Jump to content

CIC Retrofit


fbdcnt

Recommended Posts

ma intereseaza sa pun navigatie mare la un x4 2015 care nu are navigatie deloc, doar ecranul acela mai mic ce afiseaza diverse.

stie cineva sa monteze/codeze si sa ma indrume ce sa cumpar exact, eventual de unde - local, ebay...etc?

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

I-am trimis pm, nu a raspuns, probabil nu stie. oricum, am gasit pe la ebay unii care iti vand ce iti trebuie, nici nu e scump, cca 500 eur si iti dau si ultimele harti pt zona ta. iti fac si codarea remote, iti trimit ei un cablu daca nu ai legu la un laptop conectat la internet.
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

da m-am uitat si eu, nbt am sa iau. de cca 4 ani nu mai conduc bmw si nu stiam ce au mai inventat astia. vad ca sunt si cu touch pad in capul butonului de I-drive. acum nu am masina si am luat un x4 de la nevasta-mea, la ala vreau sa-i pun. btw, la primele I-drive le injuram si imi doream ecran cu touch, acum ca am tot avut, mi se pare mai misto I-drive. cum se schimba gusturile/preferintele!
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Omu cat traieste se schimba si invata...daca ai HUD la X4 daca pui NBT il pierzi...

n-are, e mai chel asa si ma irita ecranul ala mic nu ca-mi trebuie navigatie sa ma tarasc de acasa la munca. ce faci frate? ti-ai luat ce scrie in semnatura? are un prieten, rupe asfaltul insa merge imprastiat. cum te simti in el? eu nu ma pot acomoda in niciun Mercedes.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

p.s. m-am cam lamurit cu problema tehnica. lucrurile stau cam asa. la neo (Adrian) pretul minim hardware + montaj este 1100 eur + tva. pe net nbt costa cca 650 $ sau eur (depinde de unde il iei), cic 4-500 (la ebay). de montat cred ca oricine (sau aproape) poate monta singur daca are ceva experienta practica. referitor la codat, nu trebuie decat un cablu de 100 ron ce se poate lua de oriunde. e un baiat care codeaza orice remote pentru 100$, iti face inclusiv instalarea softului pe calculator, ultimele harti...etc. trebuie conexiune internet si teamviewer. se poate rezolva deci cu putin efort sub 800 eur. de restul de 300 bei o bere. tipul care codeaza se numeste Antonio - Antonio@compubuilder.net.

vedeti si asta:

http://www.bmwesys.com/guides/Beginners%20Guide%20Coding.pdf

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

zice ca imi da cod ca sa nu folosesc emulator si ca rezolva remote tot.

 

I can help u with all things

U need Fsc code wich can activate

Your function so u don't use emulator wich they sell on Internet.

I can do remotely coding end activation for

Navi

Voice control

Apps

M laptimer

Sat radio

 

 

Newest maps 2016-1

poate pana la urma pun la neo sau schimb masina. vad luni.la Bavaria vor 600 ron montat/codat fara coduri de harta.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

multumesc, am gasit si pt f25. f26 e la fel. am sa vad, e un moft estetic, fara utilitate, nu am nevoie de navigatie de fapt, de aceea nici nu sunt dispus sa platesc cine stie cat. ti-a afisat din prima tie? ai codat? ce exact? hartile s-au vazut sau a trebuit sa bagi cod dupa vin-ul masinii tale? ai codat singur sau tI-a codat cineva? vad ca se face cu un cablu si un soft free. Edited by fbdcnt
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

sal,este putin mai complicat eu am avut pe masina cic si am trecut la nbt in situatia mea nu prea se merita investitia,meniul este putin diferit si pot vedea video de pe usb in rest cam aceleasi functii.

cand am montat noua unitate a mers din prima doar meniul de la navigatie aparea de culoare gri si nu putea fi accesat,eu am montat un emulator pentru activarea navigatiei

am sucit mufa usb la 180grade

am cumparat o bucla de fibra optica pentru a anula comboxul din portbagaj

am cumparat un calculator si un cablu (Y) pentru a activa functia de touch de la idrive si am facut modificari la niste fire

am activat bmw live si internet

daca te apuci de treaba ma poti suna si te voi ajuta la ce stiu

asa ceva iti trebuie ca sa nu mai modifici firele.

http://www.ebay.com/itm/BMW-NBT-F10-F20-F30-retrofit-adapter-touch-controller-ECU-Y-cable-adapter-/252136348815?hash=item3ab47f5c8f:g:qXgAAOSw~bFWKJaA

eu am cumparat piesele separat si m am chinuit putin

cu hartile este foarte simplu te ajut eu sa le instalezi si sa le activezi

oricum mai sunt multe de facut,depinde ce configuratie ai pe masina

cred ca tu ai nevoie astea

http://www.ebay.com/itm/BMW-F10-F01-F07-F20-F25-F30-NBT-touch-controller-ECU-Y-splitter-cable-adapter-/252135709837?hash=item3ab4759c8d:g:b-wAAOSw9mFWJ~mB

 

 

http://www.ebay.com/itm/Plug-and-play-BMW-F10-F01-F07-F25-NBT-retrofit-navigation-voice-adapter-emulator-/261467938529?hash=item3ce0b41ee1:g:jkwAAOxyHIlTYVyh

