Jump to content

BEST TYRES POLL


Kevo

  

33 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Pentru că e democrație, vă invit să votați anvelopele preferate...dar mai important, să comentați alegerea!!! :download:

 

 

Până acum eu am folosit pentru vară Michelin Pilot Super Sport, Goodier Eagle F1, și Continental; iar pentru iarnă am folosit Kumho.

 

 

Michelin, deși sunt clar cele mai bune, nu cred că își justifică prețul în condițiile utilizării doar în trafic, prin gropile din oraș.

 

Că variantă pentru performanță la un preț mai bun, oscilez între Pirelli P Zero și Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2, deși mă întreb dacă ambele merită 100-150€ în plus față de Kumho Ecsta KU39.

Despre Pirelli P Zero și Dunlop SP Sport Maxx, am auzit că sunt foarte zgomotoase și se simte fiecare denivelare.

 

Anvelopele mele:

Pentru iarna am Kumho KW27 pe 18" si sunt excelente, la un pret foarte bun (500€). :good:

Pentru vara am Michelin Pilot Super Sport pe 19" si trebuie sa le schimb. :unsure:

 

Opțiuni: Ce recomandați între Goodyear Eagle F1 Asymmetric (670€), Pirelli P Zero (730€), și Kumho Ecsta KU39 (580€)?

 

:drinks:

Edited by Kevo
Link to comment
Share on other sites

Nu iti zicem :)) ... Sunt doar foarte curios de unde :drinks:

 

Nu am postat să cer oferte de preț...și le cumpără fiecare de unde știe.

 

Mai importante sunt opiniile voastre legate de model, si calitate/preț.

 

În cazul în care ți se pare prea mare prețul, deși nu am specificat, sper ca ți-ai dat seama ca prețurile alea NU sunt pentru O anvelopă, ci pentru PATRU...dăăă... :laugh:

 

Am 4 roți la mașina...știi, da? :LMAO:

Glumesc și eu...

 

Am specificat in schimb dimensiunea 19"...

Ca să detaliez, 225/35 față si 255/30 spate.

Edited by Kevo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am am bifat Pirelli P Zerro .. le'am găsit în oferta pe 18 la 120€ bucata . :pardon:

 

 

Păreri?

Grip bun? Zgomot, comfort? Uzură?

 

Ai mai avut altceva cu care le poți compara?

Edited by Kevo
Link to comment
Share on other sites

Depinde si despre ce masini vorbim.

Una e sa iei Michelin pe 19' pt e46 si alta pt f30,cred ca trebuie pusa si problema asta.

Am avut de vara Goodyear,Continental si Michelin.

De departe Michelin sunt cele mai bune(PILOT SS).

Link to comment
Share on other sites

Deci poti sa ne spui de unde le cumperi sau si asta deja e un secret care trebuie platit ?

 

Take it easy man...

 

Da și tu search pe price.ro sau compari.ro și vei găsi exact prețurile scrise de mine mai sus, nu e un mare secret.

 

Ofertele obținute de mine sunt doar de la 2 siteuri găsite...dacă cauți mai mult, sunt sigur că poți găsi prețuri mai bune.

 

 

Acum că ne-am împacat, poți să imi spui anvelopele tale preferate? :LMAO:

 

Depinde si despre ce masini vorbim.

Una e sa iei Michelin pe 19' pt e46 si alta pt f30,cred ca trebuie pusa si problema asta.

Am avut de vara Goodyear,Continental si Michelin.

De departe Michelin sunt cele mai bune(PILOT SS).

 

Nu cred că are vreo importanță pentru ce mașină le cumperi, ci doar dimensiunile, și pentru ce le folosești (mers în oraș, sau pe circuit).

 

Ce anvelope o să iți iei cand va trebui să le schimbi?

Premium (Michelin, Pirelli, Goodyear, etc) sau mediu (Kumho, Hankook, Toyo, etc)?

Edited by Kevo
Link to comment
Share on other sites

Are mare importanta,una e sa dai 20% din valoarea masini pe anvelope si alta e sa dai 5%.

