Jump to content

E92 335D


Exo_Luci

Recommended Posts

Eu te inteleg si te-am inteles perfect, pe langa asta sunt total de acord cu tine dar daca iti recitesti mesajele, o sa vezi ca nu sunt chiar ok, cum le-ai formulat ma refer si la atitudine, in ultimul ti-ai mai revenit.

 

Cam atat.

Edited by ckh
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Gabriel desi nu sunt de acord cu formularea ta , ai dreptate nu ii normal sa consume ulei. Am in familie masina cu motorul respectiv si nu mananca gram de ulei.

 

@Exo eu spun sa il asculti pe ckh. Poate din cauza softului scoate fum.

Am o curiozitate. Cum ai de mers la Pilot pentru evacuare?

Link to comment
Share on other sites

Gabriel V nu stiu ce topic am deschis eu cu consum de ulei...si ca sa vezi sunt mai multi care au 335 sau 535 sau 3.0 d si le consuma ulei in functie de talpa...dar nu am auzit de consum mai mare de 3-400 g la 10000km...sunt alte masini care din fabrica consuma ulei si destul de mult ex mitsubishi lancer 2.0d 1 l la 4000 km si la reprezentanta au spus ca asa consuma toate...respectivul are 300000 km cu masina si merge brici..2.0tfsi si altele.

 

La pilot am mai vazut evacuari facute si au fost multumiti+ ca am primit pretul cel mai bun la ce am vrut eu.

 

Am descoperit ca racitorul de egr e pe gata..a inceput sa scada si apa incet incet si se si vede pe el umezeala cum scapa, sunt sanse foarte mari ca de acolo sa vina si fumul la relanti. Peste vreo 2 saptamani il schimb si va tin la curent. Masina am verificat-o cand am cumparat-o si am facut tipla tot ce trebuia schimbat atunci(aprox 1600E) si nu exista pierderi de ulei ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Intre timp am schimbat discurile si placute fata-spate cu ATE si se comporta foarte bine,lichidul de frana si revizia (ulei +filtre) care o fac la maxim 11000km .

 

Am facut un soft mai light sa zic asa la CF tuning.. Am presiune 2.1 acum , probabil vreo 320-330cp . Am cu masina 16000km facuti pana acum si pot spune ca sunt multumit.

 

 

I-am pus si o pereche de pleoape in culoarea masinii . Estetic mai am in plan splitere , eleronul micut si alte jante mai usoare ..preferabil bbs rc concave.

 

 

20160831_140908.jpghost image online

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Da ..normal ca era umblat si la cantitatea de combustibil.

 

Una peste alta am rezolvat problema cu dpf. Ieri am fost la Bucuresti si am refacut softul cu George de pe forum si e totu ok. Daca tot am ajuns la el am aflat ca nici softul care il aveam nu era facut ok , asa ca am refacut si softul de putere..din ce am vorbit cu George acum am cam 340cp si 680 nm , masina merge mai bine un pic ca inainte mai ales pe treapta 2,3 care inainte nu erau atinse deloc de softul vechi..

 

E foarte fain ca masina nu scoate gram de fum!

 

Intrebare- cam la cati nm rezista cutia fara probleme?

Edited by Exo_Luci
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Joi merg sa verific distributia pentru linistea mea...vreau sa anulez clapetele , am inteles ca se pun niste capacele in loc..

 

Dupa anulare ce dezavantaje pot sa am ? (ma gandesc ca au un rost acolo)

 

Avantajul il stiu ca scap de riscul sa se rupa si sa bulesc motorul...

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am folosit meniul ascuns , am aflat ca temperatura la mine nu creste de 60 grade...am schimbat ieri termostatele , am anulat clapetele...daca tot am desfacut pe acolo au mai aparut de schimbat cateva furtunase care par imbatranite, niste garnituri . Cum la mine distributia e pe fata , am verificat-o aseara sa vedem ce si cum ...nu arata bine deloc , asa ca urmeaza sa o schimbam + pompa de apa ,garnitura baia ulei si sper ca fulia sa nu trebuiasca ca asa arata ok pe masina. Am descoperit ca intra apa prin masina pe la usa pasagerului , trebuie si acolo desfacut sa vedem ce si cum..

 

Pauza la mine Mos Craciun anu asta :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am scos masina de o saptamana si totul e ok , mare noroc am avut cu distributia...nu stiu daca mai ducea 1000km

 

 

Una peste alta in decembrie am schimbat ceva piese :

 

-INLOCUIT CLAPETE GALERIE ADMISIE CU DOAPE

-INLOCUIT TERMOSTATE+GARNITURI(BEHR)

-INLOCUIT KIT DISTRIBUTIE(TOATE 3 LANTURILE+TOATE 3 PINIOANELE+ANEXE)

-INLOCUIT GARNITUR CAPAC CULBUTORI

-INLOCUIT POMPA APA

-INLOCUIT GARNITURA BAIE ULEI MOTOR+GARNITURA SENZOR NIVEL ULEI+ORING JOJA ULEI

-INLOCUIT O-RINGURI CONDUCTE FREON(LA RADIATOR-UL DIN BARA)

-INLOCUIT GARNITURA COT AER DEBITMETRU-TURBO(CEA DE JOS DE LA TURBINA)

-INLOCUIT O-RING-URI FURTUNE INTERCOOLER(TOATE 4)

-VERIFICAT INTERCOOLER(TEST PRESIUNE-OK)

-INLOCUIT FURTUN CAUCIUC GAZE EPURARE(DINTRE CAPAC SI COT AER TURBO)

-INLOCUIT FURTUN APA RACITOR EGR(CEL MIC DE JOS)

-INLOCUIT SURUBURI RACITOR EGR(LA PRINDEREA CU GALERIA DE EVACUARE)

-INCLOCUIT COT APA CHIULASA (SUB GALERIA DE ADMISIE)

-INLOCUIT ULEI SERVO(CHF)

-INLOCUIT/MONTAT SUPORTI FIXARE ELECTROVENTILATOR(JOS)(LIPSEAU)

-INLOCUIT FURTUNE ETRIERI FATA +AERISIT

-INLOCUIT FURTUNASE VACUUM EGR+CONTROL TURBINE(5 METRII)

-INLOCUIT/MONTAT GRNITURA FAR DREAPTA

-LIPIT IZOLATI USI+VERIF USCAT MOCHETE (CU DEMONTARE SCAUNE)

-INLOCUIT BUCSI("LAGARE") AMORTIZOR DR SPATE(SUS LA PRINDEREA PE CAROSERIE)

 

 

Mai la primavara trebuie sa mai schimb flansa cardan spate , suporti care imping centurile de siguranta , cablu capota(pare destul de imbatranit) . Am observat ca injectorul 6 nu mai lucreaza ca nou , l-am mutat in locul la injectorul 1 si tot asa arata la diagnoza , deocamdata nu e de speriat ( in masina nu se simte nimic) si compensarea nu e mare .

 

 

Cateva din pozele facute

Picture_001.jpg

Picture_002.jpg

Picture_003.jpg

Picture_004.jpg

Picture_005.jpg

Picture_006.jpg

Picture_007.jpg

Picture_008.jpg

Picture_009.jpg

Picture_010.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.