Jump to content

Permis suspendat prin posta


Bala

Recommended Posts

Acum o ora, am gasit in casuta postala o instintare de la politie prin care aflu ca maine e ultima mea zi de condus, respectiv sunt pieton pentru urmatoarele 30 de zile :getlost:

 

Pe foaie scrie ca am incalcat legea bla bla (trecere de pietoni) in data de 28.12.2015. Nu scrie loc, nicio descriere, nimic. Mai apare o amenintare ca daca voi conduce masina in perioada aia voi savarsi o infractiune si ca nu e nevoie sa merg la politie. Atat. Nu scrie nimic de vreo amenda.

 

Am stat si m-am tot gandit ce am facut in ziua aia si mi-am adus aminte de o intamplare stupida:

 

Stateam blocat in trafic de mai bine de 20 de minute. Am ajuns cu masina pe o trecere de pietoni, pe care am intrat doar cu botul masinii.

Se gaseste o "doamna" cu un carucior sa treaca intre masina mea si masina din fata. Eu rontaiam ceva si ma gandesc sa-i fac loc.

In 8 ani, nu am incurcat niciodata dar fix atunci si in loc sa dau cu spatele, masina o ia in fata vreun lat de palma.

 

Incepe aia sa se isterizeze, imi loveste masina, vocifereaza isteric. Evident, nu atinsesem nimic. Ii fac semn ca-mi cer scuze, aia tot isterica. Am dat dovada de calm si mi-am vazut de ale mele.

 

Cred ca s-a dus mizeria aia (oricat as incerca, nu am cum sa-i spun altcumva) si m-a reclamat. Nu am vazut politie si oricum am mai ramas acolo cel putin 15 minute. Deci daca era un agent prin preajma, ar fi putut veni usor la mine sa-mi spuna ceva.

 

Stiu ca legal am gresit. Moral, nu cred. Nu mai conteaza.

 

Dar am o intrebare: am primit sau nu amenda? Pe fituica aia nu scrie.

Link to comment
Share on other sites

Chestiile astea nu vin cu confirmare de primire? Daca n-ai semnat, tu practic poti sa zici ca nu stii nimic, nu ai primit nimic. Si ma gandesc ca politia procedeaza altfel, daca nu e prin recomandata, atunci te-ar chema sa semnezi procesul verbal, sau cumva, si sa si predai permisul. Nu stiu, mi se pare cam ciudata toata intamplarea.
Link to comment
Share on other sites

exact, si eu spun sa mergi la institutia care ti-a trimis scrisoarea asta de fapt ai vreo persoana de contact sau cine a intocmit hartia aia?

ca dreptul de a conduce se suspenda in urma unui proces verbal intocmit de un politist nu asa prin posta.

pai cu hartia asta nici nu poti sa contesti in termenul legal de 15 zile din cate inteleg eu.

 

iar in hartie nu scrie nimic sa te prezinti sa le dai permisul ?!

 

ia legatura cu agentul constatator care intocmit hartia aia si ia-l putin la intrebari. in baza a ce a intocmit el treaba aia? a constatat el personal contraventia? are vreun mijloc de proba prin care te-a luat?

 

de asemenea mi se pare incredibil cum te-au luat ca din oala. poate i-ai dat masina lu tata scoru in ziua aia si nu erai tu la volan!

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Chestiile astea nu vin cu confirmare de primire?

 

A gasit-o azi sotia in posta. deci nu.

 

de asemenea mi se pare incredibil cum te-au luat ca din oala. poate i-ai dat masina lu tata scoru in ziua aia si nu erai tu la volan!

 

Nu. Doar eu circul cu masina.

 

Asta e minunea:

 

DSC_0001 - Copy.JPG

Link to comment
Share on other sites

Mai nou se poate suspenda permisul fara amenda, DA, EXACT aceeasi fata am facut-o si eu cand am primit in posta dupa 5 ani de zile ca sa am in vedere ca de pe data X nu am voie sa conduc autovehicule iar in caz ca voi fi prins infractiune bla bla bla exact ca si tine BALA.

