Jump to content

Cel mai bun Service Cutii Automate Seria 5 F10 Bucuresti


Max_M

Recommended Posts

In concluzie ei sunt cei mai buni din Bucuresti? Au tot ce le trebuie pentru a schimba uleiul in intregime? Preturi stie cineva?

 

acolo sau aici ...

 

https://www.farcebook.com/Reparatii.cutii.automate.Bucuresti/

 

nu stiu daca ZF Faur sunt cei mai buni , poti sa dai o fuga pana acolo sa ceri o oferta de pret sa intrebi una alta

Link to comment
Share on other sites

Au tot dar fara softul pentru cutia 8HP. Insa pt cine doreste resetarea valorilor nici nu e nevoie de soft , se poate face cel mai simplu din pedala de acceleratie (exista procedura pe net). Cutia in 8 trepte de pe F-uri invata stilul tau de condus dupa fiecare drum facut din ce am citit. La mine dupa ce am facut chestia asta cu pedala de cateva ori , dupa ceva timp s-a imbunatatit ca aproape nu mai simte nimic la schimbul treptelor. Deci recomand.
  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Daca nu au softul pentru 8HP, cum pot sa faca cei de la Faur o diagnoza si un schimb complet de ulei? nu e normal sa faci un update la ultima versune de soft si sa face o resetare totala ?

un alt service care poate asigura o revizie completa pentru cutia automata 8HP45 ? nu a avut nevoie nimeni sa faca revizia la o astfel de cutie ?

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca nu au softul pentru 8HP, cum pot sa faca cei de la Faur o diagnoza si un schimb complet de ulei? nu e normal sa faci un update la ultima versune de soft si sa face o resetare totala ?

un alt service care poate asigura o revizie completa pentru cutia automata 8HP45 ? nu a avut nevoie nimeni sa faca revizia la o astfel de cutie ?

 

BMW Filaret. Poti sa stai si langa masina.

Link to comment
Share on other sites

@Andrei: daca tu crezi ca prin pasii aia resetezi cutia, te inseli amarnic; aia e mai mult placebo. resetarea se face din ISTA. si resetarea aia chiar reseteaza, nu e praf in ochi. oricum resetarea asta nu prea e ceea ce crezi tu. si eu credeam la fel, pana mi-a explicat cineva ca de fapt nu e chiar asa. resetarea despre care noi vorbim aici se refera de fapt la re-invatarea comportamentului cutiei in functie de uzura uleiului si a componentelor interioare: gen cutia se adapteaza uleiului si uzurii internelor, iar tu cand faci revizie/schimbi interne, o resetezi astfel incat cutia sa stie asta si sa se re-adapteze noilor conditii... ba chiar mai mult, nu e bine sa abuzezi de functia asta de resetare, pentru ca tu fortezi cutia sa se comporte ca si cand mereu are interne sau ulei nou.

 

on-topic: update oricum te sfatuiesc sa faci la toata masina, la un service care se ocupa cu asa geva. de ex poti merge la neo_ pt asta. tot acolo poti face si resetarea asta. iar revizia in sine o poti face in alta parte, gen la faur. bineinteles, ideal ar fi sa gasesti un loc care ofera toate astea la pachet, desi ma indoiesc la partea cu update. daca mai e necesar softul si pt altceva atunci cand faci revizia, asta nu mai stiu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

BMW Filaret. Poti sa stai si langa masina.

 

 

eu cand am cerut o oferta de revizie la cutie la ei au spus ca ei nu fac asa ceva pentru ca uleiul este lifetime dar daca totusi doresc se poate face dar pe propria raspundere , in cazul in care dupa revizie se intampla ceva ei nu sunt responsabili

Link to comment
Share on other sites

@Andrei: daca tu crezi ca prin pasii aia resetezi cutia, te inseli amarnic; aia e mai mult placebo. resetarea se face din ISTA.

Pai tocmai ca nu cred. Eu am schimbat uleiul la 118k km dar nu am resetat din soft. A facut un prieten la bmw resetare si nu s-a schimbat nimic, au revenit valorile anterioare in cateva zile, adica acelasi lucru daca ar fi facut resetarea din pedala....si a facut-o si pe asta inainte de reset la bmw, plus ca a schimbat si el uleiul.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

eu cand am cerut o oferta de revizie la cutie la ei au spus ca ei nu fac asa ceva pentru ca uleiul este lifetime dar daca totusi doresc se poate face dar pe propria raspundere , in cazul in care dupa revizie se intampla ceva ei nu sunt responsabili

 

Iti garantez ca si la X5-uri si la F10-uri mi-au facut revizii la cutiile auto si nu am semnat nimic pe proprie raspundere si nu a fost cazul nici sa ma intorc cu vreo neplacere. Se respecta procedura BMW/ZF, au uleiul necesar, baia de ulei cu fitru inclus si suruburile se schimba, se reseteaza memoria cutiei sau adaptarile, se conecteaza apoi pt diagnoza si.. liber la drum.

 

Nu prea se targuiesc in schimb..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Iti garantez ca si la X5-uri si la F10-uri mi-au facut revizii la cutiile auto si nu am semnat nimic pe proprie raspundere si nu a fost cazul nici sa ma intorc cu vreo neplacere. Se respecta procedura BMW/ZF, au uleiul necesar, baia de ulei cu fitru inclus si suruburile se schimba, se reseteaza memoria cutiei sau adaptarile, se conecteaza apoi pt diagnoza si.. liber la drum.

