Jump to content

Permis suspendat prin posta


Bala

Recommended Posts

Pacat ca te-ai lasat calcat in picioare de sistem.

 

Nu s-a lasat calcat in picioare de sistem! A fost victima unei ne.utute si a unui prostovan, probabil frustrat ca munceste in perioada sarbatorilor! Asta cu "dai si lupta" e ptr. cei ce nu au treaba. Cei ce nu au timp, merg mai departe. Crezi ca daca platea un avocat si castiga in instanta, ala patea ceva? Tot asa de prostovan ramanea! Si era pacat de banii dati la avocat.

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

data viitoare poate se vor gandi de 2 ori cand mai fac magarii de genul asta.

 

despre asta e vorba pana la urma,daca acum nu pateste nimic o sa se repete si alta data pentru ca se poate.

Repet am contestat amenda pentru trecut pe rosu - trecusem pe verde organu a dedus ca am trecut pe rosu,i-am demonstrat atunci pe loc ca nu are dreptate,nu a contat a zambit la mine si a zis contesta daca vrei.Asta am facut,am contestat cu poze ,cu schita,am zis sa fiu cinstit si sa nu iau martor(oricum a stat o ora sa scrie PV doar ca sa il scrie ca la carte) din ce am inteles o sa ai apara la dosar si lui plangerea.Am pierdut timp si bani?da,dar sper ca undeva se contorizeaza plangerile astea.

Ca sa citez pe cineva din "sistem" se pleaca de la prezumtia ca tu esti vinovat,si tu trebuie sa arati ca esti nevinovat,ai martori mai ai 50% sanse sa scapi,ai video saunt cam 25% sanse sa scapi,mergi ca mine doar cu o schita si explici ca "logica"organului nu e buna?pierzi.Iar organul da declaratie pe proprie raspundere ca a vazut semaforul direct si neobstructionat(adica o declaratie mincinoasa in conditiile in care nu putea vedea semaforul ala deloc) si te rezolva.A doua oara as contesta din nou,doar ca acum am invatat ce sa fac,filmez tot iau martori de pe strada notez ora data absolut tot.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu s-a lasat calcat in picioare de sistem! A fost victima unei ne.utute si a unui prostovan, probabil frustrat ca munceste in perioada sarbatorilor! Asta cu "dai si lupta" e ptr. cei ce nu au treaba. Cei ce nu au timp, merg mai departe. Crezi ca daca platea un avocat si castiga in instanta, ala patea ceva? Tot asa de prostovan ramanea! Si era pacat de banii dati la avocat.

Unde ai gasit scuza asta ca daca nu ai timp mergi mai departe?

Link to comment
Share on other sites

Sincer, cea mai mare problema e timpul. Mai ales ca lucrez de la "9 la 5" si orice drum pana la vreun organ, inseamna sa plec de la serviciu. Merge de cateva ori insa cum trebuie sa umblu o gramada, consider ca nu merita nervii.
Link to comment
Share on other sites

Sincer, cea mai mare problema e timpul. Mai ales ca lucrez de la "9 la 5" si orice drum pana la vreun organ, inseamna sa plec de la serviciu. Merge de cateva ori insa cum trebuie sa umblu o gramada, consider ca nu merita nervii.

Un avocat ii taxa pt vicii de procedura si merita macar o discutie cu unul . Acum asta e . Dar tot poti contesta inca :D probabil prima infatisare e peste 6 luni undeva prin concediu

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Sincer, cea mai mare problema e timpul. Mai ales ca lucrez de la "9 la 5" si orice drum pana la vreun organ, inseamna sa plec de la serviciu. Merge de cateva ori insa cum trebuie sa umblu o gramada, consider ca nu merita nervii.

Se poate judeca in lipsa,angajezi un avocat si poti cere ca despagubire onorariul lui.

In total faci vreo 4-5 drumuri daca te ocupi tu si te prezinti si la proces.La mine a durat cam un an toata distractia.

