Jump to content

Cate perechi de roti aveti?


eneh

  

239 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

La e60 am avut la un moment dat 4 seturi de roti: 2 cu care am luat masina (16 iarna si 17 vara), si 2 cu care le-am inlocuit (am luat un set de 16 pentru iarna si unul de 18 de vara).

La F10 am 17 iarna si 19 vara.

La F20 am 16 iarna (tabla), 16 vara (aliaj)

 

Ma gandeam sa trec la o singura pereche de jante(18) cu doua perechi de gume. Dar deh, la iernile noastre ai nevoie de cauciucuri cat mai inguste pentru zapada...fiind unul dintre motivele pentru care am pereche separata pentru vara si de dimensiuni mai mici(16).

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Acum am jante pe 17 cu cauciucuri de iarna si de vara pe acelasi set dar nu o sa ramana asa pentru mult timp (abia am cumparat masina, BMW E60 520dA)

 

Anu trecut am avut jante pe 19 pentru vara si pe 16 pentru iarna (BMW E90 320dA)

Acum doi ani am avut set de 19 pentru vara si 18 pentru iarna dar nu as mai repeta experienta, nu as mai sta sa am grija pana si iarna la gropi, ce se ascunde pe sub zapada si multe altele. (BMW E46 318Ci)

 

Am votat doua seturi de jante vara/iarna mi se pare cel mai "comod" si cel mai adecvat, mai ales daca esti fan jante 18-19 pentru sezonul cald.

Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

Acum am jante pe 17 cu cauciucuri de iarna si de vara pe acelasi set dar nu o sa ramana asa pentru mult timp (abia am cumparat masina, BMW E60 520dA)

 

Anu trecut am avut jante pe 19 pentru vara si pe 16 pentru iarna (BMW E90 320dA)

Acum doi ani am avut set de 19 pentru vara si 18 pentru iarna dar nu as mai repeta experienta, nu as mai sta sa am grija pana si iarna la gropi, ce se ascunde pe sub zapada si multe altele. (BMW E46 318Ci)

 

Am votat doua seturi de jante vara/iarna mi se pare cel mai "comod" si cel mai adecvat, mai ales daca esti fan jante 18-19 pentru sezonul cald.

 

Ai sesizat vreo diferenta in rezistenta articulatiilor intre jante pe 17, 18 si 19? Ce dimensiune crezi ca ar fi ideala ca un compromis intre look/confort?

Link to comment
Share on other sites

Ai sesizat vreo diferenta in rezistenta articulatiilor intre jante pe 17, 18 si 19? Ce dimensiune crezi ca ar fi ideala ca un compromis intre look/confort?

 

Sincer nu, la ce suspensii am avut pe masini, nu aveam confort nici cu jante pe 16, din contra, fiind balonu foarte mare chiar topaia destul de rau pe strada, dar nu ma deranjeaza :D

Link to comment
Share on other sites

E87

Am un set aliaj 16" vara si un set tabla 16" iarna

 

Recomand la fiecare schimbare verificare presiune si echilibrare , eu asa procedez , si rotirea rotilor , adica ce am avut pe fata am pus pe spate si invers , asa se obtine o uzura uniforma daca ai aceeasi dimensiune pe fata si pe spate

Link to comment
Share on other sites

@wtww

 

E90.bmp

 

Si eu am la fel ca tine. Si eu procedez similar, in afara de rotirea fata-spate. O practicam si intr-adevar uzura anvelopelor era uniforma, dar am constatat ca in manualul de utilizare BMW se face recomandarea de a nu schimba anvelopele de pe punti diferite. De atunci schimb doar dr.-stg.

Edited by drrond7
Link to comment
Share on other sites

@wtww

 

E90.bmp

 

Si eu am la fel ca tine. Si eu procedez similar, in afara de rotirea fata-spate. O practicam si intr-adevar uzura anvelopelor era uniforma, dar am constatat ca in manualul de utilizare BMW se face recomandarea de a nu schimba anvelopele de pe punti diferite. De atunci schimb doar dr.-stg.

 

Da ok ! dar daca ai anvelope cu sens de rotatie ?! , eu asa procedez de 5-6 ani si nu am sesizat nimic , adica nu trage stanga sau dreapta ... nu se aud zgomote de la anvelope etc

Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

Da ok ! dar daca ai anvelope cu sens de rotatie ?! , eu asa procedez de 5-6 ani si nu am sesizat nimic , adica nu trage stanga sau dreapta ... nu se aud zgomote de la anvelope etc

 

Ei, evident ca la cele cu sens de rotatie nu ai cum sa schimbi dr-stg! Doar la cele de vara (fara). Ti-am zis ca si eu asa am facut tot timpul pana de curand cand am citit in manual recomandarea. Eram foarte multumit, nu bateau, nu "trageau", se uzau uniform, etc. Dar daca ei asa recomanda, am decis sa ma conformez. Pana la urma fiecare e liber sa decida cum crede ca e mai bine.

Edited by drrond7
Link to comment
Share on other sites

In cazul modelului meu, manualul recomanda asa:

post-64546-0-79933800-1455277574_thumb.jpg

 

Ontopic: la bemveu am si eu 2 randuri de roti, 14 de iarna si 15 de vara, dar nu stiu daca voi mai scoate masina iarna, deci posibil sa renunt la cele de pe 14.

In cazul citadinei, am un singur rand de jante si 2 de anvelope, dar cum le-a venit sorocul ambelor seturi incep sa ma gandesc serios la niste anvelope mixte. Masina merge foarte putin, deci e nejustificata investitia in 2 seturi de anvelope.

Edited by MuciX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.