Jump to content

Siguranta Torpedou E70/ torpedou blocat


mihaipg

Recommended Posts

Salut,

 

M-a apucat schimbatul de becuri interioare cu becuri LED OEM. Totul ca pe roate - dau si DIY la nevoie. Cu o singura expceptie - becul din torpedou. Cand am bagat lampa, a facut scurt si a prajit siguranta. Se pare ca este ceva obisnuit la aceasta manevra (google). Problema este ca nu reusesc nici batut sa localizez respectiva siguranta (fiind arsa, s-am blocat si torpedoul pe inchis). Ma tot uit la schema gasita la panoul de sigurante din spate. Mai mult, panoul de sigurante din fata (sub torpedou) este si super greu de accesat. Ma poate ajuta cineva sa o localizez?

Multumesc

Edited by mihaipg
Link to comment
Share on other sites

Diferenta este ca de la cer la pamant. Lumina alba in loc de galbejita. Chiar arata bine. Dar si costa multisor. Actually - imens. Becurile de la BMW 63122212787 - 300 lei (4 bucati). Setul de 10 - 63122212788 - 450 lei, mai sunt si 2 festoon (pentru luminile de la parasolare). Daaar - dupa ce am dat toti banii astia, pentru ca mai aveam nevoie de inca 4 :p, am descoperit Philips :p.

 

http://www.cel.ro/becuri-si-sigurante-auto/set-2-becuri-philips-led-w5w-12v-1w-w2.1x9.5d-l/

http://www.cel.ro/becuri-si-sigurante-auto/bec-cu-led-philips-sv8.5-12v-1w-11-41mm-x_treme-vision-l/

 

Culoare identica.

 

sus - 3 + 2 parasolare (festoon)

4 laterale spate

2 portbagaj

4 picoare

4 sub usi

 

Total necesar (daca le ai pe toate de pus) - 17 W5W si 2 feston - 100-120 euro pe Philips

Edited by mihaipg
Link to comment
Share on other sites

destul de simplu, odata ce le inveti. Atentie insa la torpedou - trebuie izolate in prealabil niste picioruse de metal din lateral, altfel se arde siguranta cand il bagi la loc. Cat despre alb - nici o legatura cu chinezariile albastrui de 5 lei bucata. Alb pur

 

Poze

post-10119-0-25402700-1457811189_thumb.jpg

post-10119-0-33819400-1457811196_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 7 months later...

rectificare - siguranta 2 :)

Buna am patit si eu asta cu torpedoul blocat pe inchis azi.. am vrut sa pun led..

Acum nu l mai pot desface!!...(

Te rog poti sa mi spui mai exact ce siguranta este arsa...si unde are un x6 E71 tabloul de sigurante?

Nu inteleg cum adica... >trebuie izolate in prealabil niste picioruse de metal din lateral, altfel se arde siguranta cand il bagi la loc<

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Sigurantele sunt sub torpedou, la picioarele pasagerului. Ce siguranta este am spus mai devreme. Cat despre "piciorute", vezi cand scoti lampa din torpedou. Pe laterale.

 

 

https://www.carcarekiosk.com/video/2010_BMW_X6_xDrive35i_3.0L_6_Cyl._Turbo/fuse_interior/replace

Edited by mihaipg
Link to comment
Share on other sites

ca sa deschizi manual, deschizi usa pasagerului, scoti capacul pe care il vezi pe lateralul bordului, si ai acolo deschizatorul de urgenta.

Vezi in poza "piciorusele". Pe alea trebuie sa le izolezi cu banda izolatoare, altfel se ating de marginea metalica si iar prajesti siguranta.

post-10119-0-14361100-1482660200_thumb.jpg

Edited by mihaipg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salutare,

De curand am achizitionat un BMW X5 - e70 - 2011 si are o problema la torpedou, mai exact nu se deschide din buton sub nici o forma.

Am desfacut lateralul bordului dinspre usa pasager si am tras de deschiderea manuala de la torpedou (cea care actioneaza manual deschiderea "dintilor" de plastic ce tine blocat torpedoul) si se deschide fara nici o problema.

Cand apas pe butonul de deschidere de sub aerisitor se aude un zgomot cum ar fi ca actioneaza partea magnetica dar nu se deschide deloc.

Am verificat toate sigurantele de sub tropedou/pasager si cele din portbagaj si sunt toate in regula (curent se pare ca primeste deoarece face acel zgomot de deschidere).

 

Ma poate cineva ajuta cu problema asta sau unde sa ma duc sa ma rezolve?

 

Cu stima,

Link to comment
Share on other sites

Chiar numei nu a patit asa veva ?

Am observat acum cand am deschis manual torpedoul ca nici USB-ul din torpedou nu functioneaza, am incercat sa copiez niste muzica pe HHD si nu am reusit.

Aveti ceva Sfaturi ?

 

Eu am luat din dezmebrari un torpedou cu tot cu mecansim sa vedem daca asta o sa mearga, va tin la curent dupa ce o sa il schimb.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.