Jump to content

F10 Mocheta uda dreapta spate


Recommended Posts

Salut,

Am de vreo 3 luni masina F10 525D, 2011 si am observat ca in dreapta spate am mocheta uda. Am intrebat proprietarul dinainte(care a fost si unicul)si nu stia de problema asta. Initial am crezut ca poate a varsat copilul ceva apa, am scos covorasul de cuciuc si butonii aceia rotunzi cu arici care prinde covorasul si am observat ca umezeala ar veni de sub mocheta prin orificiiile unde se prind butonii aceia. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva???...Nu am patit asa ceva nici pe timpuri cand aveam Dacia....dar la BMW..nu ma asteptam. Cu toate ca abia a facut 5 ani s-a rupt o bucata de cauciuc-cheder care vine deasupra parbrizului si plafon(ceea ce nu mi s-a intamplat la nici o masina din cate am avut!!

Link to comment
Share on other sites

nu. se desface fata de usa si acolo este ceva folie aplicata, lipita cu un fel de mastic cauciucat. La mine era dezlipita in partea de jos, pe o portiune de 10-15 cm.

 

 

wtf...deci trebuie mers intr-un service, sau exista vreun DYI cum se desface asta...

 

Thx!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Crysis21 a zis ca trebuie sa dai fata usii jos. Din cate stiu ai nevoie de niste surbelnite in stea.. nu cred sa le fi schimbat de la E90.. apoi fata usii mai este tinuta de niste clipsuri/ cleme conice din plastic; cu putina grija ferma iese din gauri .. si asa ajungi la folia aceea cauciucata care trebuie sa fie/stea lipita de jur imprejur pe fata interioara metalica al usii.

 

Daca este dezlipita trebuie sa gasesti un adeziv pentru metal si .. cauciuc.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

post-54259-0-32361600-1468748029_thumb.jpegpost-54259-0-38750300-1468748009_thumb.jpegpost-54259-0-32361600-1468748029_thumb.jpeg

Si eu m-am trezit cu mocheta îmbibată de apa la ambele locuri din spate. In dreapta mai mult, in stânga mai puțin. Inițial bănuiam ca ar fi înfundate orificiile de la trapa. Oricum mi se pare anormal pe unde se scurge apa. Sa fie aceeași problema ca la voi??Atașez niște poze, aștept pareri

Apropo se da greu jos fata de usa? E nevoie de mers la service?

Edited by claudium1981
Link to comment
Share on other sites

Da, pare a fi de la bariera de vapori care s-a dezlipit.

Daca ai putina indemanare poti rezolva singur problema.

Eu am folosit silicon pentru a reface etanseitatea.

A trecut mai mult de un an de cand am facut reparatia si problema nu a mai aparut.

 

Ai procedura in atasament:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/14681647/BMW/rear_door.pdf

Link to comment
Share on other sites

Da, e normal.

Apa de pe geamurile laterale se scurge si prin usa, iesind pe o gura de scurgere aflata in coltul de jos al portierei (partea dinspre balamale).

Asta este de fapt si motivul pentru care, in momentul in care bariera de vapori se dezlipeste, apa intra in masina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Și eu am aceiași problema și deși am fost la o reprezentanța BMW nu s-a rezolvat.

Au pus apa cu furtunul pe mașina dar la volum mic de apa nu pĂŁrea ca intrĂŁ.

M-au ĂŽntrebat dacĂŁ nu cumva am uitat geamurile deschise. :)

Au desfĂŁcut fețele de uși și mi-au spus cĂŁ pare cĂŁ sunt bine lipite.

 

DupĂŁ o ploaie abundentĂŁ ĂŽmi intra apa ĂŽn partea din stânga și dreapta spate.

 

Pentru a evita sĂŁ intre apa trebuie ca atunci când plouĂŁ din timp in timp sĂŁ ma duc sĂŁ deschid ușile.

Când deschid ușile din spate curge apa jos.

Uneori nu sunt lingĂŁ mașinĂŁ și nu pot sĂŁ deschid ușile la timp și atunci intrĂŁ apa in interior.

 

Este incredibil pentru o mașina BMW 520 din 2011. Aceasta problema o am de 3 ani.

 

Doar la ușile din spate pĂŁțesc acest lucru. Am fost la multe service-uri am vorbit cu mai multe persoane și parcĂŁ e Triunghiul Bermudelor nu au gĂŁsit o metoda de remediere.

 

Voi ați gĂŁsit o rezolvare?

Link to comment
Share on other sites

Trebuie desfacuta fata de usa si lipita izolatia din interior.

Eu am patit asa ceva dupa montajul foliei pe geamuri. Baietii au taiat masticul cu care a fost lipita izolatia respectiva si in timp s-a dezlipit.

Edited by "ZIGZAG"
Link to comment
Share on other sites

Și eu am aceiași problema și deși am fost la o reprezentanța BMW nu s-a rezolvat.

Au pus apa cu furtunul pe mașina dar la volum mic de apa nu pĂŁrea ca intrĂŁ.

M-au ĂŽntrebat dacĂŁ nu cumva am uitat geamurile deschise. :)

Au desfĂŁcut fețele de uși și mi-au spus cĂŁ pare cĂŁ sunt bine lipite.

 

DupĂŁ o ploaie abundentĂŁ ĂŽmi intra apa ĂŽn partea din stânga și dreapta spate.

 

Pentru a evita sĂŁ intre apa trebuie ca atunci când plouĂŁ din timp in timp sĂŁ ma duc sĂŁ deschid ușile.

Când deschid ușile din spate curge apa jos.

Uneori nu sunt lingĂŁ mașinĂŁ și nu pot sĂŁ deschid ușile la timp și atunci intrĂŁ apa in interior.

 

Este incredibil pentru o mașina BMW 520 din 2011. Aceasta problema o am de 3 ani.

 

Doar la ușile din spate pĂŁțesc acest lucru. Am fost la multe service-uri am vorbit cu mai multe persoane și parcĂŁ e Triunghiul Bermudelor nu au gĂŁsit o metoda de remediere.

 

Voi ați gĂŁsit o rezolvare?

 

Salut. Si eu am patit la fel, la ambele usi din spate. Trebuie date jos fetele usilor si schimbat masticul ce impiedica apa sa intre inauntru. Cam atat, bafta! Nici mie nu-mi venea sa cred cum se poate intampla asa ceva la o masina premium...dar uite ca la modelele astea noi se intampla cam orice...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.