Jump to content

Fugiiiiiiiti de AB


fbdcnt

Recommended Posts

am dus un mini al nevestei la ab la prima revizie de 20,000km.

l-am si luat. cand ma uit in factura, ce sa vezi? 11 mil frate! pt ce? sa va spun: ulei motor bmw long life la modestul pret de 100ron/l, un filtru de ulei, unul de habitaclu + 50 ron schimbat 2 beculete, I-am rugat eu. asta e tot. mai poftiti pe la noi! hahaha s-o credeti voi!

 

Pai ca sa iti faci o simpla idee : Ford Fiesta 2007 1.4tdci,schimbat filtre si ulei la BDT Ford,cost total 830 ron.Si vorbim de Ford...vrem masini cu pretentii dar revizii ca la Logan

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

hai sa zicem altfel,ce cheltuieli are AB si ce cheltuieli are un service mic de cartier?AB are de platit o gramada de angajati,sefi,sefuleti,utilitati sediu si alte prostii,evident ca au o marja mult mai mare ca sa acopere cat mai mult din astea.repet tocmai tu te miri care tin minte ca la un moment dar numai pe la AB faceai reviziile ,chiar asa de diferite sunt preturile fata de acum 4-5 ani?

n-am facut nicio revizie niciodata decat la dealerul de marca. am platit current revizii 2000-2200lei pe la Porsche si range rover. au avut insa decenta sa puna litrul de ulei la un pret normal. ce au mai incarcat ei acolo sa iasa suma treaba lor, dar nu mi-a zgariat nimic retina.

 

esti praf, dar mai ai timp sa te informezi

 

ma ocup de vanzari piese auto de foaaaarte muti ani, deci cred ca stiu ce vorbesc, spre deosebire de tine

hahaha la Bavaria nu? au un soft cu referinte, nu le impune nimeni nimic.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nu vand de 2 ori mai scump

ala e pretul de reprezentanta, este pret impus de BMW AG

ca sunt alte surse mai ieftine e alta poveste

 

L.E.

si piesele originale le gasesti la pret mai mic in alte parti

 

 

Si daca iti spun ca BMW AG nu se baga in politica "interna" de la Automobile Bavaria Bucuresti ma crezi? ...ba din contra mi.au subliniat ca daca merg oriunde cu masina in afara de Niederlasung Munchen pierd garantia de doi ani pe piesele schimbate...daca se preteaza la asa cacanarii de ce crezi ca s.ar baga peste pretul practicat in alte reprezentante la niste consumabile?

Edited by MuscleMike
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Haha pai nici nu ti-au luat mult, mie pt seria 1 mi-au facut oferta de 1500 ron pt o revizie :) aici la Autotransilvania Cluj.

Am zis pas.

 

Astia din Cluj is tari la umflatul preturilor. Nici de as avea masina cu servis inclus nu as merge la ei , pana sa ma prind de cum lucreaza au facut ce au vrut ei cu e87-le meu.

 

@fbdcnt daca ai mai patit-o cu moto si masina de ce ai mai mers la ei? Jur ca nu te inteleg.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Astia din Cluj is tari la umflatul preturilor. Nici de as avea masina cu servis inclus nu as merge la ei , pana sa ma prind de cum lucreaza au facut ce au vrut ei cu e87-le meu.

 

@fbdcnt daca ai mai patit-o cu moto si masina de ce ai mai mers la ei? Jur ca nu te inteleg.

la astia macar mai ai cu cine sa te certi. te duci la un neispravit, iti face cine stie ce la masina si pe urma incepe sa se scalambaie, nu face toata sandramaua lui cat masina ta.

Link to comment
Share on other sites

hahaha la Bavaria nu? au un soft cu referinte, nu le impune nimeni nimic.

 

nu la mhs, filaret sau unde vrei tu :D

 

keep dreaming, poate arunci un ochi la pretul la ulei pe la toti deal-rii si o sa ai surpriza ca sunt identice, comparabile cu preturile din Germaria, Austria, Suedia, Olanda sau unde vrei tu

 

fii pe felia ta in continuare, te-au tepuit maxim si vad ca-ti place , ca te mai duci thumbsup.png

Edited by claudiuBWR
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si daca iti spun ca BMW AG nu se baga in politica "interna" de la Automobile Bavaria Bucuresti ma crezi? ...ba din contra mi.au subliniat ca daca merg oriunde cu masina in afara de Niederlasung Munchen pierd garantia de doi ani pe piesele schimbate...daca se preteaza la asa cacanarii de ce crezi ca s.ar baga peste pretul practicat in alte reprezentante la niste consumabile?

