Jump to content

Amortizoare Fata Bmw E46


Addictedc

Recommended Posts

Salut,

 

Masina are suspensie M-tech si am optat pentru a inlocui amortizoarele OEM fata(curse) cu Bilstein B4 M-tech

 

Amortizor BILSTEIN 22-139931

Amortizor BILSTEIN 22-139948

 

Ceva pareri despre asta?

 

Eu am o nelamurire pentru ca mi se par destul de ieftine(220 lei) fata de cel mai ieftin la sachs care este 400 lei .

 

Si o alta intrebare, este posibil ca masina sa se ridice ? (amortizorul sa fie diferit fata de cel OEM )

 

A mai montat cineva B4 M-tech ?

 

Merci

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kenbobo are suspensie Bilstein B4 Mtech. E destul de ok suspensia, in sensul ca nici nu rupe rinichii dar sta si pe curbe. Urmeaza sa montez si eu zilele astea amortizoarele fata B4 Mtech.

Masina posibil sa se ridice mai ales daca inlocuiesti si flansele pentru ca piesele vechi sunt uzate.

Link to comment
Share on other sites

am citit topicul lui.

 

Mi se pare prea ok sa fie adevarat. Pretul foarte bun si calitate foarte buna.

 

Comparativ cu Sachs care au un pret spre ridicat pt ceva standard, si calitatea este indoielnica(din ce am mai discutat cu unul/altul).

 

Momentan sunt 100% pe codurile de mai sus.

O sa le ridic de la epiesa.

 

merci

Edited by Addictedc
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asta va fi momentan setup-ul si la mine, arcuri normale si amortizoare Bilstein B4 Mtech(codurile de mai sus). Dupa montaj astept sa vad cat de ridicata e masina si cat mai coboara. Probabil vor urma si arcuri Mtech sau ceva echivalent, dar cu garda la sol cat de cat ok ca si practicalitate.
Link to comment
Share on other sites

Depinde de uzura suspensiei cat de mult se va ridica partea din fata a masinii dupa inlocuirea amortizoarelor si flanselor. Daca sunt vechi si duse, fata va fi destul de jos, iar dupa inlocuire va aparea impresia ca este ridicata cu mult. Necesita putin timp pana se mai aseaza si noua suspensie.

 

In cazul meu estimez o ridicare intre 10-15mm, dar observ ca se mai aseaza. Voi masura pentru a vedea exact cat de mult s-a ridicat fata.

 

Diferenta intre flanse noi si vechi

post-58403-0-41470700-1459023874_thumb.jpg

post-58403-0-26789600-1459023886_thumb.jpg

Edited by v@sy
Link to comment
Share on other sites

Am inlocuit telescoapele.

 

Sincer s-a inaltat mai mult decat ma asteptam.Inca nu sunt sigur daca flansele pe care le-am pus sunt cele potrivite( sunt lemforder) .

Ideea este ca erau singurele disponibile pt masina.

In poza atasata masina este imediat dupa ce a fost lasata de pe rampa, deci cred ca o sa se mai lase.

 

Atasate si flansele vechi(oe BMW) si Lemforder noi.

 

Amortizoarele erau de-a dreptul terminate .. cel de pe dreapta nici macar nu se mai ridica, si cel de pe stanga te rugai te el sa revina.

 

asta este amortizorul de pe dreapta, care asa sta de fel:)).. Din cauza asta aveam si bataia pe dreapta.

 

Ma gandesc sa le schimb si pe cele pe spate, dar din pacate nu gasesc niciun disponibil pe epiesa.ro pe partea de bilstein B4-Mtech

post-66261-0-97394000-1459256574_thumb.jpg

post-66261-0-50608700-1459256591_thumb.jpg

post-66261-0-76770500-1459257003_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dacă înainte nu aveai suspensie sport de fabrică e ok, se va mai lăsa puțin. De aceea e bine să cumperi piesele conform seriei de șasiu să ști că ce cumperi se potrivesc pe mașină, pentru ca de exemplu, între B4 și B4 M, nu este nici o diferență vizuală.

 

 

Vorbește cu cataxxl, te rezolvă și pe spate.

Edited by Alynex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.