Jump to content

Pareri Active Tourer 218i


AngelHeart

Recommended Posts

Buna seara.

 

Vad ca nu exista momentan niciun topic in aceasta sectiune si ma vad nevoit sa deschid eu unul. As fi vrut sa stiu daca exista pe forum posesori de Active Tourer, eventual 218i, pentru a afla ceva detalii si avantaje/dezavantaje ale acestui model, sau probleme cunoscute.

 

Masina va fi pentru fii-mea care mai are in vedere si un Mini Cooper Countryman. O alta varianta ar mai fi X1 xDrive 18d. Ca pret, Active Tourer-ul ar fi cel mai avantajos, beneficiind si de o oferta in momentul de fata. Inclusiv cu pachet M ajunge la 28.908 €, fata de 43.645 € cat e X1, cam aceleasi optiuni si ambele cu cutie automata Steptronic.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Cand eram in cautari pentru o masina noua, eu si sotia(care nu este fab bmw) am vazut masina doar static, in show-room, si nici macar ei nu i-a placut, si a considerat-o de fapt un mini(scaunele seamana mult), iar pretul i s-a parut mare pentru o masina cu motor in 3 cilindri.Mie scaunul imi pare putin ingust si lipsit de confort, motiv pentru care nici nu am mai incercat-o la un test drive.

 

Ca si parere subiectiva, ni s-a parut urata si ne-am orientat catre alta marca.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Probabil ca nu mai este de actualitate...totusi: cum arata masina la exterior...asta e la latitudinea ficaruia sa hotarasca daca ii place sau nu. In schimb interiorul este o bijuterie! Dpmdv peste seria 3 si nu seamana deloc cu mini. Nu stiu Eugen B in ce masina s-a urcat?!?!?

 

Masina este intradevar scumpa pt dimensiune, dar este practica si f f inchegata! Feelingul premium il simti la toate capitolele! Iar raportul calitate pret pt o masina noua BMW este f bun!

 

Este un model f apreciat la vest de Austria pentru ca acolo exista cumparatori mai maturi!

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Da, si mie mi-a placut si exterior si interior, mai ales noaptea cu liniile alea luminate pe portiere. Oricum, pentru mine nu exista BMW urat, asa ca nu pot fi foarte obiectiv. :rolleyes:

 

S-a hotarat la mini pana la urma. Iar daca as avea acum bani de o masina noua pentru mine, as alege un Gran Tourer.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Multumiri de pareri, baietii.

La un pic peste 20k euro (23-24), la cat este (sau cel putin a fost) oferta la 218i nou, la Bavaria (da, un discount de aproape 35% fata de pretul de lista), cred ca este una dintre cele mai bune oferte de pe piata la ora actuala, si pentru un BMW in sine.

Ai mei au plecat in cautari la diverse reprezentante, si dupa ce au inceput cu Duster si au terminat cu Vitara, am reusit sa-i conving sa viziteze si reprezentanta BMW, asa, macar sa vada ce pierd. Cand au venit inapoi zicandu-mi ca erau sa plece acasa cu masina de test, si gata, au dat comanda de 218i si nu mai putem da inapoi, parca am avut o retinere; ma asteptam sa zica ca au venit cu serie 1, nu cu ââŹĹblasfemiaââŹÂ de serie 2. Dar citind pe aici, m-am mai linistit, iar dupa ce a venit masina am inteles de ce le-a placut asa mult. Practic, la buget de masina obisnuita, iei una premium, si cu toate lipsurile de 4x4, ACC si altele, tot merita.

Asa ca daca aveti vreo 20 si un pic de mii si cautati masina noua, nu inteleg de ce va mai uitati in alta parte. BMW-ul serie 2 cu discount este best-buy, de departe!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@LittleM@n Sa il stapaneasca sanatosi, in primul rand. Pot sa confirm ca alegerea facuta e una excelenta. Lansand pretul deocamdata la o parte, cred ca BMW a a dat o lectie celorlati producatori; le-a aratat ca o companie premium care e specializata pe tractiune posterioara, poate sa faca un MPV, sa il faca cu tractiune anterioara, si sa se mai si conduca excelent. Si eu am un Gran Tourer; nu vreau sa-mi imaginez fratele mai mic; Activ Tourer.

daca mai apoi au luat si cutia automata; atunci "afacerea" a meritat si mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.