Jump to content

Teparii Bimmer-Service Bucuresti -- alias B Force


Recommended Posts

Preturi pt aftermarket e90 320d:

- Filtru motorina 140 ron, filtru ulei 55, filtru aer 145, filtru polen 70 ( bosch, mann e 100 si ceva). Total 410

Pt oe:

 

preturi filtre originale: ulei 123, aer 236, polen 206, motorina 265: Total 831.

Intre 410 si 831 este dubla diferenta, nu 5-10 %

Edited by cavaliere
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am in fata preturi pt e90 320d 2010 ed:

Filtru motorina 140 ron, filtru ulei 55, filtru aer 145, filtru polen 70 ( bosch, mann e 100 si ceva).

Uleiul original 53-55 ron litrul.

Filtre: 410 + 330 ulei = 740. Si inca 100 lei manopera..

Eu am dat asta toamna la proleasing 1100 ron.

Deci eu nu stiu si nu inteleg cum fac unii revizii cu 600 ron.

Mihai, aici vorbesc despre preturi, nu contrazic ca serviceul din thread o fi de cacat.

Le: preturi filtre originale: ulei 123, aer 236, polen 206, motorina 265: total 831+ ulei 113 ron litrul original.

ai primit preturi mari

 

In poza de mai jos un extras din factura BMW Germania pentru filtrele de la 420xd GC.

 

Primul pret este cel standard de reprezentata BMW, apoi urmeaza discountul in %, si pe ultima coloana pretul final fara taxe (TVA).

Pentru o intelegere mai usoara, filtrul de ulei costa 21.15 euro, am un discount de 35% astfel ca pretul final este 13.75 euro, adica 61.90 ron + tva 20% = 74.25 ron.

Preturile sunt pentru piese OEM BMW, nu inteleg de ce cumparati filtre Mann cand alea originale in unele cazuri sunt mai ieftine...

 

 

 

http://s21.postimg.org/ltoe1dzmr/Screen_Shot_2016_02_04_at_18_36_55.jpg

filtrul de ulei e 74.25 lei

acelasi filtru pe mann e 46 lei si pe mahle, care e producatorul oe pentru acest filtru, e 50 lei

chiar e aproape la fel

Link to comment
Share on other sites

Preturi pt aftermarket e90 320d:

preturi filtre originale: ulei 123, aer 236, polen 206, motorina 265: Total 831.

Intre 410 si 831 este dubla diferenta, nu 5-10 %

ai primit preturi mari

 

 

Chiar foarte mari.

 

Filtru ulei oe este aprox 80 lei(Claudiu a fost mai rapid), cel de motorina oe aprox 160, pt restul chiar nu mai am rabdare sa caut codurile ca sa iti dau pret.

Link to comment
Share on other sites

Claudiu, da-mi tu alte preturi la cele aftermarket, ca la Oe sunt preturile de la Filaret, deci nu incape indoiala, decat daca nu ai si tu niste discounturi. Vino si cu argumente nu cu propozitii monosilabice. Multumesc

 

daca e 320D N47 177 cp

 

filtru ulei - 44 lei mann

filtru aer - 125 lei mann

filtru combustibil - 100 lei mann

filtru polen cu carbon activ - 62 lei bosch sau 92 lei mann

ulei - 45 lei/litru = 270 lei

TOTAL - 601 lei cu bosch sau 631 cu mann la filtru de polen

 

si la oe sunt mai ieftine decat ai postat tu

de ex filtru ulei - 70 lei

Edited by claudiuBWR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci vino cu preturi concrete, ca sa ma contrazici cu preturile mari primite de mine. Masina este 320d eff dyn 163cai din 2010.

Chiar m-as bucura sa fie cum zici tu, ca sa le si comand.

 

nu sunt destul de concrete?

 

da-mi ultimile 7 caractere din serie si -ti dau preturi in pm, daca esti asa interesat

 

acesta nu e un topic comercial asa ca nu voi mai posta preturi in topic

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer nu prea vad de ce va legati de preturi. Poate cere cat vrea service-ul respectiv. E afacerea lor. Daca e prea scump, nu ma mai duc la ei si gata.

 

Revoltator mi se pare sa isi bata joc de masina cu mizerii gen arunc clema la cos sau montez ceva reparat in loc de nou etc.

