Jump to content

525d f10 instabil la viteze mari


bomb3009

Recommended Posts

Dupa o perioada lunga in care nu prea am scos masina din oras, este vorba de masina din semnĂŁtura cu integral active steering, ieri la un drum mai lung am observat ca la viteze peste 120 kmh masina se simte instabila. Practic cand schimbam banda simțeam ca un balas stânga-dreapta si chiar uneori cand mergeam drept simțeam ca masina vrea sa plece ba in stânga, ba in dreapta. De asemenea am observat ca si la viteze mai mici tinde sa tragĂŁ putin dreapta.

Sunt obisnuit cu fenomenul de tramlining pentru ca am roti 245/45/18 dar acum mi se pare ca ceva nu e in regula. Ultima data am verificat articulația la aproximativ 72k km si nu era nicio problema iar acum am 78k km. Ieri erau in jur de 12 grade afara si masina era echipata cu anvelope de iarna.

Orice sfat e binevenit, probabil sĂŁptĂŁmana viitoare o voi duce in service iar pana atunci nu o voi folosi.

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

De obicei incep sa apara jocuri in caseta de directie. Masina este destul de grea pe fata, iar motorul este chiar peste caseta de directie.

 

Cel mai bine este sa mergi la o reprezentanta si sa iti verifice jocul in bieletele de directie cat si daca exista joc in caseta de directie.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asa sunt ele, niște gunoaie sunt instabile la viteze mari e de ajuns sa le misti Cu un deget din greșeala si te muta de pe o banda pe alta imediat , au sacrificat direcția exemplara de la bmw e60 de ex cu confortul... Am ĂŽnțeles din ce am mai citit pe forumurile de afara ca au remediat asta o data cu cele de la 2014 in sus...n-am mers cu cele cu pachet m care teoretic ar trebui sa aibĂŁ amortizoare mai sport... Si cu un logan ți Mai bine volanul la 100-120, rĂŁmâne cât de cât bat
  • Like 6
  • Downvote 12
Link to comment
Share on other sites

Si mie mi se-ntampla sa simt ca nu am stabilitate pe F11. In schimb confortul este pe masura.

Singura varianta este sa pun masina pe Sport si masina incepe sa ruleze ceva mai bine.

Ce-i drept am anvelope de 17 cu balonaj de 55. Sa zicem ca-i oarecum normal.

Astept sa vad cum v-a rula masina dupa ce voi monta 245-45-18.

Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu fie caseta la atatia km. Probabil trec la anvelopele de vara si mai fac un test daca nu se gaseste nimic la verificarea mecanica. Oricum stiu cum ar trebuie sa se comporte un f10 pentru ca mai conduc unul ocazional si nici masina mea nu era asa instabila in trecut.
Link to comment
Share on other sites

Schimba anvelopele cu cele de vara, zile celor de la vulcanizare sa verifice bine jantele, si vezi cum se comporata.Mergi la un servise si verifica bine articulatiile, in special bratele si bieletele antiruliu.

La km care ii are masina greu de crezut ca are probleme grave.

Bafta, si tinene la curent daca rezolvi problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

La mine a fost cam asa:

 

1. luat masina cu cauciucuri RFT, de vara si late (225 fata, 255 spate) - directia era ferma si masina superstabila.

2. pus asta iarna cauciucuri de sezon, cu tot cu jante. - nici o problema, masina s-a comportat la fel, desi cauciucurile nu erau RFT.

 

3. In primavara m-am intors la cauciucurile si jantele originale si imediat a aparut si fenomenul asta de tramlining, uneori parca merg cu barca.

Mentionez ca rotile au fost montate in pozitiile originale, adica n-am inversat stanga cu dreapta. Iar fata cu spatele nici n-am cum, avand latimi diferite.

 

In concluzie - la mine cel putin - nu e din bielete, cutie, cauciucuri prea late, RFT sau altele pomenite mai sus.

 

Deci pana la urma cum scapam de tramlining? S-o rezolva cu o geometrie? :unsure:

Edited by Bosniacu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Dupa o perioada lunga in care nu prea am scos masina din oras, este vorba de masina din semnătura cu integral active steering, ieri la un drum mai lung am observat ca la viteze peste 120 kmh masina se simte instabila. Practic cand schimbam banda simțeam ca un balas stânga-dreapta si chiar uneori cand mergeam drept simțeam ca masina vrea sa plece ba in stânga, ba in dreapta. De asemenea am observat ca si la viteze mai mici tinde sa tragă putin dreapta.

Sunt obisnuit cu fenomenul de tramlining pentru ca am roti 245/45/18 dar acum mi se pare ca ceva nu e in regula. Ultima data am verificat articulația la aproximativ 72k km si nu era nicio problema iar acum am 78k km. Ieri erau in jur de 12 grade afara si masina era echipata cu anvelope de iarna.

Orice sfat e binevenit, probabil săptămana viitoare o voi duce in service iar pana atunci nu o voi folosi.

ce marca sunt anvelopele ( continental ) ?am montat continental sport contact 6 noi = 3800 ron( 2*235/35/19=2*265/30/19 non rft ) fiind foarte laudate si mi-a lasat cea mai proasta impresie , chiar nu ma asteptam... extraordinar de zgomotoase si pierdeau aer mult prea repede, bani dati aiurea... tind sa cred ca ciurucurile sunt facute doar pentru noi,am facut cu ele 3800 km si le-am schimbat imediat cum am ajuns in germania cu bridgestone rft si.. diferenta maxima a disparut zgomot si inclusiv problemele la denivelari care daca nu eram putin mai atent treceam instantaneu pe cealalta banda de mers. pertotal daca sunt posibilitati financiare cat de cat montati michelin pilot super sport sau bridgestone si o spun din suflet

Edited by dekad
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am anvelope de vara gy eagle f1 a2 in stare buna. Am schimbat pana la urma ceva bieleta pe partea stanga si am facut geometria. Comportamentul s-a imbunatatit semnificativ, dar parca tot nu sunt complet multumit. Probabil e din cauza ca am suspensia normala si eram obisnuit cu suspensie sport.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.