Jump to content

Urme pietricele capota


BogdanStf

Recommended Posts

Salut, am o intrebare la voi legata de masina mea. Am un bmw 2011 adus din Germania, oberv ca are mici urme de pietricele pe capota...se vad doar daca te uiti atent si ai habar ca sunt pe acolo, nu se vad de la distanta de 1m... dar sunt cateva si ma freaca pe cap. Cum as putea sa scap de ele ?

 

Sa vopsesc capota ? Are rost ? sunt sigur ca vin altele...Ca fiind prima masina as vrea sa fie cat mai "tipla" :))

 

Pareri? Stima

post-74824-0-11259600-1454349214_thumb.jpg

post-74824-0-51344500-1454349219_thumb.jpg

post-74824-0-06717100-1454349229_thumb.jpg

Edited by BogdanStf
Link to comment
Share on other sites

nu scapi sa nu vopsesti capota, iar daca ai si capota sigur ai si bara cu urme de punctulete de la pietricele , ar merge si un mic retus in zona aia da nu recomand , se va vedea diferenta .... asa e cand numai e vopseaua originala tot timpul vor fi mici urme de pietricile, am vopsit si eu acum recent toata masina si ma feresc sa mai merg in spatele masinilor fie tir/masina ma feresc
Link to comment
Share on other sites

Mergi la un vopsitor bun sa iti faca retus la urmele de pietricele,nu are rost sa vopsesti integral capota daca este ok vopseaua.

Dupa ce ii faci retus,poti sa o colantezi pentru a numai intalni aceasta problema pe viitor. Iti pastreaza si ca noua vopseaua de pe capota.

Si eu am folie pe capota si imi place cum arata. Acum tine si de gusturi.

App: sa o stapanesti sanatos !

post-73926-0-23005500-1454358139_thumb.jpg

Edited by Cici86
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ce fel de retus ar putea face un vopsitor? Ma gandesc ca daca as da o noua vopsea sa nu se vada diferit...

 

 

Sincer, nu merg cu ea foarte mult, ies seara afara 3-4, masina merge aproximativ 1 ora constant in rest drumuri mici si nu unde sunt tiruri, circulatie mare si tot apar urme...asta ma enerveaza la culme, sta ca in palma si apar urme de nici eu nu stiu unde...Nu am pretentii sa fie "fabrica" totusi e o masina la mana a doua si venita din afara...insa cand vad alea turbez

Link to comment
Share on other sites

nu scapi sa nu vopsesti capota, iar daca ai si capota sigur ai si bara cu urme de punctulete de la pietricele , ar merge si un mic retus in zona aia da nu recomand , se va vedea diferenta .... asa e cand numai e vopseaua originala tot timpul vor fi mici urme de pietricile, am vopsit si eu acum recent toata masina si ma feresc sa mai merg in spatele masinilor fie tir/masina ma feresc

 

crezi ca numai tirurile arunca pietricele pe capota/ bara? sa vezi pe autostrada ce pietre zboara spre parbriz.. mai ales cand ploua..

 

Nu numai tirurile fac sa zboare pietricele... orice masina in spatele careia "tii aproape" le va arunca ... atat timp cat asfaltul, starea asfaltului are aceste pietricele, ele vor fi antrenate spre capota masinii.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Nu exista ceva kit de reparatie a ciupiturilor de pietricele ? Am vazut ceva video in care se facea acea operatiune de umplere a gaurelelor cu un creion care contine vopsea si lac (poate ma insel sa contina ambele in acelasi creion). Astazi am primit o piatra pe pavilionul masinii de 1-2mm, daca te uiti de aproape, se observa si ma dispera maxim !! Beep beep beep beep drumuri 😤😡 HELP ME PLEASE !
Link to comment
Share on other sites

Salut Bogdan

 

Eu unul sunt de parere sa o lasi asa, cel putin pana trece iarna. La temperaturi scazute lacul este mai casant si se va " ciobi " mai usor.

 

Daca vrei sa revopsesti capota, cu siguranta o sa ai diferenta de nuanta " vizual " ( este o intreaga teorie cu vopsitoria - la fabrica in camp electrostatic, iar la service este vopsea de retus / reparatie spreiata de om - felul cum se aseaza metalul pe suprafata vopsita, etc )

 

Cand se mai incalzeste incearca sa ii aplici un tratament cu o ceara solida de calitate - si pe urma te decizi.

 

Si eu am urme de pietricele pe capota - am lasat-o asa

 

Cu stima

Link to comment
Share on other sites

Am citit si despre kitul de reparatie vandut de catre reprezentanta si unii ziceau ca ii ok pt ciupiturile mici de 1-3 mm ca nu este observabila diferenta de culoare. Capota nu o vopsesc toata, la fel am 2-3 ciupituri de 1-2 mm, sunt micute. La vara am sa o retusez dar pana atunci trebuie sa vad care kit ii mai bun, cel de la sonax sau de la reprezentanta?

Nu se poate acoperii cu ceara si nici nu o pot lasa asa ca stiu ca ii acolo :))))

Link to comment
Share on other sites

Am citit si despre kitul de reparatie vandut de catre reprezentanta si unii ziceau ca ii ok pt ciupiturile mici de 1-3 mm ca nu este observabila diferenta de culoare. Capota nu o vopsesc toata, la fel am 2-3 ciupituri de 1-2 mm, sunt micute. La vara am sa o retusez dar pana atunci trebuie sa vad care kit ii mai bun, cel de la sonax sau de la reprezentanta?

Nu se poate acoperii cu ceara si nici nu o pot lasa asa ca stiu ca ii acolo :))))

 

 

Salut

 

Daca nu vrei sa o lasi asa, iti recomand sa mergi sa o vada un vopsitor priceput. Sa vada daca doar lacul spart sau daca este si vopseaua afectata.

 

In cazul in care este doar lacul spart, se poate face lacuire locala si cu diluant de pierdere, si pe urma un polish la toata capota.

 

Daca este afectata si vopseaua sa iti faca un " blend in " si lacuire la toata capota - vezi ca blend in se pot face decat doua pe piesa.

 

Eu unul su prea sunt de acord cu chiturile de retus - nu iese prea bine si se cunoaste destul de rau.

 

Varianta aleasa iti apartine.

 

Cu respect

Link to comment
Share on other sites

Pozele sunt de la ciupitura de pe pavilionul masinii :(

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20170104/8cbc81ebd5caf58b5536683342748d63.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20170104/bc59799e4ff5956673a5a8bcae572475.jpg

 

Si astea sunt de pe capota masinii

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20170104/bbcb4fe49288a80c56c2f675ef9bc755.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20170104/6d33aa7bc434df8bb6bb54f9af0d73ab.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20170104/040a3f02e7de1569f035e4deb57622dd.jpg

 

Ce ziceti? Cred ca kitul acela de la reprezentanta il incerc cand gasesc omul potrivit pt aceasta operatiune...nu merita vopsita toata capota pt 3-4 ciupituri mici.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.