Jump to content

Ce face acest buton ?


tataluibob

Recommended Posts

Salutare,

 

Dupa ce am citit/lecturat din scoarta in scoarta manualul de utilizare al masinii ( BMW X3 F25 - VIN WBAWY31090L523791 la http://bimmer.work/query.php ) am observat cu surprindere ca nu exista explicatii cu privire la un buton (atasez o poza). Cand in apas apare pe ecran TP ( dreapta sus )

Am facut cateva cautari si am ajuns la concluzia ca este vorba despre " Advanced Real-Time Traffic Information" dar nu sunt 100% sigur. Daca ar fi asa inseamna ca aceasta functie este inutila pentru Romania. Sper sa ma insel, mi-ar parea rau sa mai gasesc alte functii care in Romania = 0 valoare.

 

Cristi

post-75485-0-16919500-1452021540_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Dupa ce am citit/lecturat din scoarta in scoarta manualul de utilizare al masinii ( BMW X3 F25 - VIN WBAWY31090L523791 la http://bimmer.work/query.php ) am observat cu surprindere ca nu exista explicatii cu privire la un buton (atasez o poza). Cand in apas apare pe ecran TP ( dreapta sus )

Am facut cateva cautari si am ajuns la concluzia ca este vorba despre " Advanced Real-Time Traffic Information" dar nu sunt 100% sigur. Daca ar fi asa inseamna ca aceasta functie este inutila pentru Romania. Sper sa ma insel, mi-ar parea rau sa mai gasesc alte functii care in Romania = 0 valoare.

 

Cristi

 

cand acest buton este activ , fie ca asculti muzica , radio , vezi film , daca se intampla vreun incident in trafic intra peste si anunta . un fel de TMC la gps.

 

LE. clar nu in Romania :)

Edited by lavi4175
Link to comment
Share on other sites

Deci inceamna ca are legatura cu navigatia ? Totusi exista vre-o lista cu tarile unde se poate folosi ? Sa mor daca nu ma duca pana acolo doar pentru a folosi functia :hyper:

 

Multumesc. Pacat de functie, pacat de masina, pacat de ..... :cry: :cry: :cry:

 

 

nu are nicio legatura cu navi. in uk , intra bbc automat indiferent de ce asculti in masina. este un fel de info trafic al radio romania actualitati care intra cand se intampla ceva

Link to comment
Share on other sites

de pe Wikipedia

TMC Traffic Message Channel

A se vedea si TMC services in operation lista tarilor in care este in operatie; se afla si Ro pe lista.

 

Cum au spus si alti colegi, in caz de informatii trafic (accident, ambuteiaj) primeste informatii atat radio cat si pe navigatie; dezavantajul este ca informatia o sa fie in limba in tara in care te aflii :D

Indiferent daca asculti muzica la radio (alt post radio decat cel cu info trafic), cd, mp3, bluetooth sau altceva; trece automat pe info trafic pentru minutele in care se anunta informatia apoi trece inapoi pe ce te aflai :)

Mi s-a intamplat in Polonia si Germania.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

de pe Wikipedia

TMC Traffic Message Channel

A se vedea si TMC services in operation lista tarilor in care este in operatie; se afla si Ro pe lista.

 

Cum au spus si alti colegi, in caz de informatii trafic (accident, ambuteiaj) primeste informatii atat radio cat si pe navigatie; dezavantajul este ca informatia o sa fie in limba in tara in care te aflii :D

Indiferent daca asculti muzica la radio (alt post radio decat cel cu info trafic), cd, mp3, bluetooth sau altceva; trece automat pe info trafic pentru minutele in care se anunta informatia apoi trece inapoi pe ce te aflai :)

Mi s-a intamplat in Polonia si Germania.

 

Corect. Am patit si eu in Germania. De multe ori anuntau si daca este trafic aglomerat, sau blocat pe autostrada.

Edited by Radu I
Link to comment
Share on other sites

Uraaa, deci pana la urma nu este degeaba in Romania. Daca vre-odata o sa aud ceva va anunt :twitch:

 

Totusi se pare ca mai asteptam : " UPDATE: Serviciul TraficOK merge in momentul de fata doar pe produsele Smailo Hdx, modelele Travel si Mondo ce folosesc software-ul de navigatie Mireo Don’t Panic.

 

„Tabela TMC pentru Romania certificata de catre noi a fost implementata numai pe GPS-urile Smailo Hdx, modelele Travel si Mondo care folosesc softul de navigatie Mireo Don’t Panic. Nu este suficient sa ai un GPS cu receptor TMC incorporat si alt soft de navigatie, pentru ca nu va functiona.”

Edited by tataluibob
Link to comment
Share on other sites

Acum un an sau doi prin primavara m-a disperat un post local din Constanta. Intra peste orice alt post de radio fara sa am posibilitatea sa schimb sau sa opresc. Pe vremea aia aveam o Laguna. Ca sa scap de el am dat drumul la un CD. Cred ca butonul este pentru a opri acest serviciu.
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.