 

Nu prea se targuiesc in schimb..

 

cat a fost costul total pentru F10 ( ulei + baie + suruburi + manopera ) ?

Link to comment
Share on other sites

Ace,poti face schimbul la Zf faur,baietii de acolo fac schimbul ca la carte!

Te duce mai putin ca la bmw,eu la cutia mea 8hp70 am platit in jur de 1600lei (ulei,suruburi,baie ,manopera)...Pt update sau reset te poti duce la bmw dupa si te costa 100-200lei sau binenteles la neo.

Referitor la resetarea care zice andrei,din pedala,am facut-o si eu.Nu pot sa spun ca am simitit ceva diferit si am fost la bmw proleasing pt resetare adaptari.

Ce a fost interesant e ca la diagnoza a aparut si o resetare a cutiei care coincidea cu operatiunea pedala.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cine iti spune lucrurile astea sau unde le gasesti, dar in ambele cutii (45 si 70) intra 8,5l de ulei. Ca schimbul sa fie unul cat mai corect ar trebui ca cei care va fac reviziile sa se apropie cat mai mult de cantitatea respectiva.
Link to comment
Share on other sites

Ace,poti face schimbul la Zf faur,baietii de acolo fac schimbul ca la carte!

Te duce mai putin ca la bmw,eu la cutia mea 8hp70 am platit in jur de 1600lei (ulei,suruburi,baie ,manopera)...Pt update sau reset te poti duce la bmw dupa si te costa 100-200lei sau binenteles la neo.

Referitor la resetarea care zice andrei,din pedala,am facut-o si eu.Nu pot sa spun ca am simitit ceva diferit si am fost la bmw proleasing pt resetare adaptari.

Ce a fost interesant e ca la diagnoza a aparut si o resetare a cutiei care coincidea cu operatiunea pedala.

 

Si dupa ce ai resetat cutia s-au rezolvat toate problemel ? de ce ai resetato defapt ? sau ai facut un updated the Soft ?

cine este NEO ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ace,poti face schimbul la Zf faur,baietii de acolo fac schimbul ca la carte!

Te duce mai putin ca la bmw,eu la cutia mea 8hp70 am platit in jur de 1600lei (ulei,suruburi,baie ,manopera)...Pt update sau reset te poti duce la bmw dupa si te costa 100-200lei sau binenteles la neo.

Referitor la resetarea care zice andrei,din pedala,am facut-o si eu.Nu pot sa spun ca am simitit ceva diferit si am fost la bmw proleasing pt resetare adaptari.

Ce a fost interesant e ca la diagnoza a aparut si o resetare a cutiei care coincidea cu operatiunea pedala.

 

Salut. Am facut si eu schimbul de ulei la ZF Faur, la E70 40d, cutie 8H70Z, la 120000 km. Baia si uleiul le-am luat de pe ebay.de la 250 de euro setul (8 litri de ulei).

 

Desi am citit lucruri bune despre ZF Faur, la fata locului..... poate eu am avut ghinion.

 

In primul rand dupa 5-6 zile de la schimb, la schimbarea din D in R, pe loc se auzea un troznet sub masina (pina la mersul in service mergea impecabil), la trecerea peste vibratoare aveai impresia ca motorul se tine intr-un surub. Am revenit la Faur unde s-a verificat masina pe elvator si mi s-a spus ca este de la cardanul fata care are joc la crucea cardanica si cand schimbi sensul de mers trozneste si sa ma adresez la BMW, ca ei nu au lucrat acolo. M-am dus la Campina la un service BMW al unui prieten, unde s-a constat ca surubul de 18 care prinde cutia de transfer de tampon nu era strans, tot grupul se misca cu mana. S-a strans,s-a rezolvat, cardanul fata am inteles ca are un pic de joc si ca este o rechemare in service pe el, oricum nu era de la el zgomotul.

 

La ZF au un tester care nu a reusit sa comunice cu 8HP-ul meu desi mi s-a spus ca va comunica se va face la sfarsit un test, vor fi resetate adaptarile.... NU A MERS. A mers tot la service ul celalat unde s-au resetat adaptarile moment in care s-a schimbat in foarte frumos si modul in care cutia schimba.

 

Asadar, poate cei de la ZF Faur se pricep la cutiile ZF, dar daca suruburile sunt de la BMW, le strangeti in alta parte. Pentru 250 manopera si masina tinuta peste noapte la ei ca sa mai curga 200 mL ulei pe langa cei 5.5 litri ce curg la demontarea baii, nu am facut o mare afacere.

 

PS: Nici nu este o operatiune gen brain-surgery, asa ca o puteti face la orice service care stie sa desfaca/stranga suruburi si sa toarne 5.5 litri ulei in baie. Nivelul se face foarte usor, la 30 grade, cand curge ulei prin-prea plin, se pune dop. Daca au si tester sa va reseteze valorile adaptare este perfect.

 

Toate bune,

post-67666-0-13675000-1458590221_thumb.jpg

post-67666-0-20336400-1458590228_thumb.jpg

post-67666-0-18689500-1458590237_thumb.jpg

post-67666-0-72577900-1458590285_thumb.jpg

post-67666-0-02950000-1458590462_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.