 

tu ai deja kan2

Edited by player31
Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru informatii. daca pui emulatoarele alea merge fara sa iti mai codeze nimeni nimic sau cum? harti am pus si eu la un mini, am luat cod de pe net lifetime (navigatia e de bmw). pe aici toti sunt mormant cu tot ce tine de codari...etc, vor sa faca bani cu asta, pe afara sunt forumurile pline de informatii iar suportul pe bani daca ai nevoie nu e scump. de ce citesc mai mult vad ca de fapt totul e cam gratis, trebuie doar sa ai timp si sa stii sa/ce citesti. am sa ma hotarasc luni cum fac si iti dau un pm. esti din buc? multumesc inca odata.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

sal, navigatia are un VIN (numar identificare vehicul) iar acest numar difera de la o masina la alta,emulatorul ii comunica masinii ca acest VIN corespunde cu al ei.

da se codeaza.

Those coming from HU_Entry

Add VO: 609 - Professional Navigation

Change VO: 6NH to 6NS - It's like 6NK but for NBT

VO code HU_NBT and Kombi

Done

 

 

Those coming from HU_CIC

Remove VO: 633, 6FL, and 6VC

Change VO: 6NK/6NR/6MH/6N(whatever you have) to 6NS

VO code HU_NBT and Kombi

 

nu inteleg ce vrei sa zici prin .. (navigatia e de bmw)?

iar pentru harti urmezi pasi astia

 

 

FSC Extended

 

Base variant 0x63 (For HU_CIC or HU_NBT)

Click Identify

Application ID 0x1B for (App ID 27 for CIC) 0xDE (App ID222 for NBT) <--- This is the App for your Nav enabler

Upgrade Index 0x1

 

Move Store FSC from the left to the right

Click Read

Click Save and name the file FXXXXXX_0001B001.fsc for CIC or FXXXXXX_000DE001.fsc for NBT where FXXXXXX is your VIN.

 

I've tried this method for both CIC and NBT and it works.

 

dupa ce obti fisierul respectiv se foloseste urmatorul program care genereaza codul pentru harta.

 

mai intai decodeaza VIN-ul tau in acest link, sa vezi ce configuratie are masina...

http://www.bmwvin.com/

si neaparat iti trebuie asta.

http://www.ebay.de/itm/BMW-F-10-20-30-CIC-NBT-retrofit-ENET-Coding-cable-OBD-E-sys-Inpa-ICOM-ISTA-/261474460137?hash=item3ce117a1e9:g:2kcAAOxyeglTaop2

BMW-FSC-Generator_1_0_0_4 (1).zip

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

trebuie sa mai citesti pe forum..

http://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=921688

imi ieste greu sa explic fiecare pas.

si pentru cei care vor tot felul de programe vor gasi aici..

http://cartechnology.co.uk/forumdisplay.php?fid=61&page=2

 

sunt din braila

mie mi a cerut cineva din iasi 800e si cic-ul meu pentru nbt cu tot cu montaj,dar am facut singur si cred ca si cei ce vor incerca vor reusi.

am masina de cinci luni si pot sa zic ca sunt foarte multumit,inainte am avut passat b6 si audi a6 ambele masini foarte bune.

Edited by player31
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

multumim pentru informatii. sunt sigur ca daca ma apuc voi reusi, am o meserie tehnica/electronica dar nu fac masini. nu cred insa ca e problema, fac chestii cu mult mai complicate. treaba e cat timp ai sa aprofundezi ceva care nu te intereseaza decat odata. altfel sigur ca oricine nu e tampit si are minime inclinati tehnice poate reusi. cic-ul il mai ai? de fapt eu ecran mare vreau nu navigatie, aia nici nu imi trebuie.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

multumesc tuturor, am decis sa schimb masina. la neautorizati nu instalez/codez pentru ca pretul e mai mare decat la Bavaria si mult mai mare decat la unii de prin diverse tari care fac codare online pe sume modice. problema este ca odata masina in service dusa de mine sau un viitor proprietar, la un update de soft pierde tot. in orice caz ca idee, un cic costa 4-500 eur, un nbt 6-700. codatul cca 100. neo de pe forum cere 1100 montat/codat. mi se pare mult nefiind autorizat, adica sa ramana ca retrofit in istoria masinii si la un eventual update sa il pastreze.
  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

daca ai sti cate piese sunt necesare pe langa nbt-ul care il iei de pe ebay ca sa il poti monta pe masina si sa fie functional ai intelege pretul.

Pot sa pun pariu ca nici un vanzator de pe ebay nu ti-a spus ca la X4 trebuie schimbat rack-ul din bord ca sa poti instala navigatia, cel pe care il are masina ta acum nu are prevazute prinderile si nici spatiul necesar pentru NBT, la fel cum nu ti-a spus nimeni ca iti trebuie si un modul pentru functiile touch...

retrofitul il facem oficial cu codurile FSC pentru NBT (DE,A0,9E,9F) emise de BMW Germania (BMW Service Tehnik) si optiunea se va regasi in lista de optiuni pentru masina ta, orice reprezentanta o va recunoaste si update-ul de soft este absolut OK. Mai mult, garantia masinii ramane intacta.

 

Inainte sa faci afirmatii verifica te rog ca sa nu induci si pe altii in eroare.

 

Bafta!

Edited by neo_andersson
  • Like 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.