Jump to content

Scutiri de la taxa de prima inmatriculare


norbbi77

Recommended Posts

De vreo doua zile recitesc codul fiscal si nu-mi dau seama exact ce vrea sa spuna: daca un neamt imi doneaza un E12,mie,persoana fizica,sunt scutit de TPI?

 

Sau: am o asociatie sportiva care se ocupa de sporturile cu motor, cineva imi doneaza acelasi E12...sunt scutit? Sau NU,pentru ca o asociatie sportiva nu este de utilitate publica...?!

 

Poate cineva mai destept decat mine ma scoate din ceata!

 

 

 

 

Art. 2143. - Sunt scutite de plata taxelor speciale autoturismele, atunci cand sunt:

A: incadrate in categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor legale in vigoare;

B: provenite din donatii sau finantate direct din imprumuturi nerambursabile, precum si din programe de cooperare stiintifica si tehnica, acordate institutiilor de invatamant, sanatate si cultura, ministerelor, altor organe ale administratiei publice, structurilor patronale si sindicale reprezentative la nivel national, asociatiilor si fundatiilor de utilitate publica, de catre guverne straine, organisme internationale si organizatii nonprofit si de caritate.*

Edited by norbbi77
Link to comment
Share on other sites

Pai nu neaparat trebuie sa iti iei o masina de istorie gen E12 sau mai stiu eu ce.In puctul B ai scris ca taxa nu se mai plateste daca masina e donata, neamtul iti doneaza masina...Deci, daca vorbesti cu el Ii dai banii inainte sa nu zica ca Ii dai Tzeapa, si in contract scrie ca ti-o doneaza,Ii mai dai si un bonus de 200 $ ca e baiat de treaba si te ajuta sa scapi de taxa :) ...Oare merge...?? :blink: ...Teoretic nu ar trebui sa apara probleme dar....A mai facut\auzit cineva asa ceva???

 

LE: Acum am vazut postul lui Wlf...deci nu e asa simplu :)

Edited by Alex4Tuning
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar merge ca pe vremuri cu biserica. Daca masina respectiva apartine vreunei parohii din Germania si o doneaza altei parohii din Romania. Asa era si pe vremuri, deci sigur si acum e aceasi situatie. Trebuie vorbit la adventisti, ei sunt in stransa legatura cu nemtii.
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar merge ca pe vremuri cu biserica. Daca masina respectiva apartine vreunei parohii din Germania si o doneaza altei parohii din Romania. Asa era si pe vremuri, deci sigur si acum e aceasi situatie. Trebuie vorbit la adventisti, ei sunt in stransa legatura cu nemtii.

236748[/snapback]

Pai de ce trebuie donata neaparat de o Parohii din Germania Altei Parohii din Romania ...Poate merge donat direct unui cetatean cu "posibilitati materiale foarte reduse" vorba vine.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai extrapoleaza si tu din fraza aia alambicata, ca astia nu stiu sa dea o lege clara pentru toata lumea: provenite din donatii .... acordate institutiilor de invatamant, sanatate si cultura .....
Link to comment
Share on other sites

...... acordate  de catre guverne straine, organisme internationale si organizatii nonprofit si de caritate.

 

Adica nu de un neamt. :blink:

236744[/snapback]

 

Eu inteleg putin diferit.

 

Sunt scutite de la plata taxelor speciale autoturismele,atunci cand sunt:

 

1-provenite din donatii sau finantate direct din imprumuturi nerambursabile

 

2-provenite din programe de cooperare stiintifica si tehnica, acordate institutiilor de invatamant, sanatate si cultura, ministerelor, altor organe ale administratiei publice, structurilor patronale si sindicale reprezentative la nivel national, asociatiilor si fundatiilor de utilitate publica, de catre guverne straine, organisme internationale si organizatii nonprofit si de caritate.

 

(partea cu vehiculele istorice nu conteaza acum)

Link to comment
Share on other sites

Eu inteleg putin diferit.

 

236758[/snapback]

 

Nu, e aceasi chestie, e stupida exprimarea, prea alambicata.

