Jump to content

BMW furat in Bulgaria


Catalinu

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Am aflat de la politia romana ca a fost data in urmarire masina de catre bulgari pe data de 06.01.2016, deci dupa 4 zile.

Ce nenorociti, in 4 zile putea sa faca turul Europei.

 

Imi pare rau pt tine Cataline...Ce chin trebuie sa fie in sufletul tau...In Romania oare politia ar fi dat-o in urmarire mai repede?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Am facut o rezervare de 700 euro , 3 camere 6 nopti din care un weekend si am garantat cu un card inchis de ceva timp. Daca nu apuca sa anuleze rezervarea o sa fie ceva distractie , le ia si booking un procent , raman si cu camerele blocate si pot sa le dau si note :)))

 

Bun asa.

Ar trebui facut un grup mare de romani (pe FB sau mai stiu eu unde) exact cu scopul asta: lista cu hoteluri unde au ramas fara masina si facut la greu rezervari aiurea si blocat camere pana intra in faliment.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am aflat de la politia romana ca a fost data in urmarire masina de catre bulgari pe data de 06.01.2016, deci dupa 4 zile.

Ce nenorociti, in 4 zile putea sa faca turul Europei.

Ritli acuza ca angajatii hotelului par a fi in legatura cu hotii. Chiar momentul furtului nu a fost surprins de camerele de supraveghere.

Fostul portar al Echipei Steaua Bucuresti Zoltan Ritli a ramas fara masina, dupa ce i-a fost furata din parcarea unui hotel din statiunea Sunny Beach, Bulgaria.

"Prin agentie si pe internet am cautat un hotel in care exista si paza. Primul lucru la receptie am intrebat daca masina este in siguranta, mi-a spus ca costa 12 leva pe zi, stand 6 zile am platit taxa de parcare. Si am intrebat special daca garanteaza pentru siguranta masinii, domnisoara de la receptie mi-a spus ca nu-i problema, ca pot sa parchez in fata sau in spate", spune Zoltan.

In dimineata celei de-a doua zi de concediu, Zoltan nu a mai gasit masina in parcarea hotelului de 4 stele. Dupa ce a depus o plangere telefonica la sectia din statiune, la hotel au venit doi politisti bulgari pentru a strange informatii legate de furtul masinii.Ritli acuza ca angajatii hotelului par a fi in legatura cu hotii. Chiar momentul furtului nu a fost surprins de camerele de supraveghere.

Fostul portar al Echipei Steaua Bucuresti Zoltan Ritli a ramas fara masina, dupa ce i-a fost furata din parcarea unui hotel din statiunea Sunny Beach, Bulgaria.

Zoltan Ritli: "Au venit doi agenti de politie si surpriza in momentul in care au sosit cei doi agenti internetul nu mai functiona, deci nu puteau sa se uite pe camerele de luat vederi pentru ca nu functiona internetul."

Dupa 2 ore de asteptare - spune acesta - a reusit sa vada o parte din imaginile de pe camerele de supraveghere

Zoltan Ritli: "Mai este o camera care era mai apropiata in care ni s-a aratat, dar exista o portiune de 3-4 secunde, alea 3-4 secunde sunt sterse. Deci nu se vede asta inseamna ca probabil ca chiar atunci nu a functionat camera."

Aproape sigur ca nu-si va mai gasi masina, fostul portar al Stelei intentioazeaza sa-si angajeze un avocat si - prin intermediul Ambasadei din Bulgaria, care cel mai probabil ii va oferi consultanta juridica - vrea sa dea in judecata hotelul respectiv pentru a-i plati despagubiri.

In aceeasi situatie a fost pusa si aceasta doamna din Bucuresti. In urma cu o saptamana masina i-a fost furata de la un hotel de langa Velico Tarnavo.

Marinela Minea, pagubita: "Masina a fost furata de la un hotel din statiunea Arbanasi, de langa Velico Tarnavo. Am mers la receptia hotelului, am reclamat disparitia masinii si s-a chemat politia."

Si de aceasta data, de pe imaginile de pe camerele de supraveghere ale hotelului a disparut momentul in care hotii ajung la masina si pleaca cu ea, spune pagubita.

