Jump to content

Bmw seria 3 sau 5


Robert RBT

Recommended Posts

Buna seara,in curand doresc sa.mi cumpar o masina,insa sunt foarte indecis.

Ce recomandari imi dati?Nu pot sa ma hotarasc intre seria 3 sau 5 ambele 2007,diesel.

 

Difera pretul la cele 2 modele..... da mai multe detalii, dotari, motorizare bla bla

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai nevoie de spatiu si vrei consum + intretinere mici iti recomand E90. Daca ai nevoie de confort, spatiu mai mare + mai ai de transportat ocazional si pasageri in spate , recomand E60. Trebuie sa tii cont ca un E90 cu motor de 2.0d va avea performate mai bune fata de un E60 cu acelasi motor.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi dilema am avut-o si eu acum 2 ani, desi primul meu bmw condus a fost un e60 LCI, am mers pe e90 pentru mai multa sportivitate/manverabilitate, la drum lung un e60 va fi mai confortabil dar putin mai greu de manevrat in oras, ca intretinere nu cred ca este diferenta foarte mare, pana la urma sunt aceleasi motoare (daca mergi pe 320/520d). La capitolul spatiu si e90 sta foarte bine, eu am 1.78 si e destul loc in spate, in fata nu simti diferenta. Daca vei merge pe e60 eu ti-as recomanda e60 LCI, arata foarte bine stopurile cu led si imi place mult si schimbatorul nou (cel joystick). Cel mai bine mergi cu ambele masini si vezi cum ti se par, desi nu ti vei face o idee chiar obiectiva in cateva zeci de minute de condus..

 

Ca si diferente la motoare:

 

M47 -variante de 163 de cp,vine pe e60/e90 nonfacelift-buba cea mai are este turbina, se strica destul de des, un alt dezavantaj-este cam gurmand, eu am ajus si la consum 13 in oras cu automata..(ore de varf)

 

N47- motor de generatie mai nou, varianta de 177 de cai, consum mai bun, buba lui este distributia, vezi topicul de mai jos, mie mi s-a parut ca trage mai bine decat m47, se tureaza mai rapdid...

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/162470-problema-rupere-lant-distributie-motoare-n47-20d/page__st__4180

 

Si nu uita sa verifici masina in service/reprezentanta + pastreaza 500-1000 de euro pentru eventuale cheltuieli, sa pui masina la punct.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.