Edited by alex230ro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

si ai castigat? daca da a facut politia recurs? cat a mai durat si a 2a judecata?

am auzit de multe cazuri unde pur si simplu judecatorul nu a tinut cont de mai nimic si a dat castig politiei rutiere pe baza de .. vorbe, declaratii etc.

 

onorariul avocatului se castiga si ala ca se cer cheltuieli de judecata dar asta doar daca castigi. dar cum nu ai niciodata garantia ca vei castiga...

Edited by CosminE46
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am zis pe pagina anterioara - fara martori nu castigi ever :) practic organul bate tot, cu ceva video iar treaba e delicata mie mi s-a spus ca nu se tine cont de video "neautorizat" aveam solutia sa cer de la PMB inregistrarea de la camera de supraveghere din intersectie,m-am interesat pe ceva cai mai "ocolite" si concluzia a fost:PMB nu se pune rau cu Rutiera si chiar daca fac cerere se va taragana raspunsul.

Cu martori si avocat am avut in fata mea pe cineva,i-a facut bucati ,nu stiu daca chiar fusesera cu el in masina cert e ca din ce am inteles le-a respins plangerea.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

timpul nu este pierdut, poti face contestație in ziua in care ti s-a comunicat procesul verbal. poti merge la sectie sa ceri o copie ca sa ai dupĂŁ ce sĂŁ faci contestatie. dupĂŁ inregistrarea dosarului sanctiunile primite se suspendĂŁ deci si suspendarea dreptului de a conduce pentru 30 de zile este suspendata pe toata durata procesului (fond si apel). Astfel daca te duci la p. rutiera cu un certificat de grefa din care sa reiasa faptul ca ai contestat pv ul respectiv iti vei recupera permisul, care va ramane la tine pana cand se va solutiona (definitiv) contestatia.

 

Si da, filmarea este probĂŁ, dupĂŁ cum a invocat un coleg art 341 din Codul de procedura civilĂŁ. Evident cĂŁ probele trebuei sa fie coroborate ĂŽntre ele. In ccea ce privește procesul civil , nu este definitĂŁ noțiunea de indiciu, aici discutĂŁm de probe sau nu. Despre indicii se vorbeste in procesul penal, dar si acolo filamrile sunt tot probe, oricum ai da-o tot acolo ajungi.

 

 

 

Art. 341

 

Lucrurile ca mijloace de probĂŁ

 

(1) Sunt mijloace materiale de probĂŁ lucrurile care prin ĂŽnsuÂşirile lor, prin aspectul lor ori semnele sau urmele pe care le pĂŁstreazĂŁ servesc la stabilirea unui fapt care poate duce la soluĂžionarea procesului.

 

(2) Sunt, de asemenea, mijloace materiale de probĂŁ Âşi fotografiile, fotocopiile, filmele, discurile, benzile de ĂŽnregistrare a sunetului, precum Âşi alte asemenea mijloace tehnice, dacĂŁ nu au fost obĂžinute prin ĂŽncĂŁlcarea legii ori a bunelor moravuri.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

nervi ,timp?e dreptul tau,de aia se duce dracu tara asta.Eu am contestat chiar daca pana la urma am pierdut,macar sa i se adune agentului ala plangeri.Ai 15 zile de cand primesti PV,din punctul meu de vedere ai sanse foarte mari de castig.trebuie dati in judecata altfel data viitoare poate se vor gandi de 2 ori cand mai fac magarii de genul asta.

PS:daca tu consideri ca ai gresit cu ceva atunci,nu mai contesta,altfel e pacat.

 

Exact! Si eu sunt de parere ca, din pacate, unul dintre motivele pentru care nu prea se schimba mare lucru in tara asta este atitudinea noastra si faptul ca nu ne zbatem ca sa se aplice regulile in mod corect si egal, pentru toata lumea.