Modalitatea de operarea a hotilor este relativ simpla. In primul rand, acestia trimit de regula doua femei, sau un cuplu care functioneaza pe post de santinela. Pun ochii pe o masina scumpa si noteaza marca si modelul. Ulterior trimit informatiile hotilor si dupa cateva ore, spargatorii isi fac aparitia. In mai putin de 2 minute, hotii se fac nevazuti cu masina, care de regula costa mai mult de 15-20 de mii de euro.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Ceva noutati?

 

Stiu de la proprietar caz cu X6 furat in centrul Luxemburgului in miezul zilei. Ridicata cu platforma, nimeni nu s-a sesizat(chiar declansand alarma cati merg sa puna intrebari), pb au crezut ca e ridicata pt depanaj. I-au gasit-o la Anvers in container gata de trimis, impreuna cu un Range Rover furat si el. Altele furate se duc pe filiera port Italia.

 

Nasol ce s-a intamplat. Mereu cat am stat in Romania am evitat Bulgaria dupa astfel de povesti. Plus ca nu stiu limba si poate fi nasol cand se imput lucrurile.

Imi fac mereu casco pe masina (macar furt, animale, vandalism, calamitati...).

- din principiu evit tarile unde nu cunosc limba (tarile astea rusesti de prin jur), evit tarile cu foamea mare in gat(daca e merg pt un city brake)

- cu Bmw merg doar in tari unde s-a descoperit apa calda. In rest daca e aproape merg cu autocar/ daca e departe avion si inchiriez acolo ceva. Vreau sa merg prin Italia nici nu ma gandesc sa merg cu Bmw la jalapalesii aia.

- e trist ca Bmw atrage tot felul de jegosi/gunoaie amatori de masini suparate. Ma gandesc si la alternative de la alte marci. Daca gasesc ceva interesant voi avea un motiv in plus.

- am mai venit cu masina in tara de cateva ori. Va spun ca am preferat sa dorm in Ungaria decat sa o fac in tigania de la noi. In vestul tarii e jale, cei care au intrat pe la Arad stiu despre ce vorbesc.

 

Lucrand in informatica pot spune ca nu exista sistem fara defecte. Brese voite lasate de programatori in produsele firmelor consacrate care proiecteaza sistemele de securitate. Au procese de calitate, verificari, validari pe mai multe niveluri interne/externe. Chiar si sistemele "mission critical" - calea ferata/avioane au erorile lor.

 

Referitor la ambasade, misiuni diplomatice de-ale noastre afara. Astia sunt afara la odihna si tratament. Vacante prelungite ca rasplata politica, plus alte lucuri imaginabile si ... neimaginabile pt unii. Cand iesiti din tara sunteti pe cont propriu. Am apelat la ei nefiindu-mi respectate drepturile intr-o tara UE si m-au trimis la plimbare elegant. Sunt activi doar la receptii, 1 Decembrie... Se mai implica cand cazul incepe sa miroasa la tv.

Edited by mike2005
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

se fura masini peste tot, in tarile cu apa calda se fura alea scumpe si cele rare, in tari fara se fura si E46 ca bun la dezmembrat, iar de la E36 in jos incep sa se fure ca sunt deja clasice, gen E36 M3, E30, E31 etc. Nu stiu ce BMW ai tu, dar italienii au mai vazut si ei ceva masini, cred ca poti merge linistit cu al tau. Iar la Arad, nu stiu ce ti se pare asa tiganie, intri pe autostrada si asa o tii mult si bine, oricum nu ai unde sa dormi acolo pentru ca nu sunt hoteluri, trebuie sa intri in oras unde este ok.

 

Nu stiu dupa ce criterii stabilesti tu ca o tara e cu foamea in gat? Economic vorbind grecii ar fi asa, nicidecum bulgarii... Pentru altii de prin EU asa e si RO si ai sai cetateni, asa ca nu vad ce rost au etichetele astea? Daca noua nu ne plac crezi ca altora le place? Am lucrat cu oameni din BG sau GR si au fost foarte ok si profesionisti, poate ca si tu esti asa si deci nu cred ca-ti place sa ti se spuna ca vii dintr-o tara fara apa calda si cu foamea-n gat :)

