte tare intepenit, am tot incercat atat eu cat si mecanicul dar mi s-a spus ca exista riscul sa sparg luneta, eu sunt al treilea proprietar si fostul proprietar imi spunea ca cel putin 5 ani de zile nu a folosit stergatorul pe luneta, va dati si voi seama ca acolo nu se mai poate face nimic. Mai mult, inclusiv sistemul de stropire a lunetei este intepenit si nu se mai poate face nimic decat cu unul nou care am inteles ca este in jur de 1200 de ron tot sistemul (brat nou stergator luneta plus sistem stropire pe luneta). Ce parere aveti? Eu am cumparat masina asta vara nu am avut nevoie de stergator luneta. Ce imi recomandati? Cu sau fara stergator de luneta? Si in plus stie cineva unde se poate repara in Bucuresti la ce mecanic sau service auto? Multumesc,

Link to comment
Share on other sites

Eu am mers aproape toata iarna trecuta fara stergator si a fost destul de naspa ca la drum lung pe vreme mai naspa se murdarea instant luneta si nu mai vedeam nimic.

Update: Am cumparat din Norauto Berceni si Grand Arena un spray degripant M7 Plus care efectiv in cateva secunde a dezmortit bratul/axul stergatorului luneta. Mai departe ce sa fac? Acum bratul se misca stanga/dreapta liber. Cum imi dau seama daca motorasul e de vina? Sau cum fac mai departe? Trebuie sa demontez efectiv axul? Un sfat va rog, pe Youtube am vazut ca intr-adevar se demonteaza axul stergatorului si se unge cu vaselina dupa ce in prealabil se razuieste de calcar si/sau alte depuneri. Deci am deblocat cu spray M7 Plus bratul stergatorului luneta si acum acesta se misca liber stanga/dreapta dar nu stiu mai departe cum sa demontez, desi exista Youtube dar nu am unelte/scule. Un sfat, va rog??!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.