Jump to content

Video Navigatie CIC


Recommended Posts

ĂĂâşi merge de pe dvd doar iar formatul videoclipului trebuie sa fie .dvd

Nu o sĂŁ Ăâşi-l vadĂŁ pe tot ecranul insa poĂâşi apasĂŁ pe Option Ăâ˘i bifezi acolo Zoom, doar cĂŁ ĂŽĂâşi taie puĂâşin din margini

 

Sent from my V1923A using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Nu trebuie lipite. Formatul DVD Video stie de filme multiple pe acelasi disc.

Care este formatul ala DVD Video?

Exista asa ceva?

Te referi la formatul .VOB?

Si pe ala il pui asa pur si simplu pe un DVD?

Arata-mi si mie cum.

 

Se pot pune mai multe fisiere pe dvd sau trebuie lipite toate intr-unul singur si facut dvd ?

 

Ce trebuie sa intelegi clar este ca DVD este doar un disc pe care poti scrie orice vrei, asa cum transferi fisiere pe orice stick de memorie sa SD card..

Important e sa stii exact ce format intelege decodorul din player sa citeasca. Apoi poo fisiere pe acel DVD exact in formatul acela. Ele pot fi lipite cu altele asemenea cu programe dedicate ce le gasesti pe net.

Sa copii un DVD in alt format inteles de acel player este o akta metoda. Dar trebuie sa cauti. Nu e prea usor de gasit zilele astea daca nu platesti pentru program de conversie.. copiere DVD etc etc

Link to comment
Share on other sites

Degeaba ii raspunzi. Incearca sa faca pe desteptul. Confunda un container cu un format.

Lasa-l sa arunce niste filme pe un Data DVD care e cu totul alta mancare de peste si apoi sa se intrebe de ce nu le poate viziona pe CIC.

Nu o fac deloc pe desteptu.

Mai bine ai raspunde la intrebare oricat de ironica ti se pare.

 

Cand eu ardeam si ard inca Data DVD... tu te incaltai cu fesu... asa ca mai bine ai raspunde la intrebare si dupa aia continuam, ca mai am.

 

Afla ca pe windows 10 daca nu ai windows media player nu prea gasesti un program care sa citeasca, retine, citeasca un DVD banal.. hai aa vedem ce imi recomanzi. DVDul original e un cu film IceAge..

 

Stii, e usor sa pui un link de pe wikipedia si sa crezi ca ai nimerit-o si alta e sa iti bati capul cu mpeg-uri...

 

Hai sa va vad.

Sau trebuie sa fac topic separat pentru asta?

Sunt dispus sa testez orice, mai putin uploadari pe net pentru decodari cu zicea unu altul mai sus..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspuns.

Ma intereseaza sa fac un dvd cu clipuri de pe youtube si sa pot da next.

 

Urmeaza pasii de aici si vei obtine un DVD Video care poate fi citit de unitatea CIC:

https://www.howtogeek.com/howto/3061/burn-any-video-file-type-to-play-on-a-dvd-player/amp/

 

P.S. Nu ii voi raspunde complexatului de mai sus care se tragea cu mine de sireturi in 1997 cand scriam discuri optice. Atunci o unitate writer costa 4000 marci germane, iar un singur blank CD costa 100 marci, echivalentul EUR de azi.

Link to comment
Share on other sites

Urmeaza pasii de aici si vei obtine un DVD Video care poate fi citit de unitatea CIC:

https://www.howtogeek.com/howto/3061/burn-any-video-file-type-to-play-on-a-dvd-player/amp/

 

P.S. Nu ii voi raspunde complexatului de mai sus care se tragea cu mine de sireturi in 1997 cand scriam discuri optice. Atunci o unitate writer costa 4000 marci germane, iar un singur blank CD costa 100 marci, echivalentul EUR de azi.

Nu sunt complexat deloc.

Tu nu raspunzi la o intrebare pentru ca de fapt nu vrei si pentru ca in '97 ai platit 100 de marci germane..

Am inteles ca ai spus-o ca compensare a fesului; bine facut. Ne cam bateam cu fesuri si zapada.. ha ha.

 

Sa vedem daca HitmaNLive mai are intrebari iar tu i-ai rezolvat problema.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
53 minutes ago, HitmaNLive said:

Am rezolvat pana la urma. Pentru cei care vor sa le mearga fara probleme, luati DVD-uri pe care scrie DATA/VIDEO.. 

Problema e ca nu merge sa dau next nici de pe volan, nici de pe  navigatie..

Pai clipurile nu le-ai pus in root-ul DVDului? Ar trebui sa le recunoasca, zic eu.

In fine, dar unde trebuie sa scrie DATA/VIDEO? Pe disc, pe ambalaj?

Nu e suficient daca il scrii data direct din softul de scriere? Ce soft de scriere ai folosit sa mearga de zici ca ai reusit. Zi mai multe despre setarile din soft. Vreau sa incerc si eu fara sa stric DVDuri. 🤭

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

@bimmer90f30, scuze de raspunsul intarziat,am si uitat de rubrica asta.

Pe disc trebuie sa scrie DATA/VIDEO.

Prima data convertesti toate videoclipurile care vrei sa le pui pe DVD cu programul  DVD Flick.  Dupa ce isi face toata siesta de convertire, daca ai IMGBurn o sa ti-l deschida automat sa scrie DVD-ul.

Nu i-am dat de capat sa reusesc sa dau next din buton, singura varianta e sa intri in setari video in timp ce merge pe navigatie si sa selectezi chapter. Fiecare chapter e un videoclip. (in caz de pui mai multe videoclipuri de pe youtube).

Link to comment
Share on other sites

Salut, pentru cei cu CIC 

Folosesc 4k video downloader(iei video de pe youtube)

Și dau burn cu convertxtodvd . 

Poți adăuga chapters,umbli la setări să se adauge după fiecare melodie(adică următorul video), după ce se termina melodia. Două săptămâni mi-am bătut și eu capul până am rezolvat. 

Merge să pui undeva la 40 videoclipuri pe un dvd simplu. 

Link to comment
Share on other sites

Da, din rotița de pe volan, când miști îți arată chapters 1-40 sau câte video ai pus(nu știu dacă merge să le schimbi denumirea)

Când dai burn cu convertxtodvd adaugi un video, și apoi în continuarea primului video trebuie să adaugi altele pentru chapters, altfel nu merge, și setat în setări să adauge chapters după fiecare video. Sper că ai înțeles. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.