Jump to content

service BMW pentru revizie


selena

Recommended Posts

salutare, urmeaza sa fac revizie la masina, trebuie sa schimb uleiul si placutele fata (azi s.a aprins martorul pt placute). unde imi recomandati? ultima am facut.o la filaret...dar parca nu.s prea multumit, as incerca alta reprezentanta in bucuresti sau la contempo la brasov. ce ma sfafuiti? masina are 3 ani si 36 de mii de km. mai trebuie altceva inlocuit la km astia?
Link to comment
Share on other sites

Presupunand ca esti din Bucuresti, poti sa te duci la orice service autorizat sau la sfatul unui prieten/cunostinte chiar la orice service fie el si de cartier :D Ce vrei tu sa schimbi se schimba ft usor. Daca te duci la MHS sau BMW Baneasa, vei plati mai mult (cam dublu) pt acelasi ulei Castrol si aceleasi placute ATE, Textar sau alt producator dedidat BMW-ului tau.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat placutele ATE la Service-ul Autokarma de pe langa pasajul Basarab (poti cauta exact locatia la ei pe site). Daca le cumperi de la ei, ti le monteaza tot ei si este destul de ieftin - cred ca a fost 50ron.

Plus ca la final iti fac si testul de franare pe stand si iti dau o foaie oficiala cu caracteristicile de franare.

Link to comment
Share on other sites

Sincer, nu stiam ca e obligatoriu dar mi se pare un lucru bun&normal. Ai o confirmare a faptului ca sistemul de franare functioneaza in parametrii si probabil daca stau sa ma gandesc prin aceasta operatiune se valideaza si garantia produsului/manoperei.

 

Asadar, cam iese din discutie un "service de cartier".

Link to comment
Share on other sites

vreau reprezentanta pt ca vreau sa am un istoric al masinii real si doar in reprezentanta. ajuta mult chestia asta zic eu. mai ales ca eu toate masinile, indiferent ca a fost noua sau sh, maxim 3 ani le.am purtat :)

ca prin urmare, o voi vinde intr.un an propabil si cel care o cumpara sa vada ca sunt km reali si service in reprezentanta.

Edited by selena
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea daca vrei numai la reprezentanta ,schimb ulei +filtru ulei+filtru aer (filtrul de motorina se schimba din 60 in 60)

La service la Ionut ,schimb placute frana ATE sau Textar.Am schimbat si eu de curand ,am luat ate dar pe masina erau textar ,la un x5 vazusem ca are ate si de aceea am luat ate.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea daca vrei numai la reprezentanta ,schimb ulei +filtru ulei+filtru aer (filtrul de motorina se schimba din 60 in 60)

La service la Ionut ,schimb placute frana ATE sau Textar.Am schimbat si eu de curand ,am luat ate dar pe masina erau textar ,la un x5 vazusem ca are ate si de aceea am luat ate.

salut salut. filtru de motorina l.am schimbat la prima revizie la filaret...la indemnul lor(ca sa fie devizul mai consistent). probabil asa o sa fac, bag placutele la ionut si uleiul in reprezentanta. ramane sa ma decid.

Link to comment
Share on other sites

vreau reprezentanta pt ca vreau sa am un istoric al masinii real si doar in reprezentanta.

 

Cred ca se poate face un compromis intre istoric real si costuri. Ceva de genul, odata pe an faci o intrare in reprezentanta pentru o lucrare banala: gen un filtru/un furtun/un bec sau chiar o verificare de rutina (din cand in cand au niste oferte).

In acest fel cu un pret mic ai un istoric al numarului de KM reali (sa presupunem ca nu ii schimbi intre timp) si care ajuta la o eventuala vanzare.

 

Pentru alte lucrari chiar nu vad ce ar trebui sa le platesti salariile la toti mapetii/locatia/franciza. Pastrezi facturile si le arati potentialului cumparator.

De exemplu mie service-ul de la Filaret mi-a cerut 1400RON pentru schimbat placute fata/spate ATE + sensori + tot ce tine de operatiune (anul trecut in Septembrie, pentru un e90)

 

Pentru mine, reprezentanta este ceva de genul: afara-i vopsit gardu' inauntru-i leopardu'. Este drept, locatia+serviciile arata intr-un fel, dar sa fim realisti cumparatorul plateste toate astea din tarifele percepute.

 

Din diferenta de bani - faci vacante, excursii - te bucuri eventual si de masina :-)

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Dar reprezentantele practica preturi diferite?

 

M-am uitat pe site-urile reprezentantelor din Bucuresti si nu au un pret clar afisat.

Vad doar la Proleasing Ploiesti asa pentru un F10 diesel: Ănlocuire ulei și filtru ulei motor, filtru aer, filtru polen cu carbon și filtru carburant - 1290 lei, tva inclus.

 

Sunt curios daca strict dpdv pret merita drumul sau cam toti din zona practica aceleasi preturi.

 

Merci.

Link to comment
Share on other sites

doar cu 1000 lei mai mult decat face schimbul cu placute ate la un service decent

 

yep... numai seturile de placute erau ~800RON ca deh sunt OE. Manopera per total nu costa mult, dar nu au vrut sa ma primeasca cu piesele mele din motiv de garantie lucrare. Din una in alta a recunoscut si domnul de acolo ca este intradevar cam mult :-) In final am facut la ei doar schimbul de ulei + filtre ulei/aer + un racord de plastic si a a fost ~700Ron

Dar deh, locatia/fotoliile/secretara/cafeaua/etc toate trebuie platite intr-un fel sau altul.

 

Planul meu este sa trec totusi odata pe an pe la ei pentru cate o lucrare pentru a fi inregistrat in baza de date BMW.

 

Apropos, a fost careva la Cobalcescu ? Am inteles ca au bagat in showroom ~2M Euro. Presupun ca au si tarife pe masura.

Edited by daniel popa
Link to comment
Share on other sites

iuntr.un final am luat piesele originale de la cataxxl la preturi bune si cu intrare in service la bmw urmand sa platesc decat manopera revizie. automat se va inregistra cu intrare in service autorizat bmw manopera revizie la km care vor fi atunci. sper sa fie exact cum mi.a promis cataxxl. merg pe incredere dotorita feedback.ul pozitiv pe care le are din partea colegilor de forum.
Link to comment
Share on other sites

Salut. Cam in aceeasi situatie sunt si eu. Am garantie la masina pana in 2019 si nu am bsi. Unde pot face revizia cu produse cumparate de mine ?! Reprezentanta din Constanta/Bucuresti?Ploiesti ?!

Mi se pare anormal sa coste o revizie la reprezentanta aproape 2000 lei ...

Edited by alecsutzyu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 years later...

Salut. Cam in aceeasi situatie sunt si eu. Am garantie la masina pana in 2019 si nu am bsi. Unde pot face revizia cu produse cumparate de mine ?! Reprezentanta din Constanta/Bucuresti?Ploiesti ?!

Mi se pare anormal sa coste o revizie la reprezentanta aproape 2000 lei ...

Și totuși nici o recomandare service pentru o revizie?!? Sunt multe seviceuri varza care nu știu sĂŁ schimbe un filtru

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.