 

Treaba cu timpul nu este o scuza. Esti lipsit de motivatie, asta este explicatia. Cu tot respectul Bala, daca era vorba despre altceva, cu siguranta iti faceai timp, asa te-ai consolat cu ideea, ai plecat capul si ai mers pe varianta comoda, iar ei au mai castigat cu un abuz. Nu conteaza ca ai fost mai mult sau mai putin vinovat. Datoria lor este sa faca lucrurile asa cum trebuie facute si din tot ce s-a scris pe aici, reiese faptul ca nu au facut asta. Chiar am urmarit acest topic cu interes, si trebuie sa recunosc, ca acest deznodamant m-a dezamagit, si chiar daca nu ne cunoastem nu ma asteptam sa o lasi asa. Eu unul imi luam 2-3 zile de concediu si ii impachetam de ma tineau minte.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

of topic

ca mi-am amintit de alt exemplu:

-cumnatul meu a vandut prin 2007 un E30,a facut acte a scos masina de la fiscal tot tacamul.De atunci masina s-a plimbat pe la diversi,zilele trecute o vad la dezmembrat si ai spun,zice asta e si-a trait viata.Fix a doua zi firma lui primeste de la un executor judecatoresc o poprire pe salariu pentru amenzi rovignieta neplatite din 2012 pentru acea masina. luat-o pe fir si a descoperit ca masina apare la politie pe numele lui,cei de la CNADR iau datele de la politie si trimit amenda pe baza acelor date(din 2007) amenzile au ajuns la alta adresa(el s-a mutat din 2008) cei de acolo probabil ca nu le-au ridicat si uite asa s-a ajuns la executor.A luat un avocat si :

-da in judecata CNADR pentru ca nu au verificat datele de la politie si nu au urmarit daca amenzile au fost sau nu ridicate plus inca ceva legat de daune morale

-da in judecata pe cel caruia a vandut masina in 2007 deoarece nu a inmatriculat masina pe numele lui

-cerere la politie pentru radiere auto din circulatie pe baza CV si fiscal

Posibil sa arunce niste bani aiurea,dar macar nu a stat degeaba .

Edited by alex230ro
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Treaba cu timpul nu este o scuza. Esti lipsit de motivatie, asta este explicatia.

 

De departe, oamenii din jur sunt mai stresanti in zilele astea decat insusi suspendarea permisului & amenda :rolleyes: (ma refer aici la familie si colegi)

 

Toti vin si isi dau cu parerea ce si cum trebuie sa fac. Unii se mai revolta si incep sa tipe, sa injure, parca lor li s-a intamplat :wacko:

 

Bani:

Eu ca sa ma duc "in centru" fac o ora pt ca trebuie sa merg cu RATT. Deci doua ore pierd pe drum. Daca iau taxi, ma costa 50 RON dus-intors un drum. Si daca castig, cheltui mai mult pe drumuri.

 

Timp:

Am acelasi program ca orice institutie. Nu vad de ce sa ma invoiesc de la serviciu, sa pierd timp pe drum cand pot sa fac altceva daca chiar nu lucrez atunci. Gen: sa-mi caut vacanta, sa mai citesc ceva pe net etc.

 

Ambitie:

In general nu am ambitie cand vine vorba de tara. Nu ma consider patriot bal bla. Si nici nu sunt un fan al societatii romanesti. Daca totusi m-as apuca sa fac ceva, se va intampla DOAR daca voi considera ca se poate schimba ceva. Macar putin. In cazul asta, nu cred ca se va schiba nimic. Iar bucuria de a castiga un proces cu politia, nu simt nevoia. Deloc.

 

Pe scrut: cheltui bani, cheltui timp, stres si nervi ca la final POATE sa castig ca mai apoi sa nu se schimbe nimic.

 

Nope :no:

 

P.S> Sunt nervos pentru ca numai astazi am explicat chestia de ce nu fac contestatie de cel putin 5 ori.

Link to comment
Share on other sites

sorry dar nu ai inteles nimic din ce am zis noi pe aici.Altfel e decizia ta si o respect.

 

ce ati scris voi aici a fost foarte util pentru mine si va multumesc.

 

M-a ajutat sa inteleg situatia mai bine. Asta era si scopul.

