Jump to content

Teparii Bimmer-Service Bucuresti -- alias B Force


Recommended Posts

Ce ai descris tu, nu mi se pare sf. Mi se pare o zi normala pe fuga intr-un service plin. Legat de pret, sunt de acord cu tine, nu te fac 70ron, dar nu trebuia sa ii dai din moment ce acela a fost pretul anterior comunicat.

Sa nu devenim sarcastici cu service-urile din romania, unde platesti f putin raportat la preturile din germania; si aici ma refer sa nu cerem calitatea respectiva, pt ca acolo se schimba piese, nu se repara!

(Ps.: vorbind la modul general, o revizie ca cea de mai sus costa intradevar 300ulei, 4 filtre pot fi 300ron, iar manopera 100ron, restul nu stiu ce inseamna!?)

Edited by nettoVerkauf
Link to comment
Share on other sites

manopera e 130 lei cam maricica in general e 100 lei la revizie daca tin eu bine minte.

altfel pe partea de filtre /ulei l-au ars binisor,uleiul la butoi e mult mai ieftin decat uleiul la bidon.

e un topic pe aici in care Doru se plange ca i-au luat pt revizie la Mini la Bavaria 1000 lei...

 

edit- 25 min e durata normala,orice service are interesul sa elibereze rampa cat mai repede ca sa bage urmatoarea masina,logic mai multe masini=mai multi bani

 

inca un edit pt colegul de mai sus din ce inteleg au scos uleiul din masina apoi i-au zis ca da cu 70 lei in plus,nu prea poti face multe in situatia asta ,poate sa le zici sa bage uleiul inapoi :D

Edited by alex230ro
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ar tb sa si faca echipa pt Formula 1. au reusit sa mi faca o verificare a masinii in 18 min (tester , verificare motor , verificare roti , uitat sa nu fie lovita , demontat juma plastice de la motor ) . pret a la bavaria 260 ron , lucrare ca n ferentari :) . mi au dat o lista cu ce tb schimbat la ea , pret cu 100 - 150 ron mai mult pe fiecare piesa fata de oriunde ( cataxxl , unix ). uleiul intradevar il cumpara la butoi mare. impresia mea : lucru facut in mare viteza , neprofesional ( mi au desfacut cureaua care vine pe fulie sa verifice fulia si au pus o aiurea pe intinzator inapoi , noroc ca a vazut cineva :) ).

 

pt lucrari mai elaborate clar n o sa calc pe acolo

Link to comment
Share on other sites

Am in fata preturi pt e90 320d 2010 ed:

Filtru motorina 140 ron, filtru ulei 55, filtru aer 145, filtru polen 70 ( bosch, mann e 100 si ceva).

Uleiul original 53-55 ron litrul.

Filtre: 410 + 330 ulei = 740. Si inca 100 lei manopera..

Eu am dat asta toamna la proleasing 1100 ron.

Deci eu nu stiu si nu inteleg cum fac unii revizii cu 600 ron.

Mihai, aici vorbesc despre preturi, nu contrazic ca serviceul din thread o fi de cacat.

Le: preturi filtre originale: ulei 123, aer 236, polen 206, motorina 265: total 831+ ulei 113 ron litrul original.

Edited by cavaliere
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vorbim ca is niste tepari jegosi...vorbim despre o diferenta de 70ron de la o zi la alta cu exact aceleasi consumabile ofertate doar sub pretextul ca s-au schimbat preturile de la o zi la alta...mai bine isi bagau mana cu japca la om in jeb ca tot acolo e...dar asa is hotii, is mai credibili cand is imbracati bine... Edited by MuscleMike
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Eu am facut verificarea la cumparare a masinii mele, precum si revizia la ei cu piesele mele si am fost multumit.

Cat am fost acolo terminasera o distributie la un F10 al unui baiat ce venise dimineata tocmai de la Piatra Neamt si a plecat inapoi seara. Facuse proba baiatul si a fost multumit.

Edited by Catsclaw
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In poza de mai jos un extras din factura BMW Germania pentru filtrele de la 420xd GC.

 

Primul pret este cel standard de reprezentata BMW, apoi urmeaza discountul in %, si pe ultima coloana pretul final fara taxe (TVA).

Pentru o intelegere mai usoara, filtrul de ulei costa 21.15 euro, am un discount de 35% astfel ca pretul final este 13.75 euro, adica 61.90 ron + tva 20% = 74.25 ron.

Preturile sunt pentru piese OEM BMW, nu inteleg de ce cumparati filtre Mann cand alea originale in unele cazuri sunt mai ieftine...

 

 

 

http://s21.postimg.org/ltoe1dzmr/Screen_Shot_2016_02_04_at_18_36_55.jpg

Edited by neo_andersson
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.