Jump to content

E90 - upgrade sistem de sunet standard la Hi-Fi


paul_e88

Recommended Posts

Sistemul il gasesti pe ebay la sume de 700-800e, la care mai adaugi cablajul, piesele enumerate in posturile anterioare (suport amplificator - tava depozitare - rame cu suport pentru tweetere daca nu ai deloc tweetere, plus obligatoriu suportul pentru difuzor central) si montajul care implica decuparea usilor spate, posibil si a politei spate, iar mai apoi codarea.

 

De la standard e foarte costisitor. Cred ca e mai rentabil o codare Hi-Fi si adaugarea unui amplificator de 6 canale si niste difuzoare mai bune pe fata, inclusiv subwoofere.

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

Salut. In primul rand felicitari pentru initiativa, este foarte utila.

 

Am vazut ca ai scris ca daca faci upgrade de la Standard la Hi-Fi este cel mai usor deoarece toate cablurile sunt deja trase.

Adica exista deja cablu tras pentru amplificator si tweeterele din usi?

 

As vrea sa fac acest upgrade la masina mea. Momentan am cd-player-ul business; merita sa fac upgrade si la cd-player professional sau pot si cu cel actual?

Exista vre-o diferenta notabila intre ele? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

 

As vrea sa fac acest upgrade la masina mea. Momentan am cd-player-ul business; merita sa fac upgrade si la cd-player professional sau pot si cu cel actual?

Exista vre-o diferenta notabila intre ele? Multumesc

 

Nu cred ca exista diferenta intre ele daca ai doar 6 difuzoare.

 

Ce trebuie sa afli/intelegi este ca daca ai difuzoare de medii si inalte pe usile din fata (deci mai multe cabluri/difuzoare..) sau in fata, probabil ca ai si amplificatorul (analogic) in portbagaj, deci si cablu de conexiune intre HU si amplificator.

 

Logic 7 comunica HU-amplificator (si) prin conexiune optica. Cred ca Logic 7 are si iesire audio (pt 6 difuzoare, as vrea asta sa mi se confirme), dar care trebuie recodata.

 

Sa fiu corectat daca gresesc :jig:

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

pe unul din forumurile bmw externe am gasit exact asta cand aveam un 3 cabrio cu sunet standard. era o lista si cu tot ce trebuie, nu totul din aceesi sursa. am cumparat tot, le am noi in cutii, daca vrea cineva le vand, am sa fac poze. in orice caz e un amplif blaupunkt parca pt bmw, cu cablu cu mufa plug&play bmw, subwoofere de prin america, se monteaza sub scaune, tweetere originale de la bmw+ grile (se monteaza in colt la oglinda pe interior). am sa fac un inventar si daca le vrea cineva le vand la pret f rezonabil. eu nu am apucat sa le folosesc. atentie ce am eu e numai pt sunet standard din fabrica, la alte sonorizari sunt alte amplificatoare...etc.
Link to comment
Share on other sites

Tin minte ca ar exista diferenta de putere intre cd player business si professional.

Dar daca ai sistemul standard, fara tweetere, nu cred ca rezolvi nimic.

 

Un prim pas spre un sunet decent e un amplificator dedicat, fie Hi-fi, fie aftermarket. Plus adaugarea unor tweetere, daca nu ai.

Link to comment
Share on other sites

Tin minte ca ar exista diferenta de putere intre cd player business si professional.

Dar daca ai sistemul standard, fara tweetere, nu cred ca rezolvi nimic.

 

Un prim pas spre un sunet decent e un amplificator dedicat, fie Hi-fi, fie aftermarket. Plus adaugarea unor tweetere, daca nu ai.

 

Multumesc de lamurire. Daca vreau sa trec de la standard la Hi-Fi sunt trase cablurile (pentru amplificatorul din portbagaj, twetereele din usi si cele de la luneta) sau trebuie sa trag eu cabluri noi pentru fiecare componenta instalata?

 

Banuiesc ca la medii si subwofeere pot sa folosesc cablurile actuale. Ai idee daca sistemul hi-fi de pe un e60 se potriveste pe un e90? Sunt diferente la nivel de marime a boxelor sau putere ca pe realoem apare ca nu sunt compatibile boxele intre modele dar sunt vanzatori care sustin ca este acelasi sistem?

Link to comment
Share on other sites

Difuzoarele din portiere difera intre E60 si E90.

Nu poti folosi instalatia existenta decat partial. Pentru ca sursa de sunet va fi in portbagaj iar acum e in bord.

Conform realoem , difuzoarele sunt aceleasi pe seriile 1,3,5,7,X1 si mini ...

http://www.realoem.com/bmw/enUS/part?id=NC31-EUR-12-2006-E60-BMW-520d&mg=65&sg=20&diagId=65_1306&q=65139143153

Link to comment
Share on other sites

Lasa Realoem. Ai prins vreodata in mana unul sa vezi?