Link to comment
Share on other sites

Pai le cumpar de la tine Oe, ia uite ce bine. Lasa-mi un contact ca sa comand filtrele oe. Ms

Am parasit de ceva timp domeniul asta de activitate, dar daca stii unde sa cauti gasesti pret bun chiar pe original. O alegere buna comparabila cu oe sunt filtrele de la Hengst.

Link to comment
Share on other sites

pai sa mearga sa-si ia cate un filtru de unde e fiecare mai ieftin si sa mearga cu ele in portbagaj...

nu-ti place pretul, du-te unde iti place...

 

 

hai sa fim realisti, probabil mai sunt si alte substraturi... clema aia aruncata cu un motiv, rupta sau rupt surub in ea, etc... dar nu sta nimeni sa iti explice fiecare miscare.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am citit doar primul post,treaba sta asa..si eu la munca la mine am ulei la bidon sau la butoi,aceeasi norma si marca,mai putini bani daca iei de la butoi deoarece la bidon se plateste ambalajul sa spunem asa.Stai linistit,daca au zis ca au pus de la butoi ce trebuie inseamna ca asa au facut(bine asa.. e la reprezentante,la service asta nu stiu).Problema e ca daca bagi la butoi si in motor intra 5.3 poti sa bagi exact cat trebuie,de exemplu la mine daca intra 4.8 in masina si bag la bidon trebuie sa dau bidon 4l +1l bidon,dar aia 200 ml ce raman i las si dupa i dau clientului in masina.cam asa sta treaba.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 11 months later...
  • 1 month later...
Guest CosmaCosmin

Sincer nu prea vad de ce va legati de preturi. Poate cere cat vrea service-ul respectiv. E afacerea lor. Daca e prea scump, nu ma mai duc la ei si gata.

 

Revoltator mi se pare sa isi bata joc de masina cu mizerii gen arunc clema la cos sau montez ceva reparat in loc de nou etc.

 

Are sens sa te legit si de preturi,

in ideea ca vezi ce preturi au altii,

si poate iesi mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte multe service-uri necunoscute care repara doar bmw si sunt super profi.

Preturile sunt mult mai mici iar nivelul de cunostinte si de seriozitate este mult peste teparii de bimmer.

Si care sunt alea, poate unii vor sa stie daca tot sunt asa de necunoscute.

Link to comment
Share on other sites

Florin Bogdan Rusu- Brasov (detalii tot aici pe forum gasesti, dai un search)

Florin de la Chitila (nu stiu numele complet) - Bucuresti . La el am ajuns si eu de 3-4 ori cu masina si a facut treaba foarte buna, rapid si la un pret corect.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare!

 

Eu nu am avut parte de o experienta alaturi de ei, probabil din cauza ca masina pe care am vrut sa o duc la ei nu prezenta interes. Le-am transmis un mesaj in 26 Iulie, in care solicitam o gramada de operatiuni de intretinere, revizie in mare parte. Nu am primit un raspuns. Astazi am sunat, le-am zis ca am trimis un mesaj, si-au cerut scuze ca au fost destul de ocupati in ultima vreme. Totul bine si frumos pana le-am spus ce masina am. Nici nu a mai contat ce vreau sa fac.

"- Ce masina aveti?

- Un BMW E36 cabrio din 1995."

- Aaa, nu avem diagnoza pentru acest model, nici la E46 nu prea mai avem..."

 

Bun, incepe sa se cam termine diagnoza cred... Nici nu m-am mai deranjat sa explic la cat de repede m-au expediat pe baza model/an, dar nu vroiam diagnoza :) Vroiam sa schimb uleiuri, filtre, discuri, placute, plus mici verificari, decarbonare motor (as fi vrut info pe treaba asta). Se pare ca este un service care isi selecteaza "cu grija" clientii. Mie chiar mi s-au parut profi din ceea ce am urmarit pe farcebook, dar se pare ca e doar ce vezi pe strada, in curte sta altfel treaba. Observ ca este un service doar pentru clientii viabili, care sa cheltuie :) Nici o problema F26le il duc la reprezentanta, ce rost ar avea sa trec pe la ei :))

Edited by AlexandruM.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.