Edited by mik15
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ce brese de securitate, ce conspiratii bai nene. in automotiv se lucreaza cu coduri de securitate. E de ajuns sa vand unu informatia si gata. Se gases pe piata tooluri care iti programeaza o cheie noua intr-un minut. daca reusesc sa-ti deschida masina si au acces la OBD, e gata. Abia recent s-au desteptat si au inceput sa implementeze niste nivele de securitate mai bune, dar si asa, iti ia masina si ii inlocuiesc toate modulele responsabile cu securitatea si le reprogrameaza. Va place sau nu, cine vrea sa fure masini nu prea are mult de munca.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

se fura masini peste tot, in tarile cu apa calda se fura alea scumpe si cele rare, in tari fara se fura si E46 ca bun la dezmembrat, iar de la E36 in jos incep sa se fure ca sunt deja clasice, gen E36 M3, E30, E31 etc. Nu stiu ce BMW ai tu, dar italienii au mai vazut si ei ceva masini, cred ca poti merge linistit cu al tau. Iar la Arad, nu stiu ce ti se pare asa tiganie, intri pe autostrada si asa o tii mult si bine, oricum nu ai unde sa dormi acolo pentru ca nu sunt hoteluri, trebuie sa intri in oras unde este ok.

 

Nu stiu dupa ce criterii stabilesti tu ca o tara e cu foamea in gat? Economic vorbind grecii ar fi asa, nicidecum bulgarii... Pentru altii de prin EU asa e si RO si ai sai cetateni, asa ca nu vad ce rost au etichetele astea? Daca noua nu ne plac crezi ca altora le place? Am lucrat cu oameni din BG sau GR si au fost foarte ok si profesionisti, poate ca si tu esti asa si deci nu cred ca-ti place sa ti se spuna ca vii dintr-o tara fara apa calda si cu foamea-n gat :)

Am un F36. Poate c-au vazut. La ce foame si hotie e si la Italieni, nu m-as incumeta cu masina mai jos de Milano La fel si prin alte tari "rusesti".

Clar cu autostrada nu mai treci prin rezervatiile alea naturale. Inainte era durere de cum treceai granita. Plus satele de dupa, nu opream nici sa-mi fac nevoile acolo.

Pai ar fi tari mai sarace, necivilizate in care se fura la greu. Am colegi greci, in pofida situatiei de la ei raman cu 1 clasa peste bulgari. Scene desprinse din Borat. Exemplele individuale sunt irelevante raportate la o situatie generala.

Personal, de unde vin/stereotipul nu ma intereseaza, nu cred ca m-am gandit vreodata relationand cu strainii. Dupa ce schimbam 2-3 propozitii de-ale noastre(prof) si-si dau seama fratii ca si vb/scriu 2 limbi straine(mai dibui si vorbit o a treia), pb isi tin impresiile pt ei.

Dar hai sa nu poluam aici cu prea mult off topic.

Edited by mike2005
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

se fura masini peste tot, in tarile cu apa calda se fura alea scumpe si cele rare, in tari fara se fura si E46 ca bun la dezmembrat, iar de la E36 in jos incep sa se fure ca sunt deja clasice, gen E36 M3, E30, E31 etc. Nu stiu ce BMW ai tu, dar italienii au mai vazut si ei ceva masini, cred ca poti merge linistit cu al tau. Iar la Arad, nu stiu ce ti se pare asa tiganie, intri pe autostrada si asa o tii mult si bine, oricum nu ai unde sa dormi acolo pentru ca nu sunt hoteluri, trebuie sa intri in oras unde este ok.

 

Nu stiu dupa ce criterii stabilesti tu ca o tara e cu foamea in gat? Economic vorbind grecii ar fi asa, nicidecum bulgarii... Pentru altii de prin EU asa e si RO si ai sai cetateni, asa ca nu vad ce rost au etichetele astea? Daca noua nu ne plac crezi ca altora le place? Am lucrat cu oameni din BG sau GR si au fost foarte ok si profesionisti, poate ca si tu esti asa si deci nu cred ca-ti place sa ti se spuna ca vii dintr-o tara fara apa calda si cu foamea-n gat :)

Am un F36. Or fi vazut, da asta nu inseamna ca nu-i rost de produs un ban. La ce foame si hotie e si la Italieni, nu m-as incumeta cu masina mai jos de Milano cu ea. La fel si prin alte tari "rusesti".

