Jump to content

E46 316i 1.9


catalinnnn

Recommended Posts

De 2 zile mi-am luat un E46 din 2000 km arata .220000. nu prea par reali pretul a fost destul de mic dar are destule defecte

dotari: clima,geamuri electrice fata, oglinzi electrice,airbaguri (nu stiu exact cate are),senzori parcare si o mai avea ceva dar nu am aflat pana acum!

defecte bara fata jalnica,scaunul de la sofer e tocit pe o parte,bieletele directie si antiruliu trebuiesc schimbate,ceasurile trebuiesc si alea schimbate nu cred ca mai merg reparate(nu merg butoanele si sunt destule becuri arse) ASC nu functioneaza nici macar nu imi apare in bord! ( Daca are cineva ceasuri de vanzare la un pret ok sa imi lase pm)

azi am curatat motorasul pas cu pas si valva aia nu stiu cum se numeste dar pe net se vinde ca EGR :)) am mai completat 1L ulei (trebuie sa ii fac schimbul zilele astea deja arata -2000 ceva) si motorul se aude ca si cum ar trage aer fals pe undeva in dreapta sper sa fie un furtun spart sa nu dau de alta belea!

dupa ce termin cu problemele vreau bara fata m-tech 2,eleron csl,bara spate cu difuzor cu 2 iesiri alte jante etc..

si am mai gasit o mufa galbena langa baterie nu e bagata in nimic sigur vine undeva dar nu imi dau seama unde!..

post-76410-0-55396700-1454864648_thumb.jpg

post-76410-0-09818000-1454864750_thumb.jpg

post-76410-0-63917600-1454865106_thumb.jpg

post-76410-0-83461500-1454865177_thumb.jpg

post-76410-0-91940600-1454865204_thumb.jpg

post-76410-0-26696400-1454865252_thumb.jpg

Edited by catalinnnn
Link to comment
Share on other sites

Adica ai cumparat o masina semidistrusa ( asta e treaba ta si nu e nimic rau in asta daca ai de gand sa o repari ) si primul lucru la care te gandesti e sa ii pui spoilere, jante, clopotei si beculete

Nu mai bine o faci dpdv tehnic sa fie ca noua ? Adica , la ce bun e o masina de 100 cai ( daca ii mai are ) care arata ca un M3 dar merge ca un cazan ?

In plus, atentia asupra franelor, directie, suspensiilor, ne afecteaza si pe noi, ceilalti participanti la trafic.

 

Sa te bucuri de ea cat se bucura si ea de tine si sa ai drumuri fara incidente !

  • Like 6
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

esti putin rau cu baiatul, citez din ce a spus el: "dupa ce termin cu problemele vreau bara bla bla";

 

- pune un tester pe ea. probabil ca nu iti functionaza sistemul de asc (in general de la senzori abs dar depinde) si a fost scos becul din bord ca sa nu iti dai seama.

- un set de ceasuri de la dezmembrari ptr volan stanga nu va fi f ieftin, undeva la 200 lei cred.

 

macar de ar fi doar astea defectele eu zic ca a facut o afacere f buna.

 

ce inseamna pret bun? 1800?

Edited by CosminE46
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

In primul rand pune-o la punct din punct de vedere tehnic, daca vrei sa ai o masina frumoasa de care sa te bucuri. Daca nu, pune-i jante si spoilere de M iar cand pleci de acasa roaga-te sa nu te lase in drum. Mai impresionant e un E46 simplu si intretinut ( chiar si 316i ) decat unul cu M look, dar care scartaie din toate incheieturile.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

masina a costat 2000E tot ce ma interesat a fost sa fie cu taxa platita si sa imi dea fiscal! + motor bun si caroserie dreapta neavariata masina nu are deloc rugina abia acum au aparut cateva pete pe aripi spate dar astea sunt nimicuri

bara fata vreau sa o schimb urgent deja imi e rusine sa ma urc in ea! o sa repar si barile care le are si le opresc pentru iarna!

masina are suspensia buna pe spate nu am nici o problema atat trebuie sa schimb la directie bielete directie si antiruliu capetele de bara sunt noi!

franele sunt bune si pe fata si pe spate deci nu e chiar asa exagerat de rea masina!

masina nu mai pleaca de la mine cel putin 10 ani deci am planuri mari cu ea acum sper sa ma ajute si bugetul dar usor usor va ajunge cum imi vreau eu

masina nu am luat-o cu 2000 ca m-am calicit sa mai dau 500E sa iau ceva mai bun atat am avut si am vrut neaparat modelul asta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

poze o sa fac zilele astea alea sunt pozele puse de fostul proprietar nu am avut timp de poze in 2 zile de cand e la mine!

saptamana asta o fac daca e timpul bun in garaj nu am prea mult spatiu ( tot ce se va face la masina eu le fac masina asta nu vede service decat cand o sa treaca pe langa el) vor doar bani si mai mult strica decat repara!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

azi mi.au venit piesele am luat bielete directie,antiruliu,garnitura capac culbutori si filtru de ulei, capetele de bara sper sa fie noi cum a spus cel de unde am luat-o,urmeaza ulei motul 10w40 dar mai astept am cateva scurgeri de ulei si antigel trebuie sa verific poate nu e grav!

am scos si tevile de la bara fata cred ca aveau mai mult de 1kg : )) poate o sa pun plasa daca nu reusesc sa ii iau bara mai repede!

o sa revin cu poze sper sa fie timpul bun sa reusesc sa schimb macar bieletele!

stie cineva de la ce e mufa aia din poza?

post-76410-0-55593600-1455234514_thumb.jpg

Edited by catalinnnn
Link to comment
Share on other sites

da, asta este rolul ei...

