Jump to content

Help! Problema consum baterie aberant Bmw e60


Recommended Posts

Salutare,

 

Masina este un Bmw E60 525i. Problema este ca peste noapte scade bateria la 6v.

 

Am testat sa vad ce consumator am, scotand pe rand diverse care ar fi putut genera un consum mare.

 

Am schimbat bateria cu una noua.

 

Astazi, masurand, am descoperit aceasta cutie neagra la motor care spre rusinea mea nu stiu ce este.

 

Cu cheia scoasa din contact, acesta bazaie. Am incuiat masina, am asteptat 20 min, la fel bazaie ca sunetul de relee sub tensiune.

 

Ce pot verifica sau ce pot face?

 

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160209/40f3371a2e96c3c5b8ae216a59e033f6.jpg

 

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160209/e85210f884207d50c2f5e146d2f89de7.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

salut.

 

am avut acceasi problema pe un 525d , e61. la mine problema a fost modulul de lumini ( care era undeva in portbagaj ) ..

uneori consuma bateria intr-o singura noapte , alteori puteam merge si cateva luni pana sa apara problema.

a fost inlocuit modulul de lumini si problema s-a rezolvat.

eroare a fost descoperita pe tester dupa numeroase incercarci , pentru ca dupa cum ziceam problema era intermitenta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu nu ii dau se cap la a mea. Am schimbat bateria cu una noua, am resetat din tester, am verificat incarcarea, sta in 14,8 fara consumatori, 13,9 cu consumatori. In 4-5 ore cu masina oprita, imi descarca bateria de mai raman 3v in ea. Am dus-o la electrician, s-a chinuit 3 zile, a zis ca totul e ok...

 

Ibs-ul e ok consumatori nu am... Nu stiu ce sa-i fac..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Buna,uite-te la ibs e inteligent batery senzor e pe borna minus la baterie,daca e defect trimite informatii false la ecu si masina nu intra in sleep mode!sa vezi daca ala e defect de pe borna minus o sa ai un cablu care are o mufa mica albastra,deconecteaza si vezi daca dupa 15-20 min se mai aude de la motor sunetul respectiv!am sa revin maine cu poza sa vezi ce mufa trebuie scoasa!
Link to comment
Share on other sites

Exact dupa ce am pus logic 7, consola dsc cu scaune active, firele de la can la scaune, jaluzeaua de la luneta, oglinda cu hig beam assist si butonul sport, pdc si camera marsarier + emulator si servotronic.

 

A doua zi a inceput sa descarce bateria gav.

 

Toate cele mentionate mai sus le-am scos pe tand si nu au elimknat consumul.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Razvan Gavan
Link to comment
Share on other sites

Ok..le-ai verificat,dar esti de acord cu mine ca problema sigur este de la una din lucrurile de mai sus...sa zicem ca logic 7 nu e,oglinda cu high beam iara nu prea vad legatura...butonul sport iarasi nu,pdc......nu cred,perdeluta luneta iarasi nu..mai raman scaunele active(poate raman prea "active" chiar si dezactivate,firele de la can+ codari trebuie verificate,servotronic.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.