 

la preturi se baga

 

PS daca ai garantie internationala se schimaba oriunde, inclusiv in Congo

Link to comment
Share on other sites

la preturi se baga

 

PS daca ai garantie internationala se schimaba oriunde, inclusiv in Congo

 

Asa stiam si eu, altfel nu mergeam cu ea in Munchen mai ales ca gasisem un N63tu cu 35k km la sub 15k eur dar am ales sa repar masina tocmai din cauza garantiei...

 

 

Cand iti repari o masina intr-0 reprezentanta BMW trebuie sa cer un "anumit" tip de garantie? Au fost cat se poate de clari: "daca se umbla la masina oriunde in afara de Niederlasung Munchen se pierd garantia" ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asa stiam si eu, altfel nu mergeam cu ea in Munchen mai ales ca gasisem un N63tu cu 35k km la sub 15k eur dar am ales sa repar masina tocmai din cauza garantiei...

 

 

Cand iti repari o masina intr-0 reprezentanta BMW trebuie sa cer un "anumit" tip de garantie? Au fost cat se poate de clari: "daca se umbla la masina oriunde in afara de Niederlasung Munchen se pierd garantia" ...

 

citeste ce scrie in contract si o sa vezi ca la garantia internationala se inlocuiesc piesele cazute in garantie oriunde in lume

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tati...n.am nici un contract...am factura si chitanta la BmW Niederlasung Munchen...ce fel de garantie am?

 

au inlesesem ca ai cumparat masina de noua si ca ai la ea garantie internationala, e o clauza aparte care se plateste extra

 

si asa ar trebui sa ai garantie la piese in UE

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

indiferent cat a costat nu mi se pare normal sa vanda uleiul de 2 ori si ceva pretul normal. vad asa un folclor anormal pe la romani ca daca cumperi o masina scumpa nu trebuie sa te intereseze cat consuma, cat costa revizia...etc. este gresit, din aceeasi categorie cu altele de acelasi fel. romanii cand nu stiu cum sa se poarte se poarta cum cred ei ca ar trebui sa se poarte, dupa capul lor si de cele mai multe ori, din lipsa de cultura si educatie, gresesc. la fel si cu asta.

 

ala e pretul la reprezentanta la ulei, puteai sa ceri un cost estimate inainte...

Folclorul la romani e altul, mereu vor calitate maxima la pret cat se poate de aproape de gratis...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

am dus un mini al nevestei la ab la prima revizie de 20,000km.

l-am si luat. cand ma uit in factura, ce sa vezi? 11 mil frate! pt ce? sa va spun: ulei motor bmw long life la modestul pret de 100ron/l, un filtru de ulei, unul de habitaclu + 50 ron schimbat 2 beculete, I-am rugat eu. asta e tot. mai poftiti pe la noi! hahaha s-o credeti voi!

 

 

la e90 este 1700 ron :)

Link to comment
Share on other sites

ala e pretul la reprezentanta la ulei, puteai sa ceri un cost estimate inainte...

Folclorul la romani e altul, mereu vor calitate maxima la pret cat se poate de aproape de gratis...

 

Daca era vorba de vreo operatiune complicata la motor eram de acord cu tine. Dar cand vine vorba de schimbat 2 filtre, 2 becuri si niste ulei, nu ai ce calitate sa ceri. In afara de cea a uleiului pe care il gasesti la pret mai decent in alte surse. Nu e ca si cum ce au pus ei in motor e potiune magica, nemagasita prin alte parti.

 

Mai e un folclor la romani: Daca dai bani multi, calitatea doldora! Romanul are complexul sculei de calitate si asa poti fi convins sa dai multi bani pe ceva banal, facut sa para neurochirurgie.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Exista service-uri unde daca cumperi uleiul si filtrele de la ei ai manopera gratis.

58 lei/L BMW twin turbo 5w-30

97 lei Filtru ulei

Si uite cum poti sa faci aceasi operatiune la 561 lei daca ai de schimbat uleiu la un motor de 3000.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Acelasi rahat este si la Autoklass (pt Mercedes), acolo uleiul este pus din butoi, dar macar este specificat pe factura. In rest, chiar daca masina este in garantie iar eu am reclamat probleme ce sunt acoperite de garantie, a fost pusa pe factura manopera pentru respectiva verificare. Filtrele sunt cam dublu la pret fata de un magazin oarecare, dar macar la final se adauga un discount de 10% pentru ca masina a fost cumparata de la ei (ironic). Dar nu poti face nimic..masina e in garantie si revizia trebuie facuta in reprezentanta oficiala. Mentionez insa ca la Autoklass personalul este foarte ok, iar pretul cam dublu al reviziei fata de un service oarecare sa zicem ca s-ar concretiza intr-un istoric verificabil si o revanzare mai usoara...toti cautam masini cu istoric, dar dupa ce le luam uitam cum arata o reprezentanta. Chiar si la A6 (2007) merg anual intr-o reprezentanta Audi pentru o verificare. Edited by B-490-RZV
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.