Jump to content

Clema ghidaj grila ventilatie BMW E90 LCI


FloBR

Recommended Posts

Salutare ,

 

Am cautat pe forum daca a mai fost o astfel de problema dar nu am gasit nici-un topic deschis...asa ca am deschis eu unul.

 

Din pacate am fost la o spalatorie si "Dorel " era prezent ...mi-a facut mie interiorul la masina...probabil cand a curatat grila de la tubulatura de aer din stanga soferului a tras ca un animal ca altfel nu-mi explic si mi-a rupt clema de ghidaj(am gasit cele 3 componente din poza in cotiera...cand m-am urcat in masina nu am observat ca lipseste..ce-i drept ma grabeam foarte tare si nu am analizat ce a facut "Dorel" in masina...am observat doar dupa cateva zile...deci tarziu).

 

Va atasez si poze cu problema.

 

 

Mi-ar fi foarte util daca ma poate ajuta cineva cu un cod pentru clema...si cu niste informatii despre montaj...eu nu m-am dumerit inca cum se prinde clema si daca mai lipsesc cumva componente.

 

Daca are vre-un coleg o clema de vanzare il rog sa mi-o vanda mie :) .

 

 

O zi usoara va doresc !!

post-69677-0-48692200-1455001814_thumb.jpg

post-69677-0-75164300-1455001820_thumb.jpg

post-69677-0-17886100-1455001827_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Mai mult ca sigur l-au rupt, nu cred ca gasesti separat cleme trebuie sa cumperi toata grila sau poti sa o desfaci si sa incerci sa o repari. Chestia aceea cu doua "picioare" intra in fanta din mijlocul grilei si partea cealalta intra in bucata de care reglezi directia. Bucatica aia metalica eu nu am avut-o deci nu stiu cei cu ea....poti demonta grila, se desface bucati ca are numai cleme pentru fiecare componenta a ei, daca ai un pic de indemanare o poti rezolva. Am facut un fel de schema poate intelegi ceva, eu am patit acelasi lucru si am reusit sa o fac :frantics:

 

Spor!

post-15561-0-12845400-1455007745_thumb.jpg

Edited by shady
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsul rapid!

 

Problema este ca piesa cu doua "piciore " nu sta in fanta din mijloc...intra perfect in ea dar daca tragi de piesa iese inapoi afara...nu e cu "click" . Piesa metalica vine perfect pe cele doua "picioare" ...intuiesc ca dupa ce am introdus piesa cu doua"picioare " in fanta din mijlocul grilei trebuie sa introduc piesa metalica ca sa le tina apropiate si sa nu mai iasa ..dar nu inteleg cum pot sa o prind...probabil doar daca dau grilele jos complet cum mi-ai sugerat.

Link to comment
Share on other sites

ca sa o prinzi pe interior trebuie sa lucrezi cu grila pe masa. Putina atentie si poti daca nu e nimic rupt . Mari idioti ... bine macar ca ti-au lasat piesele... Uite de aia eu nu fac interiorul la spalatorie , aia nu au nici cea mai mica responsabilitate in lume si eu sa las masina pe mana lor ... mi-am luat solutii profi de interior si mi-l fac singur :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Piesa cu "picioruse" trebuie bagata in spatele grilajelor, iar piesa de reglaj o pui dupa, trebuie sa faci in asa fel in cat grilele de directionat aerul sus-jos sa fie in cele 2 piese...nu stiu cum sa iti explic altfel :rolleyes:

te poti uita la celalate grile cum e si trebuie sa te prinzi :thumbsup:

Edited by shady
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Mai mult ca sigur l-au rupt, nu cred ca gasesti separat cleme trebuie sa cumperi toata grila sau poti sa o desfaci si sa incerci sa o repari. Chestia aceea cu doua "picioare" intra in fanta din mijlocul grilei si partea cealalta intra in bucata de care reglezi directia. Bucatica aia metalica eu nu am avut-o deci nu stiu cei cu ea....poti demonta grila, se desface bucati ca are numai cleme pentru fiecare componenta a ei, daca ai un pic de indemanare o poti rezolva. Am facut un fel de schema poate intelegi ceva, eu am patit acelasi lucru si am reusit sa o fac :frantics:

 

Spor!

 

Si eu am problema asta cu una din grille. Cel putin este una de pe mijloc-pasager si acolo mi-am pus acel parfum BMW, deci nu mai trage nimeni de ea. La mine, doar o clema e rupta si am reusit cumva s-o prind la loc, dar fara sa dau jos grila. Chiar m-am chinuit cu niste sarme, in fine...Ideea este ca daca tragi de ea, iar va pica, dar cel putin cu parfumul in grila, n-ai de ce sa mai tragi. Oricum doar eu conduc masina si daca vad pe vreunu ca vrea sa-mi traga de grila, ii dau una peste mana. Am incercat si prin dezmembrari, dar nu prea vor sa vanda doar piesele alea.

Link to comment
Share on other sites

Baieti multumesc pentru ajutor ! Pana la urma am gasit o grila in dezmembrari si am achizitionat-o .

 

@ Bigmoon ...asa am inceput sa fac si eu de cand cu patania asta..mi-am cumparat cateva produse de la Sonax si am sa imi fac eu interiorul.

 

@ RaYn3 am vazut ca esti din TM ...daca vrei iti pot da numarul de telefon de unde am cumparat eu grila....probabil mai au si grila din mijloc ....grila de pe stanga ce am cumparat-o a fost ieftinica sa zic asa....50 lei :)

Link to comment
Share on other sites

Baieti multumesc pentru ajutor ! Pana la urma am gasit o grila in dezmembrari si am achizitionat-o .

 

@ Bigmoon ...asa am inceput sa fac si eu de cand cu patania asta..mi-am cumparat cateva produse de la Sonax si am sa imi fac eu interiorul.

 

@ RaYn3 am vazut ca esti din TM ...daca vrei iti pot da numarul de telefon de unde am cumparat eu grila....probabil mai au si grila din mijloc ....grila de pe stanga ce am cumparat-o a fost ieftinica sa zic asa....50 lei :)

 

Da-mi pe privat ori aici nr-ul celor din dezmembrari. Sunt din TM cumva? Merci!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Salutare oameni care au primit de lucru din cauza dobitocimii care nu stiu sa umble finut !

Ma puteti ajuta cum pot sa scot grila de ventilatie de pe partea soferului? Mi-a cazut din "senin" elementul de schimbare stanga-dreapta a aerului ! Si vreau sa il lipesc cumva sau sa il schimb din dezmembrari !

Link to comment
Share on other sites

Ma puteti ajuta cum pot sa scot grila de ventilatie de pe partea soferului?

 

Deschizi usa de la sofer si incepi sa tragi usor de ansamblul grilei din partea exterioara a bordului (se vede clar imbinarea) Deci, practic degetele tale trebuie sa traga de pe laterala bordului - de asta am sugerat sa deschizi usa. Iese destul de usor pentru ca are doar 2 elemente de fixare.

 

Poti face lipirea si fara demontare daca ai o penseta curbata - ca cele folosite de stomatologi. Cu una similara am reusit foarte usor sa pozitionez elementul interior si sa lipesc clipsul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.