Jump to content

Compatibilitate jante Xdrive


TiberiuA

Recommended Posts

daca vrei sa mergi ca la carte respecta specificatiile producatorului

si eu m-am jucat la alte masini cu ET, nu au fost probleme, dar la xDrive prefer sa raman pe ce zice BMW

 

oricum e o problema destul de controversata asta, unii spun ca toate rotile trebuie sa aiba aceeasi configuratie ( acelasi ET si J si aceleasi dimensiuni la anvelope) - square set-up

DESI chiar BMW ofera si varianta staggered cu ET si J diferit fata/spate, la fel si dimensiuni anvelope diferite. exemplu:

 

http://www.bmwstylewheels.com/bmw/124

sau x5, x6

it's up to you :)

Edited by armin
Link to comment
Share on other sites

si eu am fost intr-o mare dilema, nu stiam ce sa fac, mai ales ca nu prea sunt sunt optiuni frumoase la ET asta, dar am avut noroc sa gasesc jantele pe 18 pe care mi le doream, sunt foarte rare si nu am stat pe ganduri :)

daca nu le gaseam probabil ca ma riscam la ET rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Daca vrei sa mergi pe aftermarket ET-ul este mai putin important cand vorbim de XDrive atat timp cat anvelopa/janta nu-ti ating parti ale caroseriei. Pentru ET sunt niste marje in care te poti incadra si tin doar de cat de macho arata masina. Important la XDrive este ca circumferinta anvelopelor sa nu aiba mai mult de 1% diferenta intre puntea fata si puntea spate pentru ca afecteaza diferentialul electronic- asta-i ce spun ei oficial. Daca mergi square setup atunci nu e nici o problema din punctul asta de vedere. Daca mergi "staggered" si ai latimi de janta diferite pe fata si pe spate trebuie sa alegi anvelope care sa respecte regula de mai inainte.Drept este ca BMW da cu regula de pamant cand iti echipeaza de exemplu F10-ul 535xi/550Xi din fabrica cu 245/40/R19 fata si 275/35/R19 spate cand de fapt spatele ar trebuie sa fie 285/35/19. Majoritatea dealerilor BMW cand le pui catalogul Michelin cu diametrele si circumferintele anvelopelor de dimensiunile respective ridica din umeri si dispar lasand ca singur raspuns ca asa recomada BMW...raspuns care e ... just bull shit. Edited by 330xi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa mergi pe aftermarket ET-ul este mai putin important cand vorbim de XDrive atat timp cat anvelopa/janta nu-ti ating parti ale caroseriei. Pentru ET sunt niste marje in care te poti incadra si tin doar de cat de macho arata masina. Important la XDrive este ca circumferinta anvelopelor sa nu aiba mai mult de 1% diferenta intre puntea fata si puntea spate pentru ca afecteaza diferentialul electronic- asta-i ce spun ei oficial. Daca mergi square setup atunci nu e nici o problema din punctul asta de vedere. Daca mergi "staggered" si ai latimi de janta diferite pe fata si pe spate trebuie sa alegi anvelope care sa respecte regula de mai inainte.Drept este ca BMW da cu regula de pamant cand iti echipeaza de exemplu F10-ul 535xi/550Xi din fabrica cu 245/40/R19 fata si 275/35/R19 spate cand de fapt spatele ar trebuie sa fie 285/35/19. Majoritatea dealerilor BMW cand le pui catalogul Michelin cu diametrele si circumferintele anvelopelor de dimensiunile respective ridica din umeri si dispar lasand ca singur raspuns ca asa recomada BMW...raspuns care e ... just bull shit.

 

Sa inteleg ca nu ar trebui sa fie probleme in cazul in care sunt toate 4 la fel. atat jantele cat si anvelopele?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 10 months later...

ET 43 este la echiparea de fabrica pentru xdrive E60, nu mai dezinformati lumea

Eu mi-am vandut jantele de vara style 246 si desi i-am spus persoanei respective ca sunt dedicate pentru xdrive nu a tinut cont, cica le pune distantiere, in fine, pana la urma fiecare face cum il taie capul

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din fabrica la X4 toate cele 4 roti pe 17 si toate cele 4 roti pe 18 au acelasi ET deoarece au aceeasi latime. Cele pe 19 au latimi diferite adica sunt mixte: cauciucuri 245 45 19 si jante 8,5J ET38 pe fata si 275 40 19 9,5J ET48 pe spate. Diferenta de latime este compensata de ET diferit care apare inscriptionat numai la jante pe interiorul lor. Pentru ca rotile sa aiba acelasi diametru fata-spate apare si talonul deferit 45% respectiv 40%. Edited by Moldovan dan
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salut. Urmeaza sa cumpar niste cauciuri de vara pt masina ( e60 530xd lci ). Masina am cumparat-o de anul trecut si are pe ea 4 anvelope de 245/40/18. Pe spate am vazut ca am distantiere de 20-30mm. Jantele sunt style 135. Pe forum am vazut ca pe spate e recomandat 275/40/18 sau 275/35/18. Pe spate nici nu stiu de ce sunt puse distantiere ca nu ies in afara rotile... Este posibil sa fie jante pt fata? Ma gandesc ca pt anvelope mai late pe spate trebuie si jantele mai late. Cumpar in continuare aceeasi dimensiune pt anvelope?
Link to comment
Share on other sites

Pe spate, dimensiunea corecta dintre cele postate, e 275/35/18 montate pe janta de latimea 9J.

 

Style 135 pentru xdrive are ET 43 cu latime 8J (pentru toate 4 rotile). Probabil a vrut sa le scoata mai in afara, pentru look, deasta ai distantiere.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Diferenta de latime este compensata de ET diferit care apare inscriptionat numai la jante pe interiorul lor. Pentru ca rotile sa aiba acelasi diametru fata-spate apare si talonul deferit 45% respectiv 40%.

asta e o mare prostie.

diferenta de latime este data de 245, respectiv 275...in exemplul dat de tine.SI ATAT!

Link to comment
Share on other sites

Pe spate, dimensiunea corecta dintre cele postate, e 275/35/18 montate pe janta de latimea 9J.

 

Style 135 pentru xdrive are ET 43 cu latime 8J (pentru toate 4 rotile). Probabil a vrut sa le scoata mai in afara, pentru look, deasta ai distantiere.

 

In cazul acesta cumpar 4 anvelope de 245/40/18, nu?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.