Jump to content

Permis suspendat prin posta


Bala

Recommended Posts

ce chestie, unii vor sa pastreze masinile netransferate pe numele lor (vezi tmibrul de mediu), iar altii alearga sa le radieze... sa vezi dosare !

 

Ghinionul lor daca-s marlani si nu platesc amenzile.

 

Le plac masinile ieftine dar amenzile proprii nu. Ca-s magari politistii, doar era liber, ce era sa faca? Sa mearga legal?

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Asta am facut-o si eu. La mine e mult mai complicat ptr. ca in momentul asta deja certificatul de inmatriculare e retinut si deja aici, insa nu am Cartea de identitate (deocamdata sper eu).

Si fara ea nu pot sa radieze masina de pe numele meu.

 

Cum sa mai ai cartea daca ai vandut masina? Eu am inteles ca faci dovada prin contractul de v-c... si alte acte ce iti raman, dar cartea nu iti ramane.

Link to comment
Share on other sites

Cum sa mai ai cartea daca ai vandut masina? Eu am inteles ca faci dovada prin contractul de v-c... si alte acte ce iti raman, dar cartea nu iti ramane.

 

Crede-ma ca asa e cum am scris!:logik: Am vorbit cu mai multi "din sistem" si atat timp cat e in vigoare legea asta idioata nu poti face nimic. Decat dat in judecata ptr., auzi!!: "constatarea instrainarii"!! De parca contractul V-C nu e de ajuns!

 

Si totul ar fi atat de simplu, daca legea ar spune: "Dupa 30 de zile masina este radiata din oficiu, iar celui ce este prins ca circula cu ea neinmatriculata i se va intocmi dosar penal", toate s-ar rezolva...

Edited by drrond7
Link to comment
Share on other sites

 

Nu am nervi....

 

 

Cum ziceam cu nervii.

 

Am fost ieri la posta sa-mi iau PV-ul. Stau la o coada enorma. Intr-un final iau plicul si ii spun doamnei: este o amenda aici si vreau sa o platesc acum.

 

- AAAAAA, pai nu se poate. Amenzile pot fi platite doar pana la ora 17:30. Ati venit la 18. Prea tarziu. reveniti maine.

 

Sorry, dar eu nu pot rezista. Nu ma tin nervii la asa ceva :(

Link to comment
Share on other sites

Cum ziceam cu nervii.

 

Am fost ieri la posta sa-mi iau PV-ul. Stau la o coada enorma. Intr-un final iau plicul si ii spun doamnei: este o amenda aici si vreau sa o platesc acum.

 

- AAAAAA, pai nu se poate. Amenzile pot fi platite doar pana la ora 17:30. Ati venit la 18. Prea tarziu. reveniti maine.

 

Sorry, dar eu nu pot rezista. Nu ma tin nervii la asa ceva :(

 

Bala, se poate plati si la CEC Bank.. Poate si la alte banci, dar la CEC Bank sigur se poate, am platit si eu acolo.. La posta nu are rost sa te duci, prea multa lume la coada..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O intamplare similara am patit si eu dar am fost in rolul "mizeriei" din topicul curent. Eram angajat in traversare pe trecerea de pietoni si era sa fiu spulberat de un posesor de Peugeot, am apucat sa ma feresc dar un mic contact a fost intre mine si masina acestuia. Omul a oprit frumos pe dreapta si venea furios sa-mi aplice si o corectie pentru ca i-am atins masina. Intamplarea face ca un echipaj de politie vazuse absolut toata faza, urmarea este similara cu cea din topic doar ca nu prin posta.

 

Este destul de mizerabil sa ai niste drepturi care nu-ti sunt respectate, sa risti sa fi calcat pe trecerea de pietoni iar daca ai scapat cumva macar sa iei o bataie zdravana si niste injuraturi.

M-am simtit chiar mizerabil in momentele respective, foarte bine atribuit apelativul din cadrul acestui topic, descrie perfect starea...

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Fiecare percepe pericolul diferit in functie de propriul instinct de conservare. Probabil si soferul Peugeot-ului considera ca nu a gresit cu mare lucru(nu mi-a pus viata in pericol de ex) si ce a patit el nu are nicio legatura cu topicul asta.

 

Off topic:

Nu sunt un sofer model si nu conduc 100% regulamentar nu are sens sa fac pe lupul moralist am relatat doar o situatie care mi s-a parut similara(dpmdv) cu privire la anumite aspecte.

Link to comment
Share on other sites

Recomand prieteneste (si din experienta) sa nu platiti niciodata amenzile de circulatie la CEC.

Daca totusi, alegeti s-o faceti, obligatoriu trebuie trimisa dovada platii la politie (Udriste pentru cei din Bucuresti).

 

Mie mi s-a facut poprire pe salariu pentru neplata unor amenzi. Le platisem, m-am zbatut si am rascolit in toata casa dupa chitante. Le-am gasit. Le-am dus celor de la directia de venituri, taxe, impozite. Nu au vrut sa dispuna ridicarea popririi pentru ca desi eu efectuasem plata, CEC nu le-a transferat lor niciodata suma respectiva.. Era vorba de peste 1000 de lei. Chiar cand urma sa intru in audienta cu directorul de la taxe si impozite, s-a 'modificat' ceva la lege si mi-au scos poprirea (nu mai apaream dator). Am pus ghilimelele pentru ca astfel de probleme pot reaparea si se pot trezi si altii cu poprire pe care directia de taxe si impozite refuza s-o ridice pe motiv ca degeaba ai platit la CEC, daca ei nu si-au luat banii.

 

Cel mai bine platesti cu aplicatia auto.ro. Comisionul e 10.5 RON.

Link to comment
Share on other sites

Chitanta n-o duci cand te duci sa-ti recuperezi permisul?

 

In cazul asta nu. Cica politia rutiera doar mi-a suspendat permisul. Constatarea si amenda mi-a dat-o sectia 5 deci lor le duc amenda.

 

nu e obligatoriu, adica nu are nicio treaba.

permisul il recuperezi si daca nu vrei sa platesti amenda,

 

Cel putin tura trecuta cand mi-a luat rutiera permisul, mi-au spus sa aduc chitanta la ei. Am dus-o si mi-am luat permisul.

 

Dar sincer nu stiu daca era o conditie pt a mi-l returna.

Link to comment
Share on other sites

[...] am relatat doar o situatie care mi s-a parut similara(dpmdv) cu privire la anumite aspecte.

 

Singurul lucru asemanator intre cele 2 intamplari e trecerea de pietoni. LMAO.gifLMAO.gifLMAO.gif

Reply-ul tau e la fel de off-topic ca si ceea ce am scris eu acum.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Cum spunea si colegul, e obositor sa te lupti cu sistemul.

Luat amenda 100 lei pentru neplata rovigneta la o masina vanduta de 3-4 ani. Amenda 100 lei. Sa depun contestatie ma costau doua drumuri la judecatoria de care apartin tot pe la 100 lei. Platit amenda resemnat si asta e...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.