 

Decizia de a contesta ceva, tine si de context/persoana/situatia personala nu doar de procedurile care se aplica politiei/justitiei

Link to comment
Share on other sites

of topic

ca mi-am amintit de alt exemplu:

-cumnatul meu a vandut prin 2007 un E30,a facut acte a scos masina de la fiscal tot tacamul.De atunci masina s-a plimbat pe la diversi,zilele trecute o vad la dezmembrat si ai spun,zice asta e si-a trait viata.Fix a doua zi firma lui primeste de la un executor judecatoresc o poprire pe salariu pentru amenzi rovignieta neplatite din 2012 pentru acea masina. luat-o pe fir si a descoperit ca masina apare la politie pe numele lui,cei de la CNADR iau datele de la politie si trimit amenda pe baza acelor date(din 2007) amenzile au ajuns la alta adresa(el s-a mutat din 2008) cei de acolo probabil ca nu le-au ridicat si uite asa s-a ajuns la executor.A luat un avocat si :

-da in judecata CNADR pentru ca nu au verificat datele de la politie si nu au urmarit daca amenzile au fost sau nu ridicate plus inca ceva legat de daune morale

-da in judecata pe cel caruia a vandut masina in 2007 deoarece nu a inmatriculat masina pe numele lui

-cerere la politie pentru radiere auto din circulatie pe baza CV si fiscal

Posibil sa arunce niste bani aiurea,dar macar nu a stat degeaba .

Va fi greu dar nu imposibil, cu CNADR-ul va putea anula toate PV pentru ca nu au semnatura olografa, sau nu aveau pana prin 2014, va obtine daune impotriva celui care trebuia sa inmatriculeze masina, doar ca e posibil sa nu-i poti lua nimic daca nu detine bunuri, daune de la CNADR nu va putea obtine pentru ca la politie el apare ca proprietar, s-ar fi modificat doar daca cumparatorul ar fi inmatriculat-o pe numele lui si la politie.

Link to comment
Share on other sites

Va fi greu dar nu imposibil, cu CNADR-ul va putea anula toate PV pentru ca nu au semnatura olografa, sau nu aveau pana prin 2014, va obtine daune impotriva celui care trebuia sa inmatriculeze masina, doar ca e posibil sa nu-i poti lua nimic daca nu detine bunuri, daune de la CNADR nu va putea obtine pentru ca la politie el apare ca proprietar, s-ar fi modificat doar daca cumparatorul ar fi inmatriculat-o pe numele lui si la politie.

 

Corect! In plus cererea depusa la politie ptr. radiere nu rezolva nimic. O sa-i ceara certificatul de inmatriculare in original si Cartea tehnica. Stiu ptr. ca am o situatie similara. Doar ca spre deosebire de cumnatul colegului, eu am fost prevazator, am mers la politie si am depus o cerere (cu taxa, ce credeti?) prin care CNADNR a fost instiintat ca, desi masina figureaza pe numele meu, nu mai e mea :hyper:. Ca sa nu iau amenzi sau sa fiu acuzat de vreun accident pe care nu l-am comis. Iar apoi sa umblu ca nebunul sa-mi dovedesc nevinovatia. Asta este! Legea e de kkt si nimeni nu o schimba! De ce? Asta e o alta discutie.

 

Eu voiam sa-mi recuperez numerele pe care de altfel le-am si platit (rezervarea lor). De 2 ani nu rezolv nimic. Mi s-a sugerat sa-l dau in judecata. Nu am facut-o din motivele pe care le-am scris mai sus, respectiv, asa cum a spus @Bala, castigul procesului nu schimba nimic. Iar bani la avocat sau timp pierdut, pur si simplu nu am chef sa le irosesc!

Edited by drrond7
Link to comment
Share on other sites

Chestia asta mai nou se rezolva simplu. Acum in ianuarie am vandut o masina, si mi s-a zis de la politie sa revin pentru a vedea daca si-a trecut-o pe nume, daca nu atunci baga ei nu stiu ce in sistem si la prima oprire i se retine talonul cu amenda etc.

 

Asta am facut-o si eu. La mine e mult mai complicat ptr. ca in momentul asta deja certificatul de inmatriculare e retinut si deja aici, insa nu am Cartea de identitate (deocamdata sper eu).

Si fara ea nu pot sa radieze masina de pe numele meu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.