Jump to content

Inmatriculare masina Germania


smokerikkk

Recommended Posts

Vreau sa achizitionez o masina adusa din Germania de catre un intermediar. Masina nu are numere, nici de Germania, nici numere rosii de Romania. Proprietarul este firma, si imi poate oferi contract de v-c intre el si vanzatorul din Germania, Brief mare si Brief mic, plus factura de la firma lui si contract de v-c intre mine si el. Intrebarea mea este: pentru a inmatricula masina in Romania, mai am nevoie de altceva de la acest intermediar-firma? Am nevoie de certificat fiscal? El spune ca nu, ca este de ajuns doar factura pe care mi-o ofera el.
Link to comment
Share on other sites

CMR-ul nu e problema, in brief este trecut proprietarul din Germania, cu care are contract de vanzare-cumparare. Daca eu fac doar un contract de vanzare-cumparare cu actualul proprietar, avand in vedere ca masina nu a fost inmatriculata niciodata in Romania si proprietar in brief este germanul, mai am nevoie de ceva?

 

El zice ca putem scoate numere rosii imediat, daca imi scoate el numere rosii mai pot intampina apoi dificultati la inmatricularea definitiva?

Link to comment
Share on other sites

Daca in acte apare persoana (fizica sau juridica) romana atunci este OBLIGATORIU sa ai certificat fiscal de la acea persoana.

 

Doar daca iti face tie factura sau contract de vanzare direct intre neamt si tine, atunci nu mai ai nevoie de fiscal, ci doar de numerele vechi sau CMR daca masina a venit pe platforma. Daca nu mai ai numerele vechi se da o declaratia pe propria raspundere la notar cum ca le-ai pierdut.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa achizitionez o masina adusa din Germania de catre un intermediar. Masina nu are numere, nici de Germania, nici numere rosii de Romania. Proprietarul este firma, si imi poate oferi contract de v-c intre el si vanzatorul din Germania, Brief mare si Brief mic, plus factura de la firma lui si contract de v-c intre mine si el. Intrebarea mea este: pentru a inmatricula masina in Romania, mai am nevoie de altceva de la acest intermediar-firma? Am nevoie de certificat fiscal? El spune ca nu, ca este de ajuns doar factura pe care mi-o ofera el.

 

daca romanul nu a scos nr rosii la masina nu iti trebuie fiscalul lui.

dar cel mai bine faci un nou contract intre cine este pe acte si tine ,adica il fentezi pe intermadiar

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri, o sa ma orientez spre alta masina daca nu imi da certificat fiscal.

 

daca romanul nu a scos nr rosii la masina nu iti trebuie fiscalul lui.

dar cel mai bine faci un nou contract intre cine este pe acte si tine ,adica il fentezi pe intermadiar

 

Nu mai stiu ce sa cred, unii zic ca imi trebuie, altii ca nu...

 

Cum pot face sa-l fentez pe intermediar? Singura solutie pe care o vad eu ar fi sa fac un contract fals, ceea ce nu stiu daca e o idee buna.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri, o sa ma orientez spre alta masina daca nu imi da certificat fiscal.

 

 

 

Nu mai stiu ce sa cred, unii zic ca imi trebuie, altii ca nu...

 

Cum pot face sa-l fentez pe intermediar? Singura solutie pe care o vad eu ar fi sa fac un contract fals, ceea ce nu stiu daca e o idee buna.

 

pai nu este deloc

Link to comment
Share on other sites

daca romanul nu a scos nr rosii la masina nu iti trebuie fiscalul lui.

dar cel mai bine faci un nou contract intre cine este pe acte si tine ,adica il fentezi pe intermadiar

 

Nu poti sa cumperi masina de la persoana romana fara certificat fiscal.

Daca nu o are luata in evidenta la primarie, atunci se duce si o ia si apoi imediat o si scoate.

 

Bisnitarii de masini au gasit metoda de a nu mai merge la primarie si de a nu mai plati impozit pe un an facand contract direct intre neamt si cumparatorul roman.

Link to comment
Share on other sites

Daca NU a avut numere rosii scoase merge. Daca a avut numere rosii iti trebuie contract cu el si evident fiscal. Si auci e alta bataie de cap, ca sa iti dea fiscal mai peste la impozite la trebuie cartea masinii. F multi cumpara masina, fac rar ul, trimit cartea la intermediar sa bage masina la impozit si apoi sa scoata fiscalul. Destul de riscant...
Link to comment
Share on other sites

Daca in acte apare persoana (fizica sau juridica) romana atunci este OBLIGATORIU sa ai certificat fiscal de la acea persoana.

 

Doar daca iti face tie factura sau contract de vanzare direct intre neamt si tine, atunci nu mai ai nevoie de fiscal, ci doar de numerele vechi sau CMR daca masina a venit pe platforma. Daca nu mai ai numerele vechi se da o declaratia pe propria raspundere la notar cum ca le-ai pierdut.

 

Depinde in ce judet o inmatriculeaza definitiv. Eu zic ca are nevoie si de fiscal de la firma, daca firma care i-o vinde lui este din Romania. Iar daca ala scoate nr rosu atunci sigur trebuie fiscal (si nu general, ci cu seria masinii pe care o cumperi specificata pe el cum ca a platit impozitul pe tot anul si a scos-o ca ti-a vandut-o tie)

 

Important e sa ai toate actele, cu legatura cum a ajuns masina la tine, de la cine e pe brief pana la tine. Daca el a cumparat-o pe firma are factura intre firma de pe brief si firma lui, ulterior urmand sa iti faca tie factura pe persoana fizica de pe firma lui.

 

De ce sa iti mai faca contract de vanzare intre el si tine ? O factureaza de pe firma pe el si iti da contract de vanzare cumparare ? Nu vad logica.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu mai am legatura cu tara dar acum cativa ani in romania se vindeau masinile cu contract de vanzare cumparare, factura si fiscal

 

Ultima data am vandut un bmw cu contract de vanzare cumparare, briefurile cu abgemeldt pe ele si fiscal parca, numerele le-am depus personal aici la biroul de inregistrari si am vandut masina in ro fara nr, cumparatorul a venit cu nr rosii

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Sunt cateva aspecte ce trebuie lamurite:

 

1. Firma romaneasca emite factura cu TVA dar are bunul inregistrat ca marfa (adica se ocupa cu vanzarea de masini noi sau SH) ; in acest caz este suficienta factura fara fiscal pentru ca firma nu a inregistrat masina decat pe contul de marfuri. Aici oricum te vei lovi de incompetenta celor de la ANAF si s-ar putea sa te puna sa aduci un certificat constatator emis de Reg. Comertului, cum ca este autorizata de Reg .Comertului pe activitatea de comert cu autovehicule.

 

2. Firma este o societate comerciala cu alt obiect de activitate (NU vanzare masini) si atunci fie prezinti un contract intre tine si neamt (fals dar nu se poate verifica) fie firma iti da fiscal.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.