Jump to content

Ati auzit de Fuel Shark ?


OPaul

  

91 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Am vazut o reclama pe farcebook in care prezinta un dispozitiv care trebuie doar conectat la priza de la masina si iti reduce consumul de combustibil cu pana la 20% sau 50% !!! (depinde de site sau de vanzator)

 

Dupa ceva cautari am vazut ca este foarte popular in SUA, dar oare functioneaza sau este o teapa care a prins in America si acuma cineva incearca si pe la noi ?

 

Descrierea produsului suna cam asa:

 

''Fuel Shark stabilizeaza circuitul electric al masinii, realizand o reducere a consumului de combustibil, prin optimizarea factorului de putere.''Sau asa zice legenda !!!

 

Aici este un clip cu prezentarea produsului realizat de un post TV. Dupa testele lor au arata ca produsul functioneaza, dar mie nu prea imi vine sa cred.

 

Edited by OPaul
  • Like 1
  • Downvote 17
Link to comment
Share on other sites

Well...technic vorbind puterea totalĂŁ este o sumĂŁ (vectorialĂŁ) de mai multe puteri: activĂŁ , reactiva, deformantĂŁ.

Acest tip de dispozitive bazate pe condensatoare modifica factorul de putere (cos_fi -> 1) ceea ce scade ponderea puterii reactive din puterea totalĂŁ.

 

DacĂŁ ai avea un contor special aĂâ˘a cum au ĂŽntreprinderile (mĂŁsoarĂŁ atât activ cât Ăâ˘i reactiv) atunci da, un astfel de dispozitiv scalat corespunzĂŁtor pentru puterea reactiva consumatĂŁ te-ar ajuta prin scĂŁderea facturii.

 

Pentru persoane fizice este ZERO pentru ca persoanele fizice plĂŁtesc numai puterea activĂŁ (kWh) mĂŁsuratĂŁ de contoare de putere activĂŁ deci nici o influenĂâşa asupra facturii.

 

La maĂâ˘ini este la fel egal cu ZERO nefiind consumatori de putere reactiva (exceptând eventuale maĂâ˘ini cu tracĂâşiune cu motoare de inducĂâşie/asincrone. Ăn plus circuitul electric al maĂâ˘inii este DC, iar tensiunea ĂŽn fazĂŁ cu curentul deci cos_fi este prin definiĂâşie 1.

 

Personal, cred ca acest tip de reclama se aflĂŁ la limita legalitĂŁĂâşii prin faptul ca minte prin omisiune.

 

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca cumperi 2 mergi chiar moca, atat de mult se reduce consumul!

 

Inginerii auto abia reusesc sa scada consumul de la o generatie la alta cu maxim 5% si naivii au impresia daca bagi o rezistenta in priza ai facut afacerea secolului!

 

Daca ceva e prea bun sa fie adevarat atunci chiar asa este, o regula de viata!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Nu merge in serie pentru ca iti creste tensiunea la 24v si arde tot. Se recomanda montarea in paralel. Eu pus 4 astfel de dispozitive si acum merg doar pe electric - am taiat alimentarea cu motorina si merg doar din electromotor.

 

:)

 

Daca as fi stiut... nu mai trebuia sa demontez cele 3 pistoane de la motor ca sa reduc consumul la 25%. Dar cel putin asa am ramas cu piese de schimb :console:

Link to comment
Share on other sites

Nu merge in serie pentru ca iti creste tensiunea la 24v si arde tot. Se recomanda montarea in paralel. Eu pus 4 astfel de dispozitive si acum merg doar pe electric - am taiat alimentarea cu motorina si merg doar din electromotor.

 

[/quote

 

Va radeti voi ,da va radeti degeaba, iar tu nici nu stii cata dreptate ai, pentru ca de la asa ceva s-a plecat si s-a ajuns la masina cu ..... motor electric, care culmea e ca mai si functioneaza,

Edited by cristianro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.