 

Difuzor portiera E60:

http://farm5.static.flickr.com/4060/4376562061_9cb1b84408_b.jpg

 

Difuzor portiera E90:

http://kmarei.minidns.net:8000/files/Logic%207%20mids/DSC00330.JPG

 

Tie iti par la fel?

Link to comment
Share on other sites

Conform realoem , difuzoarele sunt aceleasi pe seriile 1,3,5,7,X1 si mini ...

http://www.realoem.c...6&q=65139143153

 

La E9x, cele de pe usi nu sunt la fel.

 

http://www.realoem.c...&diagId=65_1530

 

 

http://assets.suredone.com/1838/media-photos/sd7655-bmw-65139143147-e90-e91-e92-e93-e88-e63-e64-door-speaker-mid-range-oem-328it-328i-330i-325i-3.jpg

Edited by mgs
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Suport de usa pentru tweetere

- fara panza in spatele grilei metalice

- 51 33 7258575 - usa stanga - 107 lei

- 51 33 7258576 - usa dreapta - 107 lei

 

- cu panza in spatele grilei metalice

- 51 33 7171201 - usa stanga - 126 lei

- 51 33 7171202 - usa dreapta - 126 lei

 

- cu logo harman kardon

- 51 33 7270891 - usa stanga - 175 lei

- 51 33 7270892 - usa dreapta - 175 lei

 

Conector baterie - pentru cei care vor sa se lege cu amplificatorul la blocul de sigurante de pe baterie. Trebuie verificat daca exista pinii fizic in suport inaintea cumpararii conectorilor.

- 61 13 6920092 - conector 2,5-4MM² - 7.2 lei

- 61 13 6920094 - conector 6-10MM² - 8.5 lei

- 61 13 6925166 - mufa 2 pini - 4.6 lei

- 61 13 6925176 - mufa 1 pin - 6.3 lei

 

Suport amplificator - in stanga portbagajului, sub capitonaj, pt Hi-Fi, Logic 7 si Individual

- 65 15 6945072 - suport amplificator - 93 lei

 

Tava de depozitare portbagaj - cea adanca nu se mai potriveste deasupra, daca se monteaza amplificatorul

- 51 47 7139049 - tava depozitare stanga - 48 lei

 

Suport difuzor central - pentru Logic 7/Individual

- 51 45 7123750 - suport difuzor - 230 lei

 

Clips de plastic - pentru inlocuirea celor care se rup, cand se demonteaza fata de usa

- 51 41 8224781 - clips cu garnitura - 3 lei

 

Cele de sus ar fi necesare pentru un montaj cat mai original.

 

Pentru cine nu vrea sa taie cablurile originale ale masinii:

 

Conector mama pentru conectorul pt subwoofer

- 61 13 6901731 - conector

- 61 13 8364835 - 4 x pini

 

Conector subwoofer

- 61 13 6984750 - conector

- 61 13 8364836 - 4 x pini 0,5- 1,0 MM²

sau

- 61 13 8364838 - 4 x pini 1,0- 2,5 MM²

 

Conector mama pentru conectorul de la difuzoare

- 61 13 8373583 - conector

- 61 13 1393723 - 2 x pini

 

Conectorul de la difuzoare

- 61 13 6925634 - conector

- 61 13 1383776 - 2 x pini

Salut unde pot gĂŁsi suportul pentru tweetere?? 😁

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare,

Am un bmw e91, cu sistem standart+CCC.

Am pus deja 2 tweetere, diferența e semnificativĂŁ fata de sistem standard.

Ce pĂŁrere aveți, are rost sa mai pun boxe coaxiale in ușile din spate, și sa schimb subwooferul cu un aftermarket, fĂŁrĂŁ amplificator a monta un amplificator?

Edited by Calitri
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Am un bmw e91, cu sistem standart+CCC.

Am pus deja 2 tweetere, diferența e semnificativĂŁ fata de sistem standard.

Ce pĂŁrere aveți, are rost sa mai pun boxe coaxiale in ușile din spate, și sa schimb subwooferul cu un aftermarket, fĂŁrĂŁ amplificator a monta un amplificator?

 

Scurt Off-topic,

 

Pentru montarea tweeterelor, a trebuit sa faci ceva modificari ? In afara de rama de la usa.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Salutare,

Am un bmw e91, cu sistem standart+CCC.

Am pus deja 2 tweetere, diferența e semnificativă fata de sistem standard.

Ce părere aveți, are rost sa mai pun boxe coaxiale in ușile din spate, și sa schimb subwooferul cu un aftermarket, fără amplificator a monta un amplificator?

Saut , daca ai montat tweeterul la difuzorul din usa , impedanta rezultata este de 1.33 ohm si nu e prea indicat sa scazi sub 2 ohmi ca poti arde finalii din headunit. Asta se datoreaza faptului ca la sistemul standard de sunet difuzoarele din usi si subwooferele sunt puse in paralel rezultand impedanta de 2 ohmi ( fiecare difuzor are 4 ohmi ) iar daca mai pui in paralel tweeterul , care la randul lui are 4 ohmi rezulta ce i-am spus , deci atentie...

Edited by Lancer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.