Jump to content

Bec pozitie spate bmwe91 nefunctional eroare frm


Recommended Posts

Buna seara,

Daca ma poate ajuta cineva cu niste informatii legate problema asta cu becul de pozitie dreapta, cel de pe portbagaj.

Cand am cumparat masina imi afisa pe idrive eroare bec dreapta spate.

Am schimbat becul dar acesta nu functioneaza.

Azi am fost la un service iar domnul de acolo a constatat ca in acel buduf de fire din partea dreapta erau cateva cu izolatia rupta si posibil ca au facut un scurt.

Apoi a pus testerul si a constatat o eroare la modulul de lumini (footwell module) din cauza acelui scurt. Domnul a zis ca ma trimite la cineva care sa incerce sa il "resusciteze"

Se mai poate face ceva sa functioneze acel bec? am inteles din cate am mai citit pe net ca modulul taie automat curentul de la becul cu probleme, dupa cateva serii de eroare.

Trebuie schimbat acel modul? Se poate recoda cumva? Merita un modul nou pentru un singur bec de pozitie?

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

La fel patesc si eu pe E90 si nu reusesc sa depistez care este problema. FlaviuC ai reusit sa rezolvi problema?

[/quot]

Salut !

am reusit sa o rezolv cu ajutorul unui coleg de pe forum care mi-a resetat ceva counter. daca esti din cluj te poate ajuta tot el. daca nu, gaseste pe cineva care se pricepe la codari si soft pt masina. Bafta multa !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Idem si la mine. Am ramas cu eroarea asta si stiu ca trebuie resetat contorul de erori pe FRM. Am intrebat niste baieti de pe OLX dar niciunul nu parea sa stie cum.

 

Poate recomanda cineva *pe cineva? Daca nu aici, macar pe PM. Multumesc in avans. :drinks:

 

Edit: Am uitat sa precizez - *in Bucuresti

Edited by tur
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

in cluj nu te pot ajuta, in buc te pot ajuta

Am..un e90..2006 si ma confrunt cu urmatoarea problema...imi da erori de bec ars tripla spate...cand scot becul de ceata raman aprinse cele de pozitie...daca pun si becul de ceata .mi se sting cele de pozitie..mi a masurat cineva si am.masa corecta...am.pus ista..imi apar erorile ..le sterg...dar dupa deconectarea diagnozei reapar...ce ar putea fi??ma poti indruma intr un fel..mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Am urmatoarea problema. In mers, mi-a dat eroare bec ars dreapta spate. Am constatat ca becul pozitiei de pe haion nu functioneaza. Am inlocuit becul, nicio rezolvare. Am incercat "problema" cu burduful insa din pacate cablul de plus al pozitiei nu primeste tensiune nici inainte de burduf. Nu primeste tensiune nici sub bancheta din spate, doar pana acolo am verificat. Acum intreb, ma ajuta si pe mine cineva cu o rezolvare sau macar sugestie, va rog? Multumesc anticipat!
Link to comment
Share on other sites

Constanta...

 

Avand in vedere ca siguranta e ok iar eu tot nu primesc curent, nu vad sa fie alta problema, decat calculatorul

 

Salut, te-ai uitat la firele din burduful care este intre haion si masina? acel manunchi de cabluri... se mai rup din cand in cand.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.