Jump to content

Seria 7 sau seria 5 ?


w1tch3r

Recommended Posts

Buna seara,sunt un fan bmw , si am o mare dilema in a alege viitoarea masina...sper sa imi fiti de folos.

Momentan am un seria 5 din 2004 ... 252.000 km... sunt foarte multumit de el...dar parca ar fi timpul pt o schimbare...

Vreau seria 7 de cand am prins drag de masini....bugetul imi permite una in jur de 24.000 - 27.000 euro... ce am gasit ar fi de prin 2009-2010 intre 100.000 - 150.000 km .... cu mai putini km sunt benzinarele...alta dilema....dar tot cam pt bugetul meu am gasit seria 5 din 2010-2011 cu 80.000 - 120.000 km ...deci mai noi...si km mai putini. Masina o folosesc doar in weekend..sau cand merg in romania...sau in vacanta prin alte zone....fac sub 25.000 km pe an..

Daca imi puteti da un sfat ce sa aleg...seria 7 sau 5...benzinar dau diesel...si daca se poate de ce? ...as fi recunoscator.

Va multumesc...o seara buna.

 

€ 24.900,-BTW verrekenbaar

 

Tweedehands130.000 km05/2009155 kW (211 PK)Diesel

post-67445-0-76042800-1453234414_thumb.jpg

post-67445-0-29624500-1453234421_thumb.jpg

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Buna seara,sunt un fan bmw , si am o mare dilema in a alege viitoarea masina...sper sa imi fiti de folos.

Momentan am un seria 5 din 2004 ... 252.000 km... sunt foarte multumit de el...dar parca ar fi timpul pt o schimbare...

Vreau seria 7 de cand am prins drag de masini....bugetul imi permite una in jur de 24.000 - 27.000 euro... ce am gasit ar fi de prin 2009-2010 intre 100.000 - 150.000 km .... cu mai putini km sunt benzinarele...alta dilema....dar tot cam pt bugetul meu am gasit seria 5 din 2010-2011 cu 80.000 - 120.000 km ...deci mai noi...si km mai putini. Masina o folosesc doar in weekend..sau cand merg in romania...sau in vacanta prin alte zone....fac sub 25.000 km pe an..

Daca imi puteti da un sfat ce sa aleg...seria 7 sau 5...benzinar dau diesel...si daca se poate de ce? ...as fi recunoscator.

Va multumesc...o seara buna.

 

€ 24.900,-BTW verrekenbaar

 

Tweedehands130.000 km05/2009155 kW (211 PK)Diesel

 

Recomand seria 7 si daca ai posibilitate ia l din germania

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

F10 cu motorul de 2l sau 3l?

Numai 3 litri...acum am 2.5 177 cp...dar vreu mai mult...la un benzinar trec de 300 la diesel am gasit cu 245 cp

 

Depinde cati km faci. Daca mergi sub 10.000 pe an ia benzina.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Chiar sub 10.000 nu fac...dar pana in 15.000 maxim...asta daca fac 2 drumuri de romania in acel an.

Link to comment
Share on other sites

Ms pt raspuns...dar benzina sau diesel?

Momentan eu locuiesc in belgia...si preturile sunt cam la fel ca si in germania...diferenta e numarul de masini de unde sa aleg...aici pana in 26.000 sunt vreo 20...si in germania peste 100.

Eu as lua 740d sau daca te incadrezi xD. Fuge destul de bine si e super ok si la consum. Eu am 750xd si consuma f putin in jur de 11 12 in buc. Aia ar trb sa fie si mai jos la consum

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

11 in Bucuresti duminica sau noaptea. ;)

Ce piese mai ieftine are la benzinar? Toate f01 pe benzina au motoare turbo. De unde fiabilitate mai mare? Sunetul e frumos. Sunt mai rafinate mai ales v8 si v12-le. Dar in bugetul asta probabil gaseste cel in 6 cilindri. Deci pana la urma faci un drivetest cu ambele si vezi ce iti place mai mult.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

11 in Bucuresti duminica sau noaptea. ;)

Ce piese mai ieftine are la benzinar? Toate f01 pe benzina au motoare turbo. De unde fiabilitate mai mare? Sunetul e frumos. Sunt mai rafinate mai ales v8 si v12-le. Dar in bugetul asta probabil gaseste cel in 6 cilindri. Deci pana la urma faci un drivetest cu ambele si vezi ce iti place mai mult.