 

Scurteaza fraza ca sa intelegi:

 

Provenite din A sau B, precum si din C , acordate lui X, Y si Z, de catre Jorjel. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai extrapoleaza si tu din fraza aia alambicata, ca astia nu stiu sa dea o lege clara pentru toata lumea:  provenite din donatii ....  acordate institutiilor de invatamant, sanatate si cultura .....

236754[/snapback]

 

Aha acum am inteles, trebuiau sa se exprime,Provenite din donatii acordate:Institutiilor de invatamant, Sanatate bla bla,..eu credeam ca era toate enumerate, Adica si donatii de catre institutii oamenilor,si donatii simple de la om la om :blink: .

Edited by Alex4Tuning
Link to comment
Share on other sites

Nu, e aceasi chestie, e stupida exprimarea, prea alambicata.

 

Scurteaza fraza ca sa intelegi:

 

Provenite din A sau B, precum si din C , acordate lui X, Y si Z, de catre Jorjel.  :blink:

236761[/snapback]

 

Sa reluam: A (donatia) poate fi facuta si lui X,si lui Y si lui Z?

 

Atunci pica treaba cu guvernele altor state....pentru ca o donatie poate face si o persoana fizica!

 

Nu avem juristi pe-aici?!

Link to comment
Share on other sites

Sa reluam: A (donatia) poate fi facuta si lui X,si lui Y si lui Z?

 

  Atunci pica treaba cu guvernele altor state....pentru ca o donatie poate face si o persoana fizica!

 

  Nu avem juristi pe-aici?!

236766[/snapback]

 

Ar trebui sa mearga,pentru ca Jorjel poate fi si persoana fizica :blink:

Edited by Alex4Tuning
Link to comment
Share on other sites

Cumva profilul de jurist este incompatibil cu BMW-urile? :blink:

236769[/snapback]

 

Doamne-Fereste! Vroiam sa fac apel la juristii care citesc aceste randuri sa-si dea cu parerea...sunt mai in tema decat mine,banuiesc si cunosc chichitele astea juridice.

 

Ideea e ca vreau sa aduc o masina non-euro mai veche de 30 de ani,dar avand in vedere ca treaba cu autovehiculele istorice e mai complicata decat cea dezbatuta de noi acum,aici,am hotarat sa urmez aceasta cale...

Link to comment
Share on other sites

Nu intelegi. Donatii poate face oricine.

 

Insa numai ANUMITE donatii intra in categoria celor scutite de taxe.

 

Adica cele facute organismelor enumerate acolo, adica X, Y si Z .

236772[/snapback]

 

Sunt de acord cu logica ta. Inseamna ca trebuie sa fac o asociatie culturala! Obiectele de colectie apartin culturii? Cum ar fi masinile vechi de peste 30 de ani?

 

Orice sugestie,parere e binevenita!

Edited by norbbi77
Link to comment
Share on other sites

De vreo doua zile recitesc codul fiscal si nu-mi dau seama exact ce vrea sa spuna: daca un neamt imi doneaza un E12,mie,persoana fizica,sunt scutit de TPI?

 

Sau: am o asociatie sportiva care se ocupa de sporturile cu motor, cineva imi doneaza acelasi E12...sunt scutit? Sau NU,pentru ca o asociatie sportiva nu este de utilitate publica...?!

 

  Poate cineva mai destept decat mine ma scoate din ceata!

Art. 2143. - Sunt scutite de plata taxelor speciale autoturismele, atunci cand sunt:

A: incadrate in categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor legale in vigoare;

B: provenite din donatii sau finantate direct din imprumuturi nerambursabile, precum si din programe de cooperare stiintifica si tehnica, acordate institutiilor de invatamant, sanatate si cultura, ministerelor, altor organe ale administratiei publice, structurilor patronale si sindicale reprezentative la nivel national, asociatiilor si fundatiilor de utilitate publica, de catre guverne straine, organisme internationale si organizatii nonprofit si de caritate.*

236678[/snapback]

Daca citesti cu atentie...."sunt scutite de la plata taxelor SPECIALE", DECI TPI NU ESTE O TAXA SPECIALA.....ITI GARANTEZ 100% CA NU MAI EXISTA NICI O PORTITA DE A SCAPA DE TPI.

M-am interesat la Min Finante....singurul mod de a nu plati aceasta taxa este acela prin care esti revolutionar cu acte :blink: sau iti da presedintele scutire de taxe :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.