 

 

:laugh: Corect...credeam că te refereai că prețul diferă în funcție de mașină :D

 

Eu am întrebat pentru BMW E93 330D 2008.

Am Michelin Pilot SS și nu consider că merită diferența mare de preț, dacă mergi prin oraș.

 

Vreau însă și alte opinii...să iau Goodyear/Pirelli, sau să fac economie și mai mare, și să iau Kumho?

 

Pentru iarna chiar a meritat să iau Kumho (mult mai ieftin), avand în vedere că in teste, a ieșit pe locul 10 sau 11, cu 1m mai prost la frânarea pe zăpadă, decat cele de pe locul 1.

 

Pentru vară însă, nu știu...nu mai iau Michelin PSS, dar oscilez între Pirelli, Goodyear si Kumho sau poate Vredestein.

Edited by Kevo
Link to comment
Share on other sites

Eu am (inca) pe masina Michelin X-Green clasic 225/45 R17 de mqi bine de 72k km "de apa" ceea ce imi par exceptional de durabil; asta pe fata unde au un inceput de uzura (pronuntat.. pe marginea exterioara, pe ambele parti), cred si pentru ca nu am refacut geometria dupa ce am schimbat arcuri.

 

Pe spate au tinut cam 60k km si s-au uzat pe centru de data asta probabil ca le-am avut prea umflate.

Deci eu votez pentru Michelin. Nu am observat sa fie prea zgomotoase; stabilitate pe ploaie fara repros.

Asta astept si de la anvelope in general.

 

Probabil o sa incerc Pirelli pe viitor daca pretul e mai atractiv.

O sa urmaresc cu interes topicul.

Link to comment
Share on other sites

Eu am găsit aici review-uri pentru fiecare dimensiune de anvelopă:

 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre-Size/

 

Pentru 225/35/R19 și 255/30/R19 cum am eu, cele mai recomandate de multi utilizatori sunt Mischelin PSS, Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2, Kumho Ecsta KU39, Pirelli P Zero, Continental și Vredestein Ultra Vorti.

 

Căutați și voi pentru dimensiunile voastre.

Edited by Kevo
Link to comment
Share on other sites

Michelin pilot ss sunt 900 eur pe cauciucuridirect,asta la prima cautare.

Le-as alege fara nici o ezitare,pentru o diferenta de 200 eur si tinand cont ca mergi cu ele cel putin 4 ani.

 

 

Esti optimist vad.

 

Daca tu mergi cu Michelin PSS 60.000 - 80.000km, esti tare...presupunand ca nu faci 5000km pe an, ca atunci te cred.

 

Pretul ala l-am gasit si eu la un site din Ploiesti parca.

 

Cand te gandesti ca Pirelli sau Goodyear sunt cu 230€ mai puțin și după ce dai într-o groapă sau șină de tramvai, și le tai, nu cred că merită.

 

Dacă mergi pe circuit, e altă poveste.

Edited by Kevo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In mare cred ca majoritatea vor vota cu marca de anvelope pe care le au pe masina. Nu stiu acum cine sta si mai ales cine are bani de aruncat pe fereastra pe anvelope. Iti iei un set nou, ti se pare tie ca nu sta prea bine in nu stiu ce curba la viteza X si pac, ti-ai luat altele. Pana la urma desi majoritatea dintre cei de aici se intereseaza in stanga si-n dreapta inainte de a cumpara un set nou, vor merge cu ele pana aproape de limta cand se impune schimbarea lor sau daca se distrug in vreo groapa. Altfel, poate pe parcursul catorva ani buni, poate dupa ce-ai schimbat cateva masini sa poti emite niste informatii de acest gen. Cu alte cuvinte trebuie sa-ti construiesti o baza de date in timp, a.i. sa poti fi sufficient de obiectiv. Altfel e pierdere de timp. Nu spun acum ca daca eu n-am folosit prea multe set-uri de anvelope de-a lungul timpului nici nu sunt astfel de persoane. Doar ca acestea sunt putine, majoritatea putand a se rezuma doar la doua sau trei seturi prin care-au trecut de-a lungul timpului. Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.