Clar cu autostrada nu mai treci prin rezervatiile alea naturale. Inainte era durere de cum treceai granita. Plus satele de dupa, nu opream nici sa-mi fac nevoile acolo.

Pai ar fi tari mai sarace, necivilizate in care se fura la greu. Am colegi greci, in pofida situatiei de la ei raman cu 1 clasa peste bulgari. Scene desprinse din Borat. Exemplele individuale sunt irelevante raportate la o situatie generala.

Personal, de unde vin/stereotipul nu ma intereseaza, nu cred ca m-am gandit vreodata relationand cu strainii. Dupa ce schimbam 2-3 propozitii de-ale noastre(prof) si-si dau seama fratii ca si vb/scriu 2 limbi straine(mai dibui si vorbit o a treia), pb isi tin impresiile pt ei.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum pui problema nu are rost sa mai scoatem masina din garaj sau mai grav,sa nu o mai cumparam.Am fost prin toata europa de vest cu masini scumpe si nu am avut probleme.De furat se fura si din Germania si de peste tot,depinde cum ai ghinion.E clar ca in Bulgaria e ceva mai nasol dar cel putin eu nu calc pe acolo ca n-am treaba si nici nu ma atrage ceva.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum pui problema nu are rost sa mai scoatem masina din garaj sau mai grav,sa nu o mai cumparam.Am fost prin toata europa de vest cu masini scumpe si nu am avut probleme.De furat se fura si din Germania si de peste tot,depinde cum ai ghinion.E clar ca in Bulgaria e ceva mai nasol dar cel putin eu nu calc pe acolo ca n-am treaba si nici nu ma atrage ceva.

[/quote

 

Ai mare dreptate ! Poti avea oriunde ghinion sa ramai fara masina . Casco si ai scapat de griji.

Link to comment
Share on other sites

Din toata povestea asta pe mine ma sacaie cel mai tare atitudinea politiei locale din Bg. Nimeni nu se asteapta ca in momentul reclamarii furtului sa se inceapa actiuni de gen Chuck Norris si in cateva clipe sa-ti recuperezi masina. Dar la ei nu...te privesc de sus ,”no english” vorbesc si scriu numai in bulgara si.... la gara. Nu mai pui ca masina dispare din parcarea hotelului de 100 de stele cu camere de supraveghere peste tot si nimeni nu vede si nu aude nimic. Oricum cei ce fac asta sunt tari, au resurse, sculele necesare si sunt meseriasi. Daca este sa se intample se poate intampla oriunde in Europa. Doar ca in Bulgaria se pare ca este raiul lor. Edited by Saylor Man
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum pui problema nu are rost sa mai scoatem masina din garaj sau mai grav,sa nu o mai cumparam.Am fost prin toata europa de vest cu masini scumpe si nu am avut probleme.De furat se fura si din Germania si de peste tot,depinde cum ai ghinion.E clar ca in Bulgaria e ceva mai nasol dar cel putin eu nu calc pe acolo ca n-am treaba si nici nu ma atrage ceva.

 

Ai mare dreptate ! Poti avea oriunde ghinion sa ramai fara masina . Casco si ai scapat de griji.

Normal ca se intampla peste tot, asta am spus si eu. Doar ca in alte parti foamea/inselatoria sunt mai mari.

Fiecare isi asuma riscuri dupa cum crede de cuvinta. Era parere strict personala. In rest treaba fiecaruia.

Si CASCO ala totul e pe roze cand semnezi/decartezi primele. Cand vine vorba sa despagubeasca atunci sa vezi distractia. Cat/cand cat timp pierdut.

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

Am cerut acum ceva timp o oferta pt. Casco,este o clauza extindere teritoriala care zice asa:aplicarea unei fransize de 10% din suma asigurata(dar 20% pt.Ukraina,Bulgaria,Italia,Rep.Moldova) in cazul producerii unei daune totale,furt sau talharii.Pt.marcile Bmw-seria 5 6 7,M,x5,x6 si Audi q7se aplica o fransiza de 30%....deci ?In alta ordine de idei,un fost coleg s-a relocat in Franta,avea un e46...intr-o noapte i-au ciordit masina si a fost gasita dupa ceva timp intr-o padure fara usile stinga pe ea...in rest nimic luat de pe ea.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.