 

am cautat pe net dupa denumirea de "capsa pirotehnica" si aia e, dar la ce foloseste ? banuiesc ca nu e pusa degeaba, trebuie sa intre si ea undeva!

verifica si cablul de + de la baterie... ar trebui sa arate ca in poza de mai jos (se observa unde vine conectata capsa pe cablu)

 

http://img29.olx.ro/images_mercadorro/78111388_1_1000x700_cablu-borna-baterie-cu-capsa-srs-bmw-constanta.jpg

 

in cazul tau e de culoare neagra... deci este cablul de masa/minus

http://images2.okr.ro/serve/auctions.v7/2013/jun/20/313b3ec82984cf9182aeea6284db5afc-2190810-300_300.jpg

Link to comment
Share on other sites

nu am mai facut poza la baterie o sa fac maine dar sigur cineva a schimbat bornele de la baterie! si e doar unu pentu - cum ai spus o sa dau si bateria jos poate o fi pe sub ea!

am schimbat o bieleta dar am cam muncit degeaba si trebuie sa stau si fara masina pana cand vin capetele de bara ma asteptam sa nu fie bune dar am zis ca nu a mintit ca sunt noi!

bieletele erau varza ma mir ca nu a sarit vreuna pana acum!

bieletele antiruliu una e cam noua si una e varza o le schimb si pe alea maine

post-76410-0-66824600-1455298811_thumb.jpg

post-76410-0-98234300-1455298817_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

momentan nu am mai schimbat nimic nu are rost sa muncesc de 2 ori capetele de bara vin marti si o sa schimb tot atunci!

azi din lipsa de ocupatie am zis sa vad care e treaba cu ceasurile si surpriza am gasit butoanele puse invers sa nu pot sa apas pe ele si peste becurile cu erori banda izolier si un fel de vata peste check engine si peste becul de la ulei ma asteptam sa fie becucurile arse in nici un caz sa gasesc asa ceva dar mergem inainte!

deci acum sunt aprinse ABS ASC frana mana CHECK ENGINE(cine stie de ce balauri mai dau cand o pun pe tester) : ))

prima problema am inteles ca ar fi un senzor de abs, placutele sunt ca noi si discurile la fel ori sunt puse placute fara senzori ori e vre.un fir rupt

in poza se vede si airbagul dar ala functioneaza!

si dupa ce am pus ceasurile la loc imi apare ora asa --:-- cum fac sa imi apara inapoi ora de setat stiu dar nu imi apare nimic doar liniutele alea!

post-76410-0-85673000-1455455347_thumb.jpg

post-76410-0-68664200-1455456086_thumb.jpg

Edited by catalinnnn
Link to comment
Share on other sites

am terminat de schimbat capetele de bara,bielete directie-antiruliu...maine ma duc sa ii fac directia!

m-am si speriat am zis ca trebuie sa schimb si caseta (erau suruburile slabite in ambele parti de acolo venea troncaneala)

Cred ca a avut dreptate cel care a spus ca am cumparat o masina semidistrusa in fiecare zi apare altceva!

se gaseste garnitura din poza sau trebuie sa schimb tot capacul? am pus mastic provizoriu dar nu vreau sa fac tiganie in motor mai multa decat e!

post-76410-0-19237000-1455655524_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

momentan nu am mai schimbat nimic nu are rost sa muncesc de 2 ori capetele de bara vin marti si o sa schimb tot atunci!

azi din lipsa de ocupatie am zis sa vad care e treaba cu ceasurile si surpriza am gasit butoanele puse invers sa nu pot sa apas pe ele si peste becurile cu erori banda izolier si un fel de vata peste check engine si peste becul de la ulei ma asteptam sa fie becucurile arse in nici un caz sa gasesc asa ceva dar mergem inainte!

deci acum sunt aprinse ABS ASC frana mana CHECK ENGINE(cine stie de ce balauri mai dau cand o pun pe tester) : ))

prima problema am inteles ca ar fi un senzor de abs, placutele sunt ca noi si discurile la fel ori sunt puse placute fara senzori ori e vre.un fir rupt

in poza se vede si airbagul dar ala functioneaza!

si dupa ce am pus ceasurile la loc imi apare ora asa --:-- cum fac sa imi apara inapoi ora de setat stiu dar nu imi apare nimic doar liniutele alea!

pentru reglarea ceasului din bord rotesti usor de butonul din dreapta al ceasurilor de bord

rotesti pana simti un clic usor

Link to comment
Share on other sites

nu te speria, majoritatea e46 sunt masini la care "e de munca".

macar l-ai luat ieftin iar faptul ca ti-l repari singur e foarte bine scutesti destui banuti :)

momentan nu m.am enervat dar iti dai seama ca iti pica fata cand vezi becurile din bord acoperite cu banda izolier!

am ajuns sa imi repar masina singur dupa ce cei de la service mi-au rupt o caseta se directie si au dat rateu la distributie! si am fost la toate din zona mea nu numai la unu si se lucreaza in bataie de joc!

de ex acum la bmw am fost sa sudez toba (mi.a sudat doar unde era rupta unde mai era putin desprinsa a lasat.o asa)

Link to comment
Share on other sites

am facut si directia zici ca am schimbat masina! :)

am mers cu 140 mai mult nu am avut unde si e foarte stabila!

cand e motorul rece nu ma lasa sa accelerez asa trebuie sa faca? deci apas degeaba pe acceleratie zici ca limitata pot sa schimb toate vitezele dar fara sa fortez

cu cat se incalzeste motorul mai mult cu atat ma lasa sa apas mai mult pe acceleratie!

si nu stiu cum sa scot bujiile! : )) sigur trebuiesc schimbate!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.