Jump to content

Zgomot ca de planetara la viraj,bmw 525 xdrive


Gennaro2012

Recommended Posts

Salutare tuturor.Am cumparat de curand un bmw 525,xdrive,f11,automat din 2012,160000 km.De cateva zile am inceput sa aud un zgomot ca o bataie de planetare in partea din fata a masinii,la viraje,insa doar la viteza foarte mica sau la plecare de pe loc,in viraj.Ciudat este ca nu face mereu,adica intr-o zi de mers doar in oras(pentru ca la drum drept nu se aude nimic)o aud doar o data sau de doua ori.Am mers cu ea zilele trecute intr-o parcare mare si m-am sucit cu ea in toate directiile si nu s-a auzit deloc,insa azi la plecarea din parcarea unui supermarket a facut foarte tare si parca s-au simtit vibratiile si in masina.Mentionez ca am fost la un mecanic si mi s-a spus ca e posibil sa fie planetarele dar el a probat-o si nu s-a auzit nimic,mi-a zis ca el nu a auzit niciodata ca un bmw f10,f11 xdrive sa aiba probleme cu planetarele,el sfatuindu-ma sa o las asa ca nu vor fi probleme.S-a mai confruntat cineva cu o asemenea problema,ma puteti ajuta cu un sfat?Orice sfat ar fi bine venit,pentru ca trebuie sa plec la un drum lung cu ea si nu stiu ce e de facut.Va multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Aceiasi problema o am si eu la F10 530d xdrive.Huruie in viraje stanga-dreapta,zgomotul fiind ca unul de planetare de la vechile dacii...Inca nu am fost sa fac o verificare la un mecanic,dar am vorbit cu unul foarte bun si mi-a zis ca saptamana trecuta au fost la el doua F10 si un f01,ambele xdrive,cu aceiasi problema de zgomot de planetare fata.Se pare ca este problema comuna la F-uri xdrive cu planetarele fata dupa 160-170 000 de km...O sa va tin la curent dupa ce o sa merg la mecanic pentru verificare.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Aceiasi problema o am si eu pe un bmw f10 525 x D din 2013 se adude toscanit pe viraj stanga dar nu tot timpu azi am fost cu ea la mecani nu sa auzit nimic neam dat cu ea intro parcare nimic nu se aude.DAca a rezolvat cineva sa ne spuna si nou.Multumesc anticipat Edited by boboo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Aceiasi problema o am si eu la F10 530d xdrive.Huruie in viraje stanga-dreapta,zgomotul fiind ca unul de planetare de la vechile dacii...Inca nu am fost sa fac o verificare la un mecanic,dar am vorbit cu unul foarte bun si mi-a zis ca saptamana trecuta au fost la el doua F10 si un f01,ambele xdrive,cu aceiasi problema de zgomot de planetare fata.Se pare ca este problema comuna la F-uri xdrive cu planetarele fata dupa 160-170 000 de km...O sa va tin la curent dupa ce o sa merg la mecanic pentru verificare.

 

Salut. Ai rezolvat problema? si eu am aceeasi problema. F10 2013 XDRIVE.

 

Aceiasi problema o am si eu la F10 530d xdrive.Huruie in viraje stanga-dreapta,zgomotul fiind ca unul de planetare de la vechile dacii...Inca nu am fost sa fac o verificare la un mecanic,dar am vorbit cu unul foarte bun si mi-a zis ca saptamana trecuta au fost la el doua F10 si un f01,ambele xdrive,cu aceiasi problema de zgomot de planetare fata.Se pare ca este problema comuna la F-uri xdrive cu planetarele fata dupa 160-170 000 de km...O sa va tin la curent dupa ce o sa merg la mecanic pentru verificare.

 

Salut! Ai rezolvat problema cu planetarele? Si eu am aceeasi problema cu zgomotul la curbe.

Link to comment
Share on other sites

Placutele le-am schimbat acum 3 zile.eu la mers inapoi nu am auzit,doar inainte la plecare de pe loc in viraj.colegul Nelutzzuu are dreptate,e acelasi zgomot ca la daciile vechi cand le bateau planetarele.Nelutzzuu,daca mergi la mecanic,te rog,sa ma anunti si pe mine daca ai rezolvat ceva.

Salut ! Ai rezolvat?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Salutare! Stiu ca este vechi topicul insa poate ajuta. Daca introduceti codul pentru planetara 31607593043 veti gasi piesa si pe ebay deutschland, ambele planetare complete la 260 Euro total. Eu le-am inlocuit recent si pana acum nu prezinta probleme, par a fi bine facute, producatorul este NTY (Ningbo Tianyu Bearing co.,Ltd.), producator de rulmenti. In comparatie cu pretul de aprox 3500 lei pe bucata al piesei originale, consider ca merita incercat. Edited by bgi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest CosmaCosmin

Daca zgomotul insa seamana cu un click, destul de puternic,

este o alta problema cauzata de oxidarea rulmentului ce e facut din material diferit fata de brat.

Link to comment
Share on other sites

x3 f25(x-drive) 2012-81000km.Ca simtome initial vibra la viteze mari peste 150km/h nu tot timpul,dupa care a incetut sa vibreze si la viteze mici de 100km/h.Azi am fost cu el la MHS craiova si surpriza...ambele planetare fata trebuie schimabate avand joc destul de mare in special cea din stanga. Edited by gam29
Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

x3 f25(x-drive) 2012-81000km.Ca simtome initial vibra la viteze mari peste 150km/h nu tot timpul,dupa care a incetut sa vibreze si la viteze mici de 100km/h.Azi am fost cu el la MHS craiova si surpriza...ambele planetare fata trebuie schimabate avand joc destul de mare in special cea din stanga.

 

de curios,

ce dimensiune au jantele ?

:-)

 

 

Link to comment
Share on other sites

x3 f25(x-drive) 2012-81000km.Ca simtome initial vibra la viteze mari peste 150km/h nu tot timpul,dupa care a incetut sa vibreze si la viteze mici de 100km/h.Azi am fost cu el la MHS craiova si surpriza...ambele planetare fata trebuie schimabate avand joc destul de mare in special cea din stanga.

 

vezi ca ai si alte optiuni decat planetare noi originale, care sunt foarte scumpe (1.500 euro setul)

- reconditionare planetare (am inteles ca ar costa in jur de 200 eur pe bucata)

- planetare aftermarket (cauti pe ebay.de folosind codul celor de pe masina ta), in jur de 250 euro + transport pt set

https://www.ebay.de/itm/2-Antriebswelle-Gelenksatz-vorne-links-rechts-BMW-5-F10-F11-6-F06-F12-F13-xDrive/232647319698?hash=item362adc6092:g:1TIAAOSwqGlaugEf

Edited by wolfenstein99
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc.Sunt in dilema:noi,second sau aftermarket.Oferta piese noi oem de la exclusiv oem

 

planetara fata stanga + dreapta -2.509 lei / buc = 5018 lei

Inel siguranta flans - 5 lei X 2 buc = 10 lei

Surub 37 lei X 2 buc = 74 lei

Simering cu inel sig 56 lei X 2 buc = 112 lei

Piulita hexagonala 17 lei X 6 buc = 102 lei

Total = 5316 lei

 

Termen de livrare aprox. 4-5 zile lucratoare.

Oferta de pret este valabila luna in curs in limita stocului existent in Germania .

Piesele comandate in Germania pe seria de sasiu NU se pot schimba sau returna

Asteptam cu interes raspunsul dvs .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.