Jump to content

Amortizoare Fata Bmw E46


Addictedc

Recommended Posts

Amortizoarele pe spate sunt aceleasi si la B4 Mtech si la B4, nu exista nicio diferenta.

Dupa ce ai lasat masina jos de pe cric trebuie sa circuli putin cu ea si apoi sa vezi cat s-a ridicat.

 

Eu zic sa mai astepti vreo 2000km ca se mai lasa. Asta voi face si eu.

Edited by v@sy
Link to comment
Share on other sites

e mai ridicata tigaia.. destul de bine....

Dar cred ca se ridica cu orice amortizor puneam, oricum ..

Daca o vreau mai jos cred ca trebuie sa umblu si la arcuri

 

Acum ma gandesc sa le schimb si pe cele de pe spate, sa o aduc la nivel.

 

Cam asa arata din lateral, dupa 15 km parcursi (nu am putut merge mult pentru ca am bara fata la vopsit)

Si a 2 a poza este de acum 15000 km (Recenta nu am )

 

Pentru standard am gasit amortizor bilstein b4 .. dar nu stiu ce sa zic, de ce pe codul OEM de sport suspension nu il gaseste? (Daca e la fel )

 

Ideea este ca aceeiasi chestia am avut-o cu flansele, nu le-a gasit dupa codul oem, si le-am luat lemforder asa, ca erau recomandate pentru masina mea.

 

Tu ce ai pus ? Ai M-pack pe a ta?

post-66261-0-72636500-1459269095_thumb.jpg

post-66261-0-12280900-1459269229_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Din ce am cautat am vazut ca amortizoarele bilstein b4 au acelasi cod si cele normale si cele sport.

A mea are suspensie standard. Iar acum dupa schimbul amortizoarelor astept sa vad cat se mai lasa. Daca nu se lasa cat doresc, o voi lasa foarte putin mai jos, pentru ca nu as vrea sa frec la orice bumpspeed.

 

Pe spate dupa schimb, am aceeasi distanta de la aripa la sol. Deci nu este nicio diferenta, nu stiu daca iti va veni la nivel.

Link to comment
Share on other sites

Dar s-a ridicat nu gluma. :o

Saptamana viitoare schimb si eu suspensia sport de fabrica, am mers tot pe b4 m-tech + flanse lemforder dar o sa schimb si arcurile (eibach pro kit ).

Momentan fata e o idee mai lasata decat a ta in poza de pe transfagarasan/transalpina dar spatele e cam la fel.

 

Cum se simt amortizoarele fata de cele din fabrica? Tot la fel de dure?

 

@v@sy: ai poze before/after? Sau macar after :)

Link to comment
Share on other sites

S-a ridicat 2 cm, cam atat este si diferenta intre fata si spate acum .

 

Nici mie nu prea imi place chestia asta, asptept minunea cu asezatul..dar nu stiu ce sa zic ..

 

Am verificat codul OEM de pe Flanse, si lemforder vin ca echivalente ..

 

 

Amortizoarele sunt mult mai dure fata de ce aveam eu..avand in vedere ca ale mele erau terminate ..orice cred ca era mai rigid decat ce aveam eu..

 

 

Sunt curios cum sa fac cu spatele.. daca schimb amortizoarele o sa se ridice si el ? si o sa fie la nivel cu fata?

 

Cred si eu ca daca nu ma impac cu ea cu inaltimea.. schimb si pe spate amortizoarele...si schimb arcurile cu unele sport, mai joase..

Link to comment
Share on other sites

E46-le din fabricĂŁ este mai ridicat de fațĂŁ pentru cĂŁ așa stĂŁ mașina dreaptĂŁ. La cât de lĂŁsatĂŁ este a ta de spate, cu siguranțĂŁ amortizoarele sunt duse, posibil sĂŁ ai și vreo spirĂŁ ruptĂŁ la arcuri, la fel si bucșile dacĂŁ sunt foarte uzate se poate lĂŁsa.
Link to comment
Share on other sites

o sa verific si eu odata daca sunt montate bine arcurile ..

 

Mi se pare prea mare diferenta de inaltime ..

 

@Leozrx, poti sa ne arati niste poze? pana la urma daca nu reusesc nimic cu "minunea" trec si eu pe arcuri noi Eibach .

 

Pana la urma, Bilstein B4 pe spate este doar unul singur ? la fel pt standard si M-tech ?

