Jump to content

verificare km reali reprezentanta


Recommended Posts

as vrea sa cumpar un bmw e60 LCI, vanzatorul mi-a dat seria masinii si va rog daca poate cineva sa ma ajute cu o verificare.

 

ps: consider ca acest lucru ar trebuii sa fie public si sa poata fi verificat online pe site la bmw sau la orice alta marca.

Link to comment
Share on other sites

1454584308[/url]' post='2325676']

as vrea sa cumpar un bmw e60 LCI, vanzatorul mi-a dat seria masinii si va rog daca poate cineva sa ma ajute cu o verificare.

 

ps: consider ca acest lucru ar trebuii sa fie public si sa poata fi verificat online pe site la bmw sau la orice alta marca.

 

Consideri gresit nu se poate face asa ceva decat la reprezentanta

Link to comment
Share on other sites

Serios? Te-ai gandit mult pana ai scos prostia asta?Eu am masina din 2006 si am 160.000 si nu i-am dat in spate.Nu baga omul in eroare.Sunt si oameni corecti nu toti sunt samsari.

 

 

101% din masinile venite din germania sunt cu km multi. sa puna anuntul si o sa vedem . acu'ca tu ti ai luat bmw sa l tii doar de duminica sau ca n ai bani de motorina , esti unul la 5000 de masini vandute prin autovit. cu ideile tale ca sunt oameni cinstiti se duce si ia un cazan de masina.mai bine sceptic. cati din autovit sunt corecti ? niciunul , masina ta n o vinzi in targ o dai la cunoscuti. DECI: daca n o iei de la cunoscut sau germania , este manarita

Edited by lavi4175
  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

101% din masinile venite din germania sunt cu km multi. sa puna anuntul si o sa vedem . acu'ca tu ti ai luat bmw sa l tii doar de duminica sau ca n ai bani de motorina , esti unul la 5000 de masini vandute prin autovit. cu ideile tale ca sunt oameni cinstiti se duce si ia un cazan de masina.mai bine sceptic. cati din autovit sunt corecti ? niciunul , masina ta n o vinzi in targ o dai la cunoscuti. DECI: daca n o iei de la cunoscut sau germania , este manarita

 

Adevarul e ca nici eu nu am curaj sa cumpar o masina de pe autovit :)).Dar stiind ca sunt si oameni cinstiti care isi vand masina particulara din diferita notive dar nu pt a face o afacere din asta,ci pentru as cumpara modelul mai nou sau a achizitiona alta masina,nu mi se pare corect zis ca daca masina are mai putin de 200.000 inseamna ca e "manarita" ;).

Si cat despre bani,nu sunt o problema.Lucrez de acasa si acesta e un motiv pt care folosesc foarte rar masina.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Mda deci, sa inteleg ca nu am sanse sa vand masini nici pe autovit nici pe nicaeri ca toti vor crede ca e manarita..e bine totusi ca sunt oameni care verifica istoricul ca altfel eram mancat

 

eu din start intreb de carte . poate tu ai facut reviziile la 10.000 km si chiar ai km reali , n o dovedesti , nu stau la discutii. deci ai toate reviziile la bmw?

Link to comment
Share on other sites

Evident, iau masini doar cu istoric verificabil

 

 

si eu la fel , platesc cu 1000 Euro mai mult , dar o verific la sange. nu caut chilipiruri pt ca nu exista. deci daca , amicul care cauta masina , masina e din germania si are un pret ca celelalte e60 de pe autovit sigur are km manariti sa e lovita . Daca boss ul care o vinde refuza sa plateasca testul la reprezentanta , iar nu e bine. Daca masina e prea ieftina iar nu e bine...

 

Saaaauuuuuu nu te intereseaza km , accepti ca i a dat inapoi dar masina e ok tehnic.

Link to comment
Share on other sites

masina are 196 000 si se pare ca sunt reali. am mai verificat cateva si majoritatea aveau in jur de 100 000 dati inapoi... eu vroiam sa cumpar una cu maxim 160 000 dar se pare ca nu exista.

 

ps: carte service aveau toate care le am verificat si toate erau false. la una din masini chiar primeam garantie scrisa 1 an pe motor si cutie de la o firma din bistrita in care specifica nr de km afisati in bord ( 121 000 ) si masina avea de fapt 246 000 la ultima intrare la bmw

Edited by hateganradu
Link to comment
Share on other sites

Omul se refera la istoric in reteaua BMW nu la o carte stampilata.Daca masina a fost reparata, revizii facute la BMW se pot verifica si poti avea incredere in vanzator.

Niste stampile intr-o carte le fac si eu....

 

Nici asta nu e regula . Eu imi fac singur reviziile , diagnozele , codarile si programarile de soft si reparatiile . Masinile mele nu au vazut reprezentanta de cand sunt la mine , si service , doar cand e nevoie de elevator . Si te asigur ca sunt in stare f buna .

Inteleg ca nu toata lumea poate sa faca asta , dar exista exceptii .

Link to comment
Share on other sites

Ma refer la istoric in reteaua bmw, nu la cartea efectiva. Hai sa trecem peste intrebarile de copii mici. Nu am dat nici 1 km inapoi si am vandut mereu. Mai greu intr-adevar, si cu profit mai mic, dar poate peste cativa ani aud mai multi de mine care apreciaza corectitudunea. Oricum bine ca nu traiesc din masini...asta e un hobby care daca mai aduce si ceva cash atunci e bine primit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Orice ai cumpara, incearca sa mergi la reprezentanta cu vanzatorul. Un vanzator care nu are ce ascunde, va merge. De obicei plateste verificarea cumparatorul, iar verificarea e bine sa o faci cat mai riguros. Mergi la reprezentanta cu proprietarul pentru a afla istoric complet, este gratis. Apoi pentru verificare mergi la un service de tinichigerie si la un atelier care o poate verifica mecanic si pe tester. Stai langa ei, intreaba orice. Cand pleci de acolo tb sa stii daca vei cumpara sau nu masina. Verifica (drive test) mai multe masini modelul pe care vrei sa il cumperi, ca sa poti face o comparatie intre ele. O sa ai surpriza sa constati ca "nu toate trag la fel". Btw: si eu am facut 65k in 4 ani cu E60, deci exista si masini "nemanarite", totul este sa cauti.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.