Serios atat ia mers normal maxim 12 imi arata pe bc. Chiar e super consum mai ales daca setez si eco pro scade la 10 jum. E generatie noua d motor euro 6 probabil daia

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Serios atat ia mers normal maxim 12 imi arata pe bc. Chiar e super consum mai ales daca setez si eco pro scade la 10 jum. E generatie noua d motor euro 6 probabil daia

Ai resetat inainte consumul din bord? Pleaca dimineata la ora 8 cu ea, dar prima data da-i reset la consum. Fa cativa km prin oras, aglomeratie de dimineata, frig, semafoare, adica tot tacamul si dupa vino si spune daca-ti mai arata asa consum. Ala-i consum de 2l diesel in oras ce spui, nicidecum de V8(cred ca-i v8). Tie ce-ti arata acolo e consumul mediu la care se adauga si km facuti in afara unde evident ca i mai redus. Daca ai mers 80% in afara si 20% de-abia prin oras, consumul rezultat n-are concludenta nici pt urban nici pt extra-urban.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

ca sa ai o parère cat de cat objectiva vis-a vis de consum trebuie sa te raportezi la viteza medie. ca idee eu am consum pe BC 8,6 pe ultimii 800 km cu viteza medie 31 km/h ( resetez si consum si viteza medie in acelasi timp)

 

on-topic, eu as alege un F10 535xd cu dotari peste medie, avem in familie unul cumparat recent si este excelent

Edited by armin
Link to comment
Share on other sites

daca oricum o folosesti la drumuri lungi pe autostrada si esti constient ca intretinerea e mai scumpa la un seria 7, atunci ia-t un seria 7, nu incape indoiala ca te vei simti mai bine in ea, un 740i nu va consuma cu mult mai mult fata de 740d, mai ales in conditiile rulajului tau si apoi tinand cont ca vei lua mai ieftin benzinarul tot cam pe acolo vei iesi la final cand vei trage linia.

 

Evident cel mai bine este sa mergi cu amandoua si iti vei da seama care ti se potriveste.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru sfaturi...am ales deja...un 740IL...din 2009...120.000 ...sper sa fi ales bn si sa nu imi para rau pe viitor.

 

WBAKB41040C324802 asta e vin-ul masini...proprietarul zice ca e full option...acuma cat de full e ..o sa vad pe viitor.

Link to comment
Share on other sites

1453408135[/url]' post='2321941']

Multumesc tuturor pentru sfaturi...am ales deja...un 740IL...din 2009...120.000 ...sper sa fi ales bn si sa nu imi para rau pe viitor.

 

WBAKB41040C324802 asta e vin-ul masini...proprietarul zice ca e full option...acuma cat de full e ..o sa vad pe viitor.

 

Ai facut o alegere buna oricum n are legatura seria 5 cu seria 7 e din alt film cu totul comfort absolut tot e gama de top de la bmw

Link to comment
Share on other sites

La diesel ai costuri de intretinere mai mari, mai multe piese care pica, sunet de tractor ;), etc La benzina ai consum mai mare, fiabilitate mai mare, piese mai ieftine, sunet mai placut, zero fum :).

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

sunet de tractor la 6 cilindrii de 3L? au evoluat atat de mult tractoarele?

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi...am ales deja...un 740IL...din 2009...120.000 ...sper sa fi ales bn si sa nu imi para rau pe viitor.

 

WBAKB41040C324802 asta e vin-ul masini...proprietarul zice ca e full option...acuma cat de full e ..o sa vad pe viitor.

 

full la seria 7 e cam de negasit... nu prea exista termenul asta la BMW, mai ales la 7

 

 

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.