Jump to content

By F10 - semi M5 :)


Petrut TGV

Recommended Posts

Salut,

 

Stie careva care sunt limitarile legale in privinta foliilor aplicate pe stopuri/faruri ?

M-ar interesa (imi pare ca dau bine pe masina) si pe mine un montaj dar nu stiu cat sunt de legale.

 

Din ce m-am interesat pana acum cred se incalca cateva prevederi ale articolului 112 din codul rutier

 

Art. 112 Certificatul de ĂŽnmatriculare sau de ĂŽnregistrare ori dovada ĂŽnlocuitoare a acestuia se reĂžine de cĂŁtre poliĂžia rutierĂŁ ĂŽn urmĂŁtoarele cazuri:

...

d) vehiculul circulã cu defecÞiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;

...

m) autovehiculul are aplicat pe partea frontalĂŁ Âşi/sau posterioarĂŁ a acestuia afiÂşe, ĂŽnscrisuri sau reclame care diminueazĂŁ eficacitatea dispozitivelor de iluminare Âşi semnalizare luminoasĂŁ ori citirea numĂŁrului de ĂŽnmatriculare;

 

Exista la RAR ceva oficial care sa reglementeze aceste folii intunecate pe dispozitivele de iluminare ?

Link to comment
Share on other sites

Legal nu ai voie sa montezi/schimbi ce nu-i omologat de RAR. Si atentie, montajul obligatoriu in service autorizat RAR.

 

Insa in cele mai multe cazuri nu prea sta nimeni sa verifice ce si cum. In cazul de fata ii va fi imposibil unui politist sa retina talonul, asta pentru ca nu are cum sa-si dea seama daca is originale mai inchise la culoare sau sunt ulterior infoliate. Logic ca daca le vopsesti negre ii va fi evident...

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere numarul de inmatriculare este lipit mult prea sus (pe spate)..stiu ca este un detaliu minor dar pentru mine conteaza destul (pe masina personala) Edited by ckh
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Avand in vedere ca in ultima perioada am tot avut ghinioane cu jantele (am rupt 2 cauciucuri intr-o groapa, am intepat al 3-lea intr-o sarma) ma gandesc sa imi cumpar ceva de rezerva.

Runflat-uri nu mai am nevoie, deci ramane varianta de kit pana sau roata rezerva slim.

 

Ce recomandati pentru f10?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Sa ne spui te rog diferenta dupa ce dai jos runflaturile, si ramai cu 19" si non runflat...

Ar trebuie sa fie o diferenta enorma...

Ps: ai suspensie standard? 19 cu suspensie standard + eventual niste arcuri prokit ar trebuie sa fie ok raportandu-ne la confort/look

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.