Eu nu reusesc sa gasesc Bilstein B4-Mtech pe spate

 

LE: AM confirmat cu cei de la Fabrica de la sibiu/Bilstein

 

19-103150 este amortizorul pe spate, si este la fel ca cel standard, pt M-tech

Edited by Addictedc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am atasat o poza dupa schimbarea lor. Poza relevanta cu masina inainte de schimb nu am. Dar distanta de la sol la aripa a crescut de la 66 la 68 cm.

 

Pe spate este acelasi amortizor atat pt B4 cat si pt B4Mtech. Daca schimbi pe spate nu cred ca va fi diferenta, adica nu se va ridica spatele. Cel putin la mine nu s-a ridicat deloc deoarece am facut masuratori before/after.

 

@Leozrx poti sa masori distanta intre buza aripii si sol?

post-58403-0-99111800-1459341136_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca suntem toti in aceeiasi conspiratie :)) .Si eu am fix aceeiasi diferenta fata/spate, de 2 cm

 

Eu o sa mai verific odata cu cei de la service daca totul este montat corespunzator .

 

Daca nu se ridica pe spate, nu o sa ma grabesc cu schimbarea lor..mai degraba o sa-mi iau arcuri eibach sportline sau pro kit.

 

Merci

 

@ vasy, la tine mi se pare normala, avand in vedere ca ai suspensie standard

Edited by Addictedc
Link to comment
Share on other sites

Așa iasĂŁ orice e46 din fabricĂŁ, fața mai ridicatĂŁ ca spatele ca sĂŁ stea dreaptĂŁ, altfel stĂŁ aplecatĂŁ ĂŽn fațĂŁ...Restul care nu stau așa ori au arcuri de genul 35/20, 55/30 care fac efect de "rake", sau au probleme la suspensie.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am revenit cu pozele promise.

Arcuri Eibach Pro Kit + Amortizoare Bilstein B4 M-Tech + Flanse Lemforder

E mai inalta putin pe fata, probabil datorita flanselor.

Spatele era normal sa se ridice pentru ca aveam ultimele spire rupte la arcuri.

 

@Addictedc: Daca mergi pe Eibach Pro kit o sa ti se mai inmoaie suspensia.. Arcurile sunt mai moi decat cele m-tech de fabrica.

 

 

http://www.imagebam.com/image/b14d08477362694

post-6168-0-30723000-1460447188_thumb.jpg

post-6168-0-79517100-1460447202_thumb.jpg

Edited by Omar
Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Multumiri de update..eu am omis sa mai scriu..

Dupa aproximativ 2000 de km s-au mai asezat amortizoarele pe fata..insa tot este mai ridicata fata de cum era inainte

 

Cand am montat erau cam 4 cm intre aripa si roata..acum sunt 3..de lasat nu stiu cat se mai lasa..

 

Problema este ca fata sta mai ridicata decat spatele acum..si nu stiu daca este din cauza amortioarelor spate..sau poate ca nu au fost montate bine arcurile..cu toate ca unde le-am montat a zis ca se monteaxa intr-un singur fel..

 

Oare daca le schimb..o sa vina la nivel?

 

http://www.imagebam.com/image/fdc5cf478635593

 

O poza cu ea mai putin elocventa...nu am apucat sa ii fac special ..dar se poate vedea cat de cat

 

@ omar...inaltimea din pozele tale este fix la fel ca atunci cand aveam eu amortizoarele duse pe fata..iar pe spate este mai inalta decat o am eu acum..deci nu prea e mare schema cu pro kit...mai ales daca e si mai moale

Link to comment
Share on other sites

Pozele mele sunt la 1 zi dupa ce am schimbat suspensia, aproximativ 150 km. Teoretic se mai lasa, o sa mai fac niste poze peste 1 luna.

 

Daca vrei garda sol mai mica si duritate poti sa mergi pe eibach sportline sau ceva de la h&r.

Link to comment
Share on other sites

stiu stiu :( nici mie nu imi place deloc..tot incerc sa-mi dau seama daca asa e normal..sau e ceva prost facut..

In weekend ma duc la brasov la cineva sa o verifice...ca de service-uri cu mecanici de ocazie am avut parte..

 

 

Sportline nu merg cu b-4 m-tech .. doar pro-kit ..

Pt sportline trebuie b6 cu tija scurta.

 

 

iar pe h& r ar fi ceva....

 

sper sa rezolv macar 1-2 cm si sunt multumit...nu o vreau low sa ma tarasc cu ea ...

 

Cred ca o sa incerc si partea sa montez flansele vechi inapoi .. pana la urma tin cat tin..

Edited by Addictedc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.