 

Mi-am adus aminte care a fost faza, am castigat un proces cu politia in 2010, cu foaia respectiva am fost frumos si mi-a anulat amenda toate bune si frumoase pana in vara acum cand am fost instiintat ca de pe data x nu am voie sa conduc, iar mai nou daca nu duc permisul imi suspenda 60 zile in locul a celor 30 zile...

 

Am fost bineinteles sa cer explicatii la politie, dar am primit un raspuns subit, "am ales sa anulam doar amenda, dar permisul se retine" PE BUNE? dupa 5 ani? am foaie de la tribunal tot... in fine tot a trebuit sa las permisul pt ca a trebuit sa plec din tara si nu dispuneam de timpul necesar, iar permisul nu il foloseam oricum. Efectiv simteam ca ma lupt cu morile de vant cand vorbeam cu respectiva!

 

Deci DA, se poate retine permisul, fara amenda, desi gasisem undeva in legislatie ca nu se poate!

 

Bala nu e nici o farsa, mergi la politie cel mai bine! Asa am crezut si eu, mai ales ca trimit un kkt de foaie care arata fix ca un xerox obosit!

Edited by raul_bog
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mi-am adus aminte care a fost faza, am castigat un proces cu politia in 2010, cu foaia respectiva am fost frumos si mi-a anulat amenda toate bune si frumoase pana in vara acum cand am fost instiintat ca de pe data x nu am voie sa conduc, iar mai nou daca nu duc permisul imi suspenda 60 zile in locul a celor 30 zile...

 

La tine scria ca trebuie sa-l duci? Sau l-ai dus ca asa spune legea?

 

Ok, dar tot e aiurea procedeul, poate nu locuiești la adresa respectiva, poate ti-a furat vecinul corespondenta, cum dovedesc ei ca ti-a fost adusa la cunostinta toata chestia...

 

Eu de un an mi-am schimbat domiciliul in acte. Locuiesc insa la vechea adresa si mi-a venit la vechea adresa.

 

Deci daca ma mutam, nici nu stiam de foaie.

Link to comment
Share on other sites

@bala, La mine scria ca trebuie sa il duc, in caz contrar pot sta cu el in buzunar dar este suspendat pt 60 zile...

 

 

@alex230ro, habar nu am, sa se prescrie CE? ca ce? dar aveam negru pe alb stampilat tot de la tribunal irevocabila, si ti-am spus ma luptam cu morile de vant, am cerut sa vb cu superiorul ei, degeaba "este in vacanta" bun si in cazul asta trebuie sa fie un inlocuitor, nimic domnle`, simteam ca imi plesneste o vena, mai ales ca imi vorbea stilul zeflemist, ca daca nu imi convine sa imi aduc avocat. efectiv imi plesnea o vena.

 

la fel in 8 ani nu am avut niciodata permisul suspendat...doar 2 amenzi...

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

Oricum trebuia sa fie intocmit un proces verbal. Probabil l-au intocmit și incĂŁ nu a ajuns prin posta. De obicei procesul verbal se trimite cu confirmare de primire și ți se cere sĂŁ te prezinți cu permisul la Biroul Rutier. Cel mai bine mergi pana la RutierĂŁ și ceri sĂŁ fii lĂŁmurit. Oricum chestia e cel puțin interesantĂŁ.
Link to comment
Share on other sites

mi se pare foarte ciudat, eu as contesta oricum sa vad ce dovezi au

poate te-a filmat cu telefonul? unsure.png

filmarea e fix 0 in fata instantei,aici trebuie un organ care sa constate fapta.iar organul bate tot ,ma rog doar daca nu ai vreo 3 martori cu tine .

 

off topic pentru colegii cu amenzi rutiere neplatite mare atentie ca la plata impozitului se vor